• تاریخ انتشار خبر : یکشنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۷ | کد خبر : 6409
 • داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  دام های هویزه درآتش شایعه سوختند
  دیبا:در پی ماجرای آتش‌سوزی هورالعظیم عراق در شبکه‌های اجتماعی عکس‌های چند راس گاو میش منتشر شده که پوست بدن‌شان به‌شدت سوخته است.

   

  به گزارش دیبا خبر به نقل از اعتماد ،در توضیح این عکس‌ها هم نوشته شده دام‌های مردم هویزه بر اثر شدت گرمای ناشی از آتش‌سوزی در هورالعظیم سوخته است. در این باره نشان می‌دهد که این خبر صحت ندارد. یکی از فعالان اجتماعی در هویزه عکس‌های منتشر شده مربوط به گاومیش‌هایی است که قربانی یک دعوای طایفه‌ای در یکی از شهرهای اطراف هویزه شده‌اند.

  به گفته او اختلافات خانوادگی موجب شده تا یکی از طرفین دعوا اصطبل طرف مقابل را آتش بزند و به گاومیش‌ها آسیب برساند. «ناظم ثبوتی»، فرماندار هویزه هم با تکذیب آسیب دیدن گاومیش‌ها بر اثر شدت گرمای آتش هورالعظیم، «بعد از انتشار این عکس‌ها در فضای مجازی این موضوع را شخصا پیگیری کردم و بعد از بررسی‌های فراوان متوجه شدیم حدود ۵ ماه قبل در جریان یک نزاع خانوادگی در یکی از شهرهای مجاور هویزه، یکی از خانواده‌ها شبانه اصطبل طرف مقابل را آتش زده و بر اثر این اتفاق به گاومیش‌ها آسیب رسیده است.»

  دود شدید ناشی از آتش‌سوزی نیزارهای تالاب هورالعظیم در کشور عراق نزدیک به ١٠ روز است که زندگی را بر ساکنان هویزه در استان خوزستان سخت کرده است. انگار خوزستان باید دایما روی خط خبرهای بحران باشد. چند روز پیش از بروز این حادثه، پایین آمدن کیفیت آب در شهرهای آبادان و خرمشهر خبرساز شده بود. هر دو حادثه یک نقطه اشتراک داشتند؛ تولید و انتشار شایعاتی که فضای عمومی را به‌شدت تحت تاثیر قرار داد.

  در ماجرای شوری آب آبادان و خرمشهر شایعه صادرات آب ایران به کویت و عراق با انتشار برخی عکس‌های جعلی برای چند روز بر موضوع اصلی سایه انداخته بود تا جایی که موجب شد وزیر نیرو و شماری دیگر از مسوولان استان خوزستان در این باره توضیح دهند و اصل خبر را تکذیب کنند.

  در چنین شرایطی فرماندار هویزه تاکید کرد که اگر چنین اتفاقی افتاده بود فرمانداری برای دریافت حمایت‌های دولتی موضوع را به مسوولان ارشد منعکس می‌کرد. او گفت: «همه کسانی که با پرورش گاومیش آشنایی دارند می‌دانند که مناطق گاومیش‌داری ما محدود است. چون گاومیش باید ١٢ ماه سال در آب زندگی کند و بخش‌هایی از تالاب که دارای شرایط مناسب پرورش گاومیش باشد محدود است برای همین هم بررسی‌های ما زود به نتیجه رسید.»

  در همین حال سید نورالله موالی‌زاده، مدیر جهاد کشاورزی هویزه هم یکی دیگر از مقام‌های مسوول این شهرستان است که به انتشار برخی از شایعات در روزهای اخیر واکنش نشان داد. اشاره او به انتشار عکس‌هایی است که ادعا شده مربوط به تلف شدن گاومیش‌ها بر اثر آتش‌سوزی در هورالعظیم است.

  موالی‌زاده در این باره گفت: «از سوی حراست جهاد کشاورزی تصاویری دریافت کردیم که در واقع مربوط به سقط گاومیش‌ها در اثر گرما و پایین آمدن آب رودخانه است. زمانی که آب رودخانه کاهش پیدا کند دمای بدن گاومیش بالاتر از دمای آب می‌شود و گاومیش گوساله خود را سقط می‌کند. »

  مدیرجهادکشاورزی هویزه همچنین درباره سوختن گاومیش‌ها گفت: «خبر سوختن گاومیش‌ها مورد تایید نیست و احتمالا به بخش هور در حاشیه بستان ربط داشته باشد.»

  رایزنی با طرف عراقی برای مهار آتش

  آتش‌سوزی در بخش عراقی تالاب هورالعظیم همچنان ادامه دارد، هر چند که فعلا جهت وزش باد به سوی ایران نیست. احمدرضا لاهیجان‌زاده، مدیرکل حفاظت از محیط زیست خوزستان در گفت‌وگو با «مهر» گفته است، بررسی تصاویر ماهواره‌ای در روز پنجشنبه گذشته از تداوم آتش‌سوزی‌ها حکایت دارد: «آتش‌سوزی کماکان در حوزه عراقی تالاب ادامه دارد ولی از مقدار آن نسبت به روزهای گذشته خیلی کمتر شده است.

  هرچند وزش باد به سمت ایران نبوده ولی شاید دوباره تغییر و دودهای ناشی از آتش‌سوزی را به ایران منتقل کند.» ادامه آتش‌سوزی در بخش عراقی تالاب هورالعظیم که حدود ١٣ هزار هکتار از مساحت تالاب در این کشور را در بر می‌گیرد موجب شد تا آتش در روزهای گذشته به بخش ایرانی تالاب هم سرایت کند. به گفته فرماندار هویزه این اتفاق موجب شده تا نزدیک به ٣٠٠ هکتار از مساحت تالاب آتش بگیرد اما به دلیل وجود آب در تالاب آتش گسترش نیافت و مهار شد.

  در روزهایی که وزش باد به سمت ایران است دود ناشی از آتش‌سوزی هورالعظیم در بخش عراق موجب شده تا سلامت شهروندان شهرهای هویزه، حمیدیه، دشت آزادگان و… تهدید شود چنان که به گفته فرماندار هویزه به‌طور متوسط روزانه ١٠ نفر به مراکز بهداشتی و درمانی این شهر مراجعه می‌کنند.

  ثبوتی از پیگیری‌های دیپلماتیک برای کمک به مدیریت بحران در عراق هم خبر داد. به گفته او علاوه بر پیگیری‌های سازمان حفاظت محیط زیست، غلامرضا شریعتی استاندار خوزستان هم در جلسه با استاندار بصره که دو روز قبل برگزار شده از آمادگی ایران برای اعزام بالگردهای آتش‌نشان به منطقه خبر داده است؛ پیشنهادی که البته باید دولت عراق نظرش را درباره آن اعلام کند.

  فرماندار هویزه می‌گوید: تصاویر ماهواره‌ای نشان می‌دهد که آتش در بخش‌هایی از تالاب در کشور عراق رو به خاموشی گذاشته اما وسعت منطقه به گونه‌ای است که در بخش‌های دیگر هنوز آتش‌سوزی نیزارهای خشک شده هورالعظیم ادامه دارد.

  فعلا تا مهار آتش تمامی مراکز بهداشتی و درمانی هویزه در آماده‌باش به سر می‌برند. ناظم ثبوتی، فرماندار هویزه توضیح می‌دهد: «داروهای تنفسی مورد نیازمان تامین شده، تمام درمانگاه‌ها آماده پذیرش بیماران احتمالی هستند و در کنار اینها اتوبوس سیار پزشکی هم آماده به کار است.»

  در دو ماه گذشته شایعات بسیاری در مورد خوزستان خودشان را در قالب خبر درآوردند و در شبکه‌های اجتماعی و برخی سایت‌ها دست به دست چرخیدند؛ خبرهایی که در بسیاری موارد خشم و ناامیدی با خودشان به همراه آوردند اما کمی زمان و پرس‌وجو لازم بود تا مشخص شود این خبرها در حقیقت خبر نیستند.

  شایعه‌ها مانند آتشی قصدخوزستان کردند و در این میان تنها اطلاع‌رسانی درست و بهنگام است که می‌تواند آبی بر آتش باشد.

   

  داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  دیبا خبر پر از خبر اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز