• تاریخ انتشار خبر : شنبه ۲۹ مرداد ۱۴۰۱ | کد خبر : 43982
 • داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  تمام تلاش ما منصرف کردن مادران از سقط‌جنین است
  دیبا:عاون بهداشتی شبکه بهداشت و درمان کاشمر با اشاره به آمار سقط جنین گفت: تمام تلاش ما بر جلوگیری از سقط‌های بی‌مورد است که در این راستا سعی می‌کنیم با خدمات مراقبتی مشاوره‌ای و معیشتی، مادران را از سقط‌جنین منصرف کنیم.

  به گزارش پایگاه خبری دیبا خبر به نقل از ایسنا مجتبی قائمی در مراسم افتتاح مرکز نفس که با حضور مسئول بسیج جامعه پزشکی خراسان رضوی و جمعی از مسئولان شهرستانی برگزار شد، عنوان کرد: بر اساس آمار اعلام شده میزان ناباروری در ایران ۲۰ درصد است یعنی از هر ۵ زوج ایرانی، یک زوج با مشکل ناباروری مواجه است.

  وی اظهار کرد: بر اساس آماری رسمی روزانه هزار سقط ‌جنین و سالیانه بین ۳۵۰ تا ۵۰۰ هزار سقط در کشور انجام می‌شود.

  مدیر مرکز بهداشت کاشمر خاطرنشان کرد: ۲درصد این سقط‌ها اجتناب‌ناپذیر و به دلیل مشکلات مادر و جنین، ۳درصد سقط‌هایی پزشکی و برای حفظ جان مادر و ۹۵ درصد دیگر سقط‌ها جنایی هستند که بدون هیچ مشکل خاصی و بنا به میل و شرایط خانواده اتفاق می‌افتد.

  وی بیان کرد: سالیانه در کاشمر ۲۵۰۰ تا ۲۸۰۰ فرزند به دنیا می‌آیند که فقط آمار سه روز سقط ‌جنین در کشور برابر با کل تولدهایی می‌شود که طی یک سال در این شهرستان داریم.

  وی بیان کرد: تا کنون ۵ پرونده در کاشمر تشکیل شده که مشاوران سه پرونده را موفق بودند و جنین را از سقط نجات دادند.

  بیش از۹۰ درصد سقط‌هایی که انجام می‌شود جنین سالم است

  مسئول بسیج جامعه پزشکی خراسان رضوی در این مراسم با بیان اینکه مرکز نفس مخفف عبارت «نجات فرزندان سقط» در کاشمر است، گفت: هدف اصلی مرکز نفس جلوگیری از سقط فرزندان سالم است، در واقع رویکرد مرکز نیکوکاری نفس فرهنگ‌سازی، مشاوره و حمایت از خانواده‌هایی است که تصمیم به سقط جنین سالم خود دارند.

  دکتر محمد خسروی با بیان اینکه مرکز نفس در ۳۰ اردیبهشت سال ۱۴۰۰ افتتاح شد تا از سقط‌جنین سالم جلوگیری شود، با انتقاد از اینکه هنوز برخی دستورالعمل‌ها و قوانین بر اساس همان قوانین کنترل جمعیت هستند و برخی مراکز و مسئولان نیز کارهای خود را صرفاً بر اساس دستورالعمل انجام می‌دهند، تصریح کرد: باید در این خصوص اقدامات و پیگیری‌های لازم صورت گیرد.

  وی در ادامه با تأکید بر شناسایی کسانی که به صورت غیرمجاز سقط‌ جنین را انجام می‌دهند و تلاش برای انصراف آنها از این اقدام گفت: توانسته‌ایم با ایجاد مراکز سقط‌ جنین نفس در برخی شهرهای خراسان رضوی گام‌های بلندی در راستای جلوگیری از  سقط ‌جنین سالم به واسطه باورهای غلط ایجاد شده در جامعه برداریم.

  مسئول بسیج جامعه پزشکی خراسان رضوی ابراز عقیده کرد: هرچند برابر آمار رسمی روزانه در کشور هزار سقط‌ جنین انجام می‌شود اما آمار غیر رسمی بسیار بیشتر از این است.

  وی بیان کرد: موضوع سقط‌ جنین یک مسئله کاملاً اجتماعی است و نهادهایی که ماهیت فرهنگی، امنیتی و طبی دارند در این خصوص دخیل هستند.

  خسروی بیان کرد: نجات فرزندان سالم از اهداف مرکز نفس است که عدد قابل توجهی هم هستند، متأسفانه ۹۰ درصد سقط‌هایی که انجام می‌شود بدون علت بوده و جنین سالم است.

  بر چسب ها: ,
  داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  دیبا خبر پر از خبر اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز