• تاریخ انتشار خبر : سه شنبه ۳ بهمن ۱۴۰۲ | کد خبر : 50536
 • داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  ماهانه ۱۰ تن طلای سرخ از کشور قاچاق می‌شود
  دیبا: غلامرضا میری گفت: قاچاق زعفران و ترکیب زعفران‌های صادراتی با زعفران‌های تقلبی توسط عده‌ای سودجو باعث شده که زعفران ایران در بازار جهانی در برخی موارد تا ۳۰ درصد از قیمتی که ما زعفران را از کشاورز داخلی می‌خریم کمتر باشد.

  به گزارش دیباخبر به نقل از گروه اقتصادی خبرگزاری دانشجو، غلامرضا میری رئیس اتحادیه صادرکنندگان زعفران در خصوص این خبر که طبق اطلاعات کسب شده در چند روز گذشته ۲۰۰ کیلو زعفران صادراتی” تقلبی” در اداره گمرک خراسان رضوی کشف و ضبط شده است، گفت: بنده، این خبر را از همکاران شنیده ام و هنوز هیچ تماس رسمی از سوی گمرک با اتحادیه صادرکنندگان زعفران به عنوان متولی صادرات زعفران ایران در این زمینه گرفته نشده است.

   

  میری افزود: اداره استاندارد و گمرک مسؤول مستقیم نظارت بر صادرات زعفران ایران هستند و ما به عنوان اتحادیه نقشی در روند صادرات زعفران نداریم.

   

  میری ادامه داد: اداره استاندارد طبق ممیزی‌های جهانی نسبت به صدور پروانه استاندارد و مجوز خروج محصول از گمرکات کشور اقدام می‌کند.

   

  رئیس اتحادیه صادر کنندگان زعفران در خصوص لزوم تشدید نظارت‌ها در گمرک گفت: امکان دارد با توجه به اینکه خراسان به عنوان قطب تولید زعفران کشور است، نظارت‌ها در گمرک خراسان دقیق و کامل باشد، اما آیا این نظارت بر دیگر مبادی خروجی کشور مانند تهران، تبریز، اصفهان، شیراز، کرمان و دیگر گمرکات کشور هم دقیق است؟

   

  میری افزود: این نظارت‌ها باید به صورت یکپارچه و در تمام مبادی رسمی خروجی کشور صورت پذیرد و این الزام فقط مربوط به گمرکات خراسان نباشد..

   

  رئیس اتحادیه صادر‌کنندگان زعفران در پاسخ به این سوال که چرا قیمت زعفران در بازار حاشیه خلیج فارس ارزان‌تر از داخل کشور است؟ گفت:

  ایران بزرگترین تولید کننده زعفران در جهان است، اما سهم ما به دلیل محدودیت‌های داخلی و خارجی از بازار این محصول اندک است.

   

  قاچاق زعفران و ترکیب زعفران‌های صادراتی با زعفران‌های تقلبی توسط عده‌ای سودجو باعث شده که زعفران ایران در بازار جهانی در برخی موارد تا ۳۰ درصد از قیمتی که ما زعفران را از کشاورز داخلی می‌خریم کمتر باشد و ورود این زعفران‌های تقلبی به نام ایران به بازار‌های جهانی ضمن به خطر انداختن نام برند زعفران ایران در جهان باعث می‌گردد که صادرکنندگان قانونی نیز با مشکلات عدیده‌ای از جمله از دست دادن بازار‌های صادراتی خود مواجه شوند.

   

  میری اذعان داشت: با وضعیت کنونی متاسفانه حداقل در ماه ۱۰ تن زعفران به صورت قاچاق از کشور خارج می‌شود، به طور مثال در همین دو ماه اخیر در مقایسه با ماه آبان و آذر سال گذشته، در هر کدام از این ماه‌ها هشت تن کاهش صادرات زعفران داشته‌ایم. این در حالی است که مصرف زعفران در کشور‌ها رشد داشته است و این نشان می‌دهد که دلیل قاچاق این محصول در کشور ما موانع صادراتی است. امیدواریم فروش ارز به صورت توافقی هم در دستورکار دولت قرار گیرد.

   

  رئیس اتحادیه صادرکنندگان زعفران تاکید کرد: دولت باید صادرکننده را موظف کند، به میزان زعفرانی که می‌خواهد صادر کند، ارز به کشور وارد کند و صادرکننده هم متعهد می‌شود ارز را برگرداند که اگر تبعیت نکرد دولت جریمه‌هایی را درنظر بگیرد البته که تا الان هم هرچه زعفران از مبادی قانونی از کشور خارج شده ارز آن به کشور برگشته است.

   

  وی افزود: خواسته صادرکننده این است که ارز حاصل از صادرات با قیمت توافقی به فروش برسد تا در نهایت از قاچاق این محصول جلوگیری کند. مسلما زعفران، جایگاه ویژه‌ای در سال‌های گذشته در دنیا پیدا کرده است، ولی متاسفانه زعفران‌هایی که به صورت قاچاق از کشور خارج می‌شود باکیفیت نیست و این وِجهه زعفران کشور را در بازار‌های جهانی به مرور خدشه‌دار می‌کند.

  داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  دیبا خبر پر از خبر اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز