• تاریخ انتشار خبر : دوشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۷ | کد خبر : 6433
 • داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  «برق و زندگی» با هم مي روند!«برق و زندگی» با هم مي روند!
   بیمارانی که با قطع برق زندگی‌شان به خطر می افتد
  دیبا:برق رفت و پیرزن همراه با کیسه های میوه و نان و تخم مرغ داخل آسانسور گیر افتاده بود. مدام خودش را داخل آینه روبه‌رو تماشا می‌کرد و می‌گفت الان کسی نجاتم می‌دهد. هر چه با موبایل شماره تلفن پسر و دخترش را گرفت، بوق اشغال می‌ زد.

  به گزارش دیبا خبر، بعد از چند دقیقه برق داخل آسانسور هم خاموش شد و او ماند و تاریکی مطلق داخل آسانسور. فریاد زد و با گوشی داخل دستش چندین بار به در آسانسور کوبید. هیچ صدایی نمی‌آمد.

  به گزارش سلامت نیوز به نقل از قانون ،از ترس تمام تنش یخ کرده بود و صورتش پر از عرق‌های سرد بود. کم‌کم فشارش بالا رفت و وقت خوردن قرص‌های فشار رسیده بود. ترس مجال تقلا‌کردن را هم از او گرفته بود.

  ترسیده و بی جان صدای تپش‌های قلبش را می‌شنید و هرلحظه مرگ جلوی چشم‌هایش بود. نیم ساعت بعد ماموران آتش نشانی در حالی که زن از شدت ترس نیمه‌جان شده بود، او را از داخل آسانسور بیرون بردند. زن نجات پیدا کرد اما مرگ را به چشم هایش دید. این اتفاق ممکن است برای تمام بیمارانی که داخل آسانسور هستند، پیش بیاید.

  این روزها قطعی سراسری برق در کل کشور باعث مختل‌شدن زندگی بسیاری از مردم شده است. ضرر و زیان‌های مالی و جانی که هر روز همه را تهدید می کند اما جدی ترین آسیب آن شاید در بیمارستان ها باشد. بیمارانی که تازه از اتاق عمل برگشته‌اند و بر اثر گرمای زیاد دچار عفونت های مزمن می‌شوند و باید با درمان های بلند مدت بهبود پیدا کنند که آن هم هزینه و وقت زیادی را می طلبد.

  بیمارانی که با دستگاه های مختلف در طول روز علایم حیاتی‌شان ادامه دارد و با قطع شدن جریان برق زندگی‌شان به خطر می افتد. این ها بخشی از ماجرا هستند. بیمارانی که به علت مسمومیت های ناشی از خوردن مواد غذایی خراب شده به بیمارستان‌ها مراجعه می‌کنند نیز بخش دیگری از قربانیان قطع برق هستند.

  بستنی فروش هایی که برای جلوگیری از ضرر و زیان‌شان بستنی‌های آب شده را دوباره در یخچال نگهداری می‌کنند و به مردم می‌دهند و در این میان عده ای دچار مسمومیت های مزمن می‌شوند. روز گذشته یک نانوا در سیستان‌و‌بلوچستان تمام خمیرهای داخل نانوایی‌اش را که به علت قطع برق فاسد شده بود، مقابل اداره برق خالی کرد. این روزها کسبه هم به علت بی برقی دچار ضرر و زیان های فراوان می‌شوند. گوشت هایی که در یخچال‌های قصابی‌ها خراب می شود و مواد غذایی‌ای که در بقالی ها رو به فساد می رود.

  قطع و وصل شدن برق، عامل آتش سوزی!

  مردمی که در خانه یکی یکی وسایل برقی شان به علت کم و زیاد شدن نوسان های برق می‌سوزد و گران شدن قیمت دلار و ارز و گرانی‌ها اجازه خریدن دوباره این وسایل را به آن‌ها نمی‌دهد. از سوی دیگر اداره برق بابت اعلام نکردن جدول قطعی برق باید تمام خسارت ها را بدهد، در حالی که زیر بار این موضوع نمی رود. سعید کمانی، رییس عملیات های نجات در آتش نشانی تهران می‌گوید:«‌آتش سوزی‌هایی که به علت قطع و وصل شدن جریان برق اتفاق می افتد به علت تغییر نوسان است.

  حادثه مسجد جامع رشت به علت قطع و وصلی برق اتفاق افتاده که چنین فاجعه‌ای به بار آمد». او درباره آتش‌سوزی هایی که منشأ آن قطع و وصل شدن جریان برق در تهران باشد موردی را به یاد ندارد اما می‌گوید:« در تهران تا جایی که من می‌دانم این اتفاق نیفتاده است اما نوسانات برق خطرناک است و احتمال آتش سوزی وجود دارد.

  در قطع و وصلی برق معمولا این طور است که وقتی برق وصل می شود، به جای ۲۲۰ ولت ۳۰۰ولت وارد دستگاه می شود که اگر این اتفاق بیفتد، ناگهان دستگاه با یک ولتاژ بالا روشن می‌شود و ناگهان جرقه می زند و آتش می گیرد. این در انبارها و جاهایی که دسترسی کمتری به آن‌ها است، این اتفاق شبانه می‌افتد و باعث آتش سوزی‌های گسترده می شود.

  الان که مردم از مایکروفرها و وسایل برقی در آشپزخانه زیاد استفاده می کنند این خطر وجود دارد». کمانی درباره مرگ‌هایی که به علت قطعی برق در آسانسور رخ می دهد نیز می‌گوید:« در آسانسور بیشتر احساس خفقان وجود دارد. برق آسانسور قطع می شود و برای بعضی ها تحمل تاریکی وحشتناک است.

  تصور اشتباهی که درمورد آسانسور وجود دارد، این است که مردم خیال می کنند اگر چند ساعت داخل آسانسور بمانند از خفگی می‌میرند در صورتی که این طور نیست. کسی از خفگی در آسانسور نمی میرد اما بیماری ای وجود دارد به نام ترس از فضاهای بسته و چاردیواری های کوچک که گاهی باعث سکته‌های قلبی می شود که در بعضی مواقع به مرگ هم منجر شده است.

  اگر آب و غذا در آسانسور باشد، کسی از خفگی داخل آسانسور نمی‌میرد. توصیه ما به مردم این است که در زمان قطعی برق از آسانسور استفاده نکنند. البته نحوه کار آسانسور این است که هوا را مانند دودکش از پایین می‌گیرد و آن را به بالا هدایت می کند. یعنی یک جریان بسیار قوی هوا در داخل اتاقک آسانسور وجود دارد».

  او علت دیگر مرگ‌های داخل آسانسور را برای بیماران اعلام می‌کند و می‌گوید:«مرگ‌های دیگری که در آسانسورها اتفاق می افتد، مربوط به بیمارانی می‌شود که به‌موقع از داخل آسانسور بیرون نمی آیند در حالی که باید در یک ساعت معین داروهای‌شان را برای بیماری بخورند؛ مثلا کسی که بیماری صرع دارد باید خدمات پزشکی به او داده شود یا کسی که فشار خون یا بیماری قلبی دارد، اگر دارویش را به موقع به او ندهند، خطر جانی را برایش به دنبال دارد». بخش دیگری از کسانی که با قطع و وصل شدن جریان برق مرگ و زندگی شان در خطر است، مقنی‌ها هستند.

  کمانی درباره آن‌ها می‌گوید:«چند روز پیش یک مقنی داخل چاه گیر کرده بود و برق رفت. الکتروموتور دستگاه دیگر کار نمی کرد و او نمی‌توانست بالا بیاید. نفس کشیدن در چاه سخت است. از سوی دیگر اگر هنگام جابه‌جایی مقنی ها ناگهان برق قطع شود احتمال افتادن آن‌ها و حتی مرگ به علت ریزش چاه وجود دارد».

  این مامور امداد و نجات درباره نصب وسایل و ابزارهایی که از حوادث آسانسور در ساختمان های بلند جلوگیری کند، می‌گوید:«در برج های مسکونی و حتی ساختمان های بالاتر از ۶ طبقه باید سیستم برق اضطراری آسانسور وجود داشته باشد که به آن بلک اوت می‌گویند که زیر آسانسور قرار دارد و برای مدتی برق را نگه می دارد تا وقتی که آسانسور بتواند افرادی که داخل آن هستند، پیاده کند».

  بی‌برقی و بی‌آبی عامل افزایش خشونت

  قطعی برق و همراه با قطعی آب آن هم در گرمای تابستان مردم را کلافه کرده است. آمار قتل و درگیری و نزاع ها در فصل تابستان نسبت به فصل‌های دیگر بیشتر است؛ حال امسال که قطعی برق و گرمای هوا برای مردم اعصاب نگذاشته، باید دید این آمار چقدر نسبت به سال های بعد بالاتر می‌رود.

  یکی از کاربران شبکه های اجتماعی که در اصفهان زندگی می کند، در صفحه شخصی خود نوشته است:« برق قطع و آب تقریبا قطع است، ترافیک شدید داریم چون چراغ های راهنمایی سر چهارراه ها کار نمی کنند. بانک تعطیل شده چون تلفن بعضی قسمت ها کار نمی‌کنه، البته دستگاه تهویه هوا هم کار نمی‌کنه.

  بستنی فروشی‌ها هم بسته شده اند چون گرمای هوا و قطعی برق تمام بستنی‌ها را آب کرده است». کاربر دیگری نوشته: «ما در دانشگاه باید از روی اسلاید شوهای روی دیوار درس های‌مان را یاد بگیریم اما چون برق قطع شده به شیوه سنتی در کلاس نشسته ایم و به صحبت‌های استاد گوش می‌دهیم».

  یکی دیگر از کاربران نوشته است:« برق که میره کولر از کار می‌افته، پکیج خاموش میشه و آب گرم نداریم، آب‌سرد کن یخچال خاموش میشه، نت خونه قطع میشه، آسانسور هم که نداریم، در پارکینگ هم باز نمیشه، از خونه فرار کنیم بریم بیرون». شاید هنگام چنین بحرانی که تمام کشور را فلج کرده، باید راهکار اساسی اندیشیده شود. یکی از آن ها این است که مسئولان راه‌های درست مصرف‌کردن برق را به مردم آموزش دهند.

  رکورد تاریخی مصرف برق و پیشنهاد تازه تغییر ساعات کار

  همزمان با گرم تر شدن هوای کشور، مصرف برق مشترکان نیز به طور تصاعدی رو به افزایش است و حتی هفته گذشته رکورد تاریخی مصرف برق از سوی مشترکان زده شد. بر اساس آمار رسمی شرکت مدیریت شبکه برق ایران، در هفته ای که گذشت با ثبت مصرف لحظه ای ۵۷ هزار و ۹۷ مگاوات، رکورد تازه ای در مصرف برق ایران ثبت شد.

  تا پیش از این هیچ گاه مصرف برق کشور به ۵۷ هزار مگاوات نرسیده بود. چهارشنبه (بیستم تیر ۹۷) در ساعت ۱۶ و ۳۸ دقیقه با ثبت مصرف لحظه ای ۵۷ هزار و ۹۷ مگاوات، رکورد تازه ای در مصرف برق ایران ثبت شد. تا قبل از ثبت این رکورد تاریخی در روز چهارشنبه، بیشترین مصرف برق کشور در روز نوزدهم و یازدهم تیر سال جاری، به ترتیب با ثبت ۵۶ هزار و ۸۰۱ مگاوات و ۵۶ هزار و ۶۷۲ مگاوات رقم خورده بود.

  به عبارتی در هفته ای که گذشت، در روزهای نوزدهم و بیستم تیر (سه شنبه و چهارشنبه) دوبار رکورد مصرف تاریخی مصرف برق کشور جابه‌جا شد. این در حالی است که روز گذشته مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی در گزارشی از پیشنهادی تازه برای تغییر ساعات کار ادارات خبر داد که می تواند در تمام ایام سال به کمک مصرف انرژی در کشور آید.

  باتوجه به اظهارنظرهای مسئولان وزارت نیرو، سهم بخش‌های دولتی از میزان تقاضای مصرفی در زمان اوج بار در بیش از سه هزار مگاوات است و همچنین در سال‌های اخیر ساعت اوج مصرف در حدود ۱۵:۳۰ بوده و در این ساعات ادارات دولتی نیز مشغول به کار هستند.

  بر این اساس و بنا به پیشنهاد مرکز پژوهش‌های مجلس، با زودتر شروع کردن ساعت کار ادارات (مثلا ساعت هفت) و خاتمه زودتر از ساعت ۱۴:۳۰ می‌توان بخش قابل توجهی از تقاضای مصرفی در زمان اوج بار را کاهش داد.همچنین با توجه به کمتر بودن تقاضای مصرفی در اواخر هفته نسبت به روزهای دیگر، می‌توان همراه با تعطیلی زودهنگام در طول هفته، برخی ساعت کاری ادارات را نیز به روز پنج‌شنبه منتقل کرد. این امر باعث تعدیل مصرف در روزهای تابستان خواهد شد.

  از سوی دیگر، در راستای کاهش اوج بار شب، می‌توان تعرفه برق بخش تجاری در ساعات شب را اصلاح کرد. لازم است تعرفه برق ساعت ۹ تا ۱۱ شب برای واحدهای تجاری افزایش یابد و به همان میزان تعرفه برق ساعات کم‌باری کاهش یابد تا اثرات منفی بر کسب‌وکار واحدهای تجاری به حداقل برسد.همچنین به‌جای ساعت ۱۲، باید ساعت ۱۱ شب را به‌عنوان ساعت پایانی کار واحدهای صنفی و تجاری در شهرها قلمداد کرد. این اقدام اگر همزمان با جابه‌جایی ساعات کاری ادارات صورت گیرد، کمترین تاثیر منفی را بر کسب‌وکار و تجارت این واحدها خواهد داشت.

   

  داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  دیبا خبر پر از خبر اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز