• تاریخ انتشار خبر : سه شنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۳ | کد خبر : 52093
 • داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  نقش کلیدی ماماها در فرهنگ سازی و سلامت خانواده
  دیبا: رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز در مراسم بزرگداشت روز جهانی ماما گفت: ماماها در خط مقدم جبهه فرهنگی قرار دارند.

  به گزارش دیباخبر، دکتر بهمن نقی پور در مراسمی که با حضور مشاور استاندار و مدیر کل امور بانوان و خانواده استانداری و دبیر ستاد جمعیت استان آذربایجان شرقی، معاونین درمان و بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تبریز و ماماهای نمونه کشوری و استانی و سایر مسئولین و روسای استانی و دانشگاهی روز دوشنبه هفدهم اردیبهشت ماه ۱۴۰۳ در سالن رازی دانشکده داروسازی برگزار شد ضمن تبریک این روز خدمت ماماها گفت: جایگاه بانوان در فرهنگ اسلامی و ایرانی ما همیشه ارزشمند بوده و در سنت پیامبر اکرم (ص) نیز از بانوان به عنوان ستون های یک خانواده یاد شده است و خانواده ها نیز به عطر مادر و دختر مزین شده اند.

   

  وی ادامه داد: خداوند متعال این خلقت و ارزش را در وجود مادران قرارداده است که فرزند آوری کنند و شما همکاران ماما با مراقبت و خدمت به این مادران و فرزندشان بیشترین ارزش را در پیشگاه خداوند ودر جهان هستی را بدست می آورید و هر قدمی که برای سلامتی مادر و نوزاد برمی دارید توفیق خدمت شما نیز در درگاه الهی بیشتر می شود.

   

  دکتر نقی پور با اشاره به خدمات ماماها در حوزه بهداشت اعم از نگهداری، آموزش، مراقبت از سلامتی مادران و … گفت: ماما بودن خصوصیاتی مثل مهربانی، نوع دوستی، ایثار، عشق ورزی و… را می طلبد که همه شما همکاران این خصوصیات را دارید.

   

  وی با تاکید بر لزوم آموزش ماماها در راستای حل بحرانی جمعیتی کشور ادامه داد: شما ماماها نقش مسئولانه ای را در آموزش، آگاهی بخشی، فرهنگ سازی و تغییر ذهنیت ها نسبت به اهمیت فرزند آوری و جوانی جمعیت دارید.

   

  دکتر زهرا کوهی مدیر کل امور بانوان و خانواده استانداری آذربایجان شرقی نیز با حضور در مراسم بزرگداشت روز جهانی ماما و تبریک این روز خدمت ماماها و تلاشگران عرصه سلامت گفت: ماهیت مامایی در حوزه سلامت خانواده یک هنر است و هنر شما ماماها این است که مخاطب شناسی، جامعه شناسی، ارتباط گیری، انگیزش و شورانگیزی را در کنار مهارتهای شغلی خود دارید و هنرمندانه در عرصه تولد و خلقت و آفرینش خدمت می کنید.

   

  دبیر ستاد جمعیت استان آذربایجان شرقی ماماها را در خدمت رسانی به صبر و سعه صدر و رعایت حال بیماران، ارتباط عاطفی با بیماران و مادران دعوت کرد و افزود: با توجه به رنج سنتی باروری بانوان ما در استان باید با فرهنگ سازی و اموزش همگانی جلوی سقط جنین ها را بگیریم.

   

  دکتر جواد احمدیان معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی تبریز نیز گفت: خدماتی که شما ماماها در دورافتاده ترین و محرومترین مناطق استان انجام می دهید قابل تقدیر است.

   

  وی با تاکید بر آموزش ماماها ادامه داد: باید برای زایمان طبیعی و بیان مضرات عمل سزارین فرهنگ سازی انجام شود چرا که یکی از وظایف ماماها فرهنگ سازی علمی برای زایمان طبیعی است.

   

  دکتر احمدیان با اشاره به اینکه در کشور ما سقط های جنین جنایی یا سقط هایی که بدون اندکاسیون پزشکی انجام می شود ۵۰۰ هزار نفر است گفت: سهم استان ما از این حدود ۲۰ تا ۲۵ هزار نفر است، کمک های شما به عنوان مشاورین و راهنمایی کننده قشر بارور جامعه حتما موثر خواهد بود.

   

  وی در ادامه با اشاره به فرهنگ سازی برای استفاده از شیر مادر به عنوان بهترین شیر برای نوزاد گفت: با کمک شما همکاران امیدواریم شاهد کاهش مصرف شیر خشک یا شیر مصنوعی برای نوزادان باشیم.

   

  وی در ادامه بر نحوه برخورد مناسب با مادران، پذیرش مادران و حمایت از مادران در طول روند زایمان، گسترش استفاده از ماماهای همراه، راه اندازی زایمانهای کم درد و بی درد، برگزاری کارگاهها برای افزایش توانمندی و کارگاههای ترویج شیر مادر و ارتقاء شاخص سلامتی مادران و نوزادان که با همکاری بهداشت و سلامت و باروری انجام شده تاکید کرد.

   

  دکتر احمدیان با اشاره به اینکه طرح نفس (طرح نجات فرزندان سقط) از سال ۱۴۰۱ با تمهیداتی که با بسیج جامعه پزشکی، ماماها ، پزشکان و روانشناسان انجام گرفته شروع شده است گفت: این طرح علاوه بر شهر تبریز در ۱۱ شهرستان استان فعال است و از شما ماماها انتظار داریم به طرح نفس بپیوندید تا بتوانیم از مشکل بحران جمعیتی نیز عبور کنیم.

   

  دکتر احمدیان گفت: در سال ۱۴۰۱ تعداد ۸۸ مشاوره انجام گرفته که از این تعداد ۵۶ نفر از سقط جنین منصرف شدند و تعداد موالید هم ۲۴ مورد بوده است.

   

  وی افزود: در دوسال اخیر ۳۷۲ مادر باردار که قصد سقط جنین را داشتند شناسایی و مورد مشاوره قرار گرفتند و ۲۱۲ نفر منصرف و ۱۳۰ فرزندی که قراربود سقط شوند متولد شده و هم اکنون چراغ یک خانواده هستند.

   

  دکتر حسین حقایی معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تبریز نیز گفت: امسال شعار روز جهانی ماما راه حلی حیاتی برای بحران آب و هوا است و شعار روز ملی ماما هر ماما یک سفیر جوانی جمعیت است انتخاب شده است.

  وی با اشاره به اینکه استان ما پنجمین استان سالمند کشور است و در ۱۰ سال آینده از هر ۴ نفر یک نفر سالمند خواهد بود افزود: برای تامین میزان سلامت، برنامه سلامت خانواده طراحی شده و در این طرح نگرش به صورت تیمی و سیستمی است و نقش شما ماماها جهانی است و با این نگرش بحران جمعیت و جوانی جمعیت با همکاری و به دست شما ماماها حل خواهد شد.

   

  مهین کمالی فرد رئیس انجمن علمی مامایی استان نیز بیان مشکلات پیش رو ماماها گفت: امیدواریم با کمک شما مسئولین دانشگاهی و استانی بتوانیم مشکلات ماما ها را در استان حل کنیم.

   

  وی ادامه داد: نقش ماماها در هر سال در کشور ها پررنگ تر می شود و ماماها راه حل حیاتی برای بحران های زیست محیطی است.

   

  وی با اشاره به اینکه ۷۴ درصد زایمان ها از طریق سزارین انجام می شود افزود: نقش ماماها در جلوگیری از این اعمال مهم است و امیدواریم شرایط را در بیمارستان ها برای ماماها آماده کنند و متخصصین زنان و زایمان نیز در کنار ماماها حضور داشته باشند تا آموزش های ما بازدهی اجرائی داشته و زایمان طبیعی نیز فرهنگ سازی شود.

   

  در خاتمه این مراسم از ۴ مامای نمونه کشوری و ۸۳ نفر از ماماهای نمونه استانی با اهداء لوح تقدیر و هدایا تقدیر شد.

   

  انتهای پیام

  داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  دیبا خبر پر از خبر اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز