• تاریخ انتشار خبر : دوشنبه ۴ دی ۱۴۰۲ | کد خبر : 49963
 • داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  رئیسی در وزارت نیرو: تامین پایدار آب و برق زمینه‌‌ساز تداوم رشد و رونق اقتصادی است
  دیبا: رئیس‌جمهور تامین پایدار آب و برق را از محورهای اقتصاد مقاومتی و نیز زمینه‌ساز تداوم رشد و رونق اقتصادی دانست و افزود: تامین نیازهای حوزه آب و برق کشور جزء اولویت‌های دولت است.

  به گزارش دیباخبر به نقل از گروه سیاسی خبرگزاری فارس، آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی پیش از ظهر امروز دوشنبه در چهاردهمین مقصد از برنامه نظارت ستادی بر وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های اجرایی در وزارت نیرو حضور یافت و ضمن بازدید از نمایشگاه اقدامات و دستاوردهای این وزارتخانه و استماع گزارش وزیر، نکات و توصیه‌هایی برای بهبود و ارتقای عملکرد این وزارتخانه کلیدی ارائه کرد.

   

  رئیس جمهور با اشاره به اقدامات سازنده و موثر این وزارتخانه در زمینه‌های آب، برق و فاضلاب که با وجود کمبود اعتبارات با اتکا به انگیزه و حرکت جهادی انجام شده است، عملکرد وزارت نیرو در حوزه به سامان رساندن پروژه‌های نیمه‌تمام را شایسته و قابل تقدیر دانست.

   

  رئیسی تامین پایدار آب و برق را از محورهای اقتصاد مقاومتی و نیز زمینه تداوم رشد و رونق اقتصادی دانست و افزود: تامین نیازمندی‌های حوزه آب و برق کشور جزو اولویت‌های دولت است.

   

  رئیس جمهور سرمایه انسانی را از مهمترین سرمایه‌های دستگاه‌های اجرایی و خدمت‌رسان دانست و بر ارتقای کیفی نیروی انسانی و بهره‌گیری هر چه بیشتر از شرکت‌های دانش‌بنیان در دستگاه‌های اجرایی تاکید کرد.

   

  آغاز اجرای ۴ هزار مگاوات ظرفیت برق بادی و خورشیدی

   

  رئیسی نکته مهم دیگر را مدیریت تولید برق در راستای ارتقای راندمان در نیروگاه‌های کشور ذکر و تصریح کرد: در کنار توجه به ارتقای بهره‌وری در تولید، توجه جدی به تولید انرژی از منابع تجدیدپذیر نیز نکته مهم دیگری است که در سایه توجه به این امر مهم امروز شاهد آغاز اجرای ۴ هزار مگاوات ظرفیت یکجای برق بادی و خورشیدی بودیم.

   

  رئیس جمهور با اشاره به هدف‌گذاری ۳۰ هزار مگاواتی تولید برق از منابع تجدیدپذیر در کشور، از به بهربرداری رسیدن حدود ۱۱ هزار مگاوات ظرفیت تولید برق از این محل تا پایان دولت سیزدهم خبر داد.

   

  رئیسی در ادامه به موضوع مهم مدیریت مصرف نیز اشاره کرد و گفت: متاسفانه در دوره‌ای موضوع مدیریت مصرف مورد بی‌توجهی قرار گرفت و ساخت و واردات وسایل برقی بدون توجه به میزان مصرف آن‌ها انجام شد، اما خوشبختانه امروز موضوع ساخت و واردات وسایل برقی با مصرف بهینه مورد توجه قرار دارد.

  تاکید رئیس‌جمهور بر اجرای عدالت در زمینه تامین برق مشترکان

   

  رئیس جمهور همچنین بر ضرورت اخذ مبلغ واقعی برق از مشترکین پرمصرف و تشویق مشترکین کم‌مصرف به شکل توأمان اشاره کرد و افزود: این مسئله باعث اجرای عدالت در زمینه تامین برق برای مشترکین خواهد شد.

   

  رئیسی نکته مهم بعدی را مدیریت همزمان و یکجای مصرف آب و برق در زمینه کشاورزی دانست و با تاکید بر ضرورت فراگیری آن و ضمن قدردانی از عملکرد مثبت و موثر وزرات نیرو در این زمینه اظهار داشت: مدیریت مصرف آب زراعی بسیار مهم است؛ اجرای طرح‌های نوین آبیاری و ورود صنایع بزرگ در این عرصه برای اجرای این طرح‌ها و بهره‌مندی آنها از آب مازاد صرفه‌جویی شده می‌تواند به بهینه شدن مصرف آب در زمینه کشاورزی کمک موثری کند.

   

  رئیس جمهور ادامه داد: اجرای طرح‌های آبیاری زیرسطحی در واحدهای بزرگ کشاورزی و مشارکت صنایع بزرگ در این زمینه می‌تواند حتی کشور را از اجرای طرح‌های پر هزینه برای تامین آب از منابع غیرمتعارف بی‌نیاز کند.

   

  اهمیت مدیریت صحیح آب و برق

   

  رئیسی نکته مهم بعدی را توجه توأمان به جذب سرمایه‌گذاری و افزایش بهره‌وری در طرح‌های حوزه آب و برق عنوان و تصریح کرد: اگر ارتقای بهره‌وری در کنار افزایش جذب سرمایه مورد توجه قرار نگیرد، حتی می‌تواند سرمایه‌های جذب شده را بی‌اثر کرده و هدر دهد.

   

  رئیس جمهور در بخش پایانی سخنانش با اشاره به عملکرد قابل تقدیر وزارت نیرو در مدیریت مصرف برق در دوره اوج مصرف سال ۱۴۰۲ تصریح کرد: همانطور که با این مدیریت در بخش مصرف خانگی خاموشی برنامه‌ریزی شده و گسترده رخ نداد و در بخش صنایع نیز شاهد تاثیرگذاری منفی بر تولید نبودیم، در حوزه آب نیز با وجود کمبود نزولات آسمانی، می‌توان با مدیریت صحیح و موثر مصرف بر کمبودها غلبه کرد.

   

  رئیسی همچنین با بیان اینکه طبق گزارش‌های ارائه شده، آبرسانی به ۳ هزار و ۶۴۰ روستا از مجموع ۱۰ هزار روستای هدف‌گذاری شده به انجام رسیده و باقی این تعداد روستا نیز تا پایان دولت مردمی از نعمت آب آشامیدنی سالم و پایدار برخوردار خواهند شد، تاکید کرد: اجرای این طرح‌ها و اعمال مدیریت در بخش‌های تولید و مصرف مهمترین و موثرترین گام برای رفع نگرانی‌های مردم است و آرامش‌خاطر مردم بهترین هدیه در ازای تلاش‌های وزیر و مسئولان وزارت نیرو محسوب می‌شود.

  در بازدید رئیسی از وزارت نیرو چه گذشت؟

   

  رئیس‌جمهور که صبح امروز دوشنبه در قالب فرآیند نظارت ستادی بر دستگاه‌های اجرایی در وزارت نیرو حضور یافته است، ضمن بازدید از نمایشگاه اقدامات و دستاوردهای وزارت نیرو، دستور آغاز اجرای طرح احداث ۴ هزار مگاوات نیروگاه انرژی تجدیدپذیر را صادر کرد.

   

  با بهره‌برداری از این پروژه ظرفیت تولید برق از منابع تجدیدپذیر که در ابتدای آغاز به کار دولت مردمی حدود ۸۷۰ مگاوات بود و در حال حاضر حدود هزار و ۱۱۹ مگاوات است به بیش از ۵ هزار و ۱۱۹ مگاوات افزایش خواهد یافت.

   

  وزارت نیرو در دولت مردمی برنامه افزایش ۱۰ هزار و ۹۰۰ مگاوات ظرفیت تولید انرژی از منابع تجدیدپذیر را دارد.

  آغاز اجرای طرح احداث ۴ هزار مگاوات نیروگاه انرژی خورشیدی

   

  به موجب طرحی که امروز قرارداد اجرای آن به عنوان بزرگترین قرارداد یکجای ساخت نیروگاه تجدیدپذیر در غرب آسیا در حضور رئیسی امضا شد، سرمایه‌گذاران ۴ شرکت در قالب چهار سبد شامل ۲ سبد ۱۵۰۰ مگاواتی و ۲ سبد ۵۰۰ مگاواتی برای احداث ۹۵ نیروگاه خوشیدی و بادی اقدام و در مجموع ظرفیتی بالغ بر ۴ هزار مگاوات برق تجدیدپذیر را حداکثر تا زمان پیک برق سال ۱۴۰۳ به شبکه سراسری متصل خواهند کرد.

   

  با توجه به اهتمام دولت و شخص رئیس جمهور نسبت به رفع ناترازی‌های موجود در کشور به ویژه در بخش انرژی، موانع و مشکلات پیش‌روی شرکت‌های حاضر در این طرح از جمله تملک زمین‌ها، نحوه اتصال به شبکه و مشکلات زیست‌محیطی به صورت ویژه بررسی و مرتفع شده است.

  در حال حاضر ۳۸۱ محل برای ساخت نیروگاه‌های تجدیدپذیر با ظرفیت حدود ۱۱ هزار مگاوات با محوریت ۱۶ شرکت برق منطقه‌ای در سراسر کشور وجود دارد.

   

  شرکت‌های برق منطقه‌ای استان‌های تهران با ۳۲ درصد، فارس با ۱۰ درصد و سیستان و بلوچستان با ۹ درصد از استان‌هایی هستند که بیشترین سهم را در احداث ۴ هزار مگاوات نیروگاه خورشیدی در کشور دارند.

   

  افزایش ظرفیت نیروگاهی با استفاده از نیروگاه ۱۰ مگاواتی ساغند یزد

   

  در مراسم امروز همچنین نیروگاه ۱۰ مگاواتی “ساغند” یزد به عنوان بخشی از ۲۶۰ مگاوات ظرفیت اضافه شده به مجموع تولید برق تجدیدپذیر کشور از ابتدای فعالیت دولت مردمی تاکنون، با دستور دکتر رئیسی به شکل رسمی افتتاح شد.

   

  رئیس جمهور همچنین از نمایشگاهی که به منظور ارائه اقدامات و دستاوردهای این وزارتخانه در سه بخش آب، برق و فاضلاب در دو سال و نیم گذشته برگزار شده بود، بازدید کرد و با توضیحات دست‌اندرکاران این بخش‌ها از جزئیات عملکرد این وزارتخانه مطلع شد.

   

  بر اساس گزارش ارائه شده در دوره پیک مصرف سال ۱۴۰۲ با اجرای برنامه‌های رفع ناترازی، برای اولین بار در تاریخ تولید برق کشور، میزان تامین انرژی صنعت از بخش خانگی پیشی گرفت و ۸۵ درصد انرژی اضافه تولید شده نسبت به ۱۴۰۰، به بخش تولید اختصاص یافت. از ابتدای دولت مردمی تا کنون ۸ هزار و ۸۰۰ مگاوات ظرفیت وارد مدار شده است که نسبت به زمان طی شده از شهریور ۱۴۰۰ یک رکورد محسوب می‌شود.

  اتمام عملیات عمرانی آبرسانی به ۳ هزار و ۶۴۰ روستا

   

  همچنین؛ بر اساس برنامه تامین آب شرب برای ۱۰ هزار روستا، تا این لحظه عملیات عمرانی آبرسانی به ۳ هزار و ۶۴۰ روستا به اتمام رسیده که دسترسی ۸۶ درصد روستاهای کشور به آب شرب پایدار را تضمین کرده است.

   

  طبق توضیحات ارائه شده در دولت مردمی مدیریت هوشمند آب زیرزمینی به عنوان یکی از مهمترین شاخص‌های پایداری منابع آب، با اتکا به ابزارهای گوناگون نظیر تامین انرژی در دستور کار قرار گرفته و اجازه برداشت غیرمجاز و از بین رفتن عدالت در زمینه استفاده از منابع آب زیرزمینی به هیچ مشترکی داده نمی‌شود.

   

   

   

  داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  دیبا خبر پر از خبر اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز