• تاریخ انتشار خبر : یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ | کد خبر : 52928
 • داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  ثبت آلوده‌ترین هوا در یزد برای سومین روز متوالی / شاخص کیفی ۱۹ شهر سالم و پاک است
  دیبا: آلودگی هوا زمستان و تابستان نمی‌شناسد و در تمام سال چهره آسمان را کدر می‌کند، بنابراین آمار و میزان آلایندگی‌ها برای شهروندان مهم است تا بدانند هر روز شاخص کیفی شهرها در چه سطحی قرار دارد، از این‌رو امروز هوای شش شهر آلوده و ناسالم ثبت شده و ۱۹ شهر در وضعیت سالم و پاک است.

  به گزارش دیباخبر به نقل از خبرگزاری ایمنا، اگر نگاهی به امروز _‌یکشنبه سوم تیر_ بیندازیم، می‌توانیم میزان و شدت آلودگی هوا که بر آسمان شهرهای مختلف گسترده شده است را به‌خوبی حس کنیم، از این‌رو خبرگزاری ایمنا به سنجش شاخص کیفی هوا در شهرهای مختلف پرداخته است.

   

  بر اساس سامانه برخط کنترل کیفیت هوای سازمان حفاظت محیط‌زیست کشور امروز هیچ‌کدام از شهرها در وضعیت بسیار خطرناک (قهوه‌ای) و بسیار ناسالم (بنفش) ثبت نشده است، اما روز گذشته کلان‌شهر یزد بر مدار بنفش ثبت شد.

   

  در همین راستا، امروز سنجش کیفیت هوای کلان‌شهرهای یزد با شاخص ۱۶۹، اراک با شاخص ۱۶۳ و شیراز با شاخص ۱۶۱ ناسالم برای عموم (قرمز) قرار دارد، در حالی که روز گذشته شاخص کیفی هوای شهر شیراز بر مدار قرمز قرار داشت.

   

  قابل توجه است که امروز دستگاه سنجش کیفیت هوا در ایستگاه کلانشهرهای اصفهان با شاخص ۱۴۶، قم با شاخص ۱۳۷ و اهواز با شاخص ۱۲۰، در وضعیت هوای ناسالم برای گروه‌های حساس (نارنجی) است، اما روز گذشته شهرهای اهواز، اصفهان و زاهدان بر مدار ناسالم (نارنجی) ثبت شدند.

   

  بر این اساس، امروز شرایط کیفی هوای کلان‌شهرهای کرج با شاخص ۹۰، بوشهر با شاخص ۵۳، تهران با شاخص ۹۰، بیرجند با شاخص ۵۷، مشهد با شاخص ۶۸، بجنورد با شاخص ۷۵، زنجان با شاخص ۶۷، سمنان با شاخص ۵۳، سنندج با شاخص ۹۸، کرمان با شاخص ۵۲، کرمانشاه با شاخص ۸۴ و همدان با شاخص ۹۴، وضعیت هوای سالم (زرد) قرار دارد.

   

  لازم به یادآوری است که روز گذشته دوم تیر، سنجش کیفیت هوا در کلان‌شهرهای کرج، بوشهر، تهران، مشهد، بجنورد، زنجان، سمنان، قم، کرمان، کرمانشاه، اراک و همدان، وضعیت هوای سالم (زرد) بودند.

   

  مطابق سامانه برخط کنترل کیفیت هوای سازمان حفاظت محیط زیست امروز سنجش کیفی هوا در ایستگاه کلان‌شهرهای تبریز با شاخص ۳۸، ارومیه با شاخص ۳۹، اردبیل با شاخص ۳۱، ایلام با شاخص ۴۹، قزوین با شاخص ۵۰، یاسوج با شاخص ۳۶ و رشت با شاخص ۵۰، در وضعیت پاک (سبز) قرار دارد، در حالی که روز گذشته هوای شهرهای تبریز، ارومیه، اردبیل، ایلام، قزوین، سنندج و یاسوج، در وضعیت پاک (سبز) ثبت شدند.

   

  به این ترتیب، امروز شرایط کیفی هوای کلان‌شهرهای شهرکرد، زاهدان، گرگان، خرم‌آباد، ساری و بندرعباس ثبت نشده است، به طوری که روز گذشته نیز شهرهای شهرکرد، بیرجند، گرگان، رشت، خرم‌آباد، ساری و بندرعباس بدون داده ثبت بودند.

   

  در نهایت بر اساس داده‌های موجود سامانه برخط کنترل کیفیت هوای سازمان حفاظت محیط زیست و مقایسه شاخص کیفی هوا، امروز هیچ‌کدام از شهرها در وضعیت بسیار خطرناک (قهوه‌ای) و بسیار ناسالم (بنفش) ثبت نشدند، اما سه شهر ناسالم (قرمز)، سه شهر ناسالم (نارنجی)، تعداد ۱۲ شهر سالم (زرد)، هفت شهر پاک (سبز) و شش شهر بدون داده ثبت شدند، در حالی که روز گذشته یک شهر بسیار ناسالم (بنفش)، یک شهر ناسالم (قرمز)، سه شهر ناسالم (نارنجی)، تعداد ۱۲ شهر سالم (زرد)، هفت شهر پاک (سبز) و هفت شهر بدون داده ثبت بودند.

   

  شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک (سبز)، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم (زرد)، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس (نارنجی)، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم (قرمز)، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم (بنفش) و ۳۰۱ تا ۵۰۰ بسیار خطرناک (قهوه‌ای) است.

  داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  دیبا خبر پر از خبر اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز