• تاریخ انتشار خبر : سه شنبه ۱۲ دی ۱۴۰۲ | کد خبر : 50097
 • داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  تنها هوای ۵ کلان‌شهر پاک ثبت شد / اهواز آلوده‌ترین شهر در کشور
  دیبا: آلودگی هوا زمستان و تابستان نمی‌شناسد و در تمام سال چهره آسمان را کدر می‌کند، بنابراین آمار و میزان آلودگی‌ها برای شهروندان مهم است تا بدانند هر روز شهرها در چه سطحی از آلودگی قرار دارند، لازم است بدانیم امروز اهواز آلوده‌ترین کلان‌شهر در کشور بوده و تنها وضعیت پنج کلان‌شهر پاک ثبت شده است.

  به گزارش دیباخبر به نقل از خبرگزاری ایمنا، اگر نگاهی به روز گذشته و امروز _سه‌شنبه دوازدهم دی_ بیندازیم، می‌توانیم میزان و شدت آلودگی هوا که بر آسمان شهرهای مختلف گسترده شده است را به‌خوبی حس کنیم، از این‌رو خبرگزاری ایمنا به مقایسه شاخص کیفی هوا در شهرهای مختلف پرداخته است که بر اساس سامانه برخط کنترل کیفیت هوای سازمان حفاظت محیط‌زیست، امروز شهر اهواز با شاخص ۱۵۸ در وضعیت ناسالم (قرمز) قرار دارد، اما روز گذشته کلان‌شهر سمنان با شاخص ۱۵۹ در موقعیت ناسالم برای عموم بود.

   

  بر این اساس، امروز دستگاه سنجش کیفیت هوا در هیچ‌کدام از کلان‌شهرها در وضعیت خطرناک (قهوه‌ای) و بسیار ناسالم (بنفش) قرار ندارد.

   

  در همین راستا، دستگاه سنجش کیفیت هوا امروز در کلان‌شهرهای تبریز با شاخص ۱۲۵، تهران با شاخص ۱۴۵ و قزوین با شاخص ۱۲۷، در وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس (نارنجی) قرار دارد.

   

  به این ترتیب سنجش کیفیت هوا روز گذشته یازدهم دی در ایستگاه‌های تبریز، اصفهان، ایلام، تهران، اهواز، زاهدان، قم و کرمان در موقعیت ناسالم (نارنجی) قرار داشت.

   

  لازم است بدانیم، دستگاه سنجش کیفیت هوا امروز در ایستگاه کلان‌شهرهای ارومیه با شاخص ۶۹، اصفهان با شاخص ۹۷، کرج با شاخص ۸۰، بوشهر با شاخص ۶۷، شهرکرد با شاخص ۸۶، مشهد با شاخص ۶۵، بجنورد با شاخص ۷۵، سمنان با شاخص ۹۸، زاهدان با شاخص ۹۶، شیراز با شاخص ۷۳، قم با شاخص ۶۷، کرمان با شاخص ۶۹، کرمانشاه با شاخص ۵۹، اراک با شاخص ۹۴، همدان با شاخص ۷۷، یزد با شاخص ۸۶، در وضعیت هوای سالم (زرد) قرار دارد.

   

  بر این اساس، کیفیت هوا روز گذشته در شهرهای ارومیه، کرج، بوشهر، مشهد، بجنورد، زنجان، شیراز، کرمانشاه، خرم‌آباد، اراک، همدان و یزد در وضعیت هوای سالم (زرد) ثبت شد.

   

  لازم است به این نکته اشاره کنیم که امروز سنجش کیفیت هوا در کلان‌شهرهای ایلام با شاخص ۲۷، بیرجند با شاخص ۳۹، سنندج با شاخص ۲۹، رشت با شاخص ۳۶ و خرم‌آباد با شاخص ۳۵، در وضعیت پاک (سبز) قرار دارد، اما روز گذشته یازدهم دی شهرهای بیرجند، سنندج، یاسوج و رشت در وضعیت پاک (سبز) قرار داشتند.

   

  شرایط امروز کیفی هوای در کلان‌شهرهای اردبیل، زنجان، یاسوج، گرگان، ساری و بندرعباس ثبت نشده است، به طوری که روز گذشته شهرهای اردبیل، شهرکرد، قزوین، گرگان، ساری، بندرعباس بدون داده درج شد.

   

  در نهایت، بر اساس داده‌های موجود سامانه برخط کنترل کیفیت هوای سازمان حفاظت محیط‌زیست و مقایسه شاخص کیفی هوا، امروز هیچ‌کدام از کلان‌شهرها همچون روز یازدهم دی در وضعیت خطرناک (قهوه‌ای) و بسیار ناسالم (بنفش) قرار ندارد، اما یک شهر ناسالم (قرمز)، سه کلان‌شهر ناسالم (نارنجی)، تعداد ۱۶ شهر سالم (زرد)، پنج شهر پاک (سبز) و شش کلان‌شهر بدون داده ثبت شده‌اند، در حالی که روز گذشته یک شهر ناسالم (قرمز)، هشت کلان‌شهر ناسالم (نارنجی)، تعداد ۱۲ شهر سالم (زرد)، چهار کلان‌شهر پاک (سبز) و شش شهر بدون داده درج شد.

   

  شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک (سبز)، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم (زرد)، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس (نارنجی)، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم (قرمز)، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم (بنفش) و ۳۰۱ تا ۵۰۰ بسیار خطرناک (قهوه‌ای) است.

  داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  دیبا خبر پر از خبر اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز