• تاریخ انتشار خبر : پنج شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۵ | کد خبر : 912
 • داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  اختصاصی دیبا خبر/
  گَلمیشم تَبریزه تا …
  ای برادر تو همه اندیشه ای     مابقی تو استخوان و ریشه ای گر گل است اندیشه تو گلشنی   ور بود خاری تو هیمه گلخنی به گزارش دیبا، در سالهای اخیر  شهر تبریز در بستر رشد و شوکوفایی اقتصادی، فرهنگی و عمرانی قرار داشته و مراحل توسعه همه جانبه را به تدریج تجربه مینماید.اما میبایست برای […]

  ای برادر تو همه اندیشه ای     مابقی تو استخوان و ریشه ای
  گر گل است اندیشه تو گلشنی   ور بود خاری تو هیمه گلخنی
  به گزارش دیبا، در سالهای اخیر  شهر تبریز در بستر رشد و شوکوفایی اقتصادی، فرهنگی و عمرانی قرار داشته و مراحل توسعه همه جانبه را به تدریج تجربه مینماید.اما میبایست برای ادامه و تسریع این فرآیند ملزومات و زمینه هایی را مطمع نظر قرار داد.
  خلق و تقویت الگوها و نمادهای مادی و معنوی، فرهنگی و اجتماعی و بازتولید سنن، آداب و رسوم ماندگار و تسهیل کننده اندیشه و اندیشه ورزی ، کار و تلاش و نیز سازگار نمودن شهر تبریز با حوزه های گوناگون انظمامی و انتزاعی میتواند برای استقرار وتثبیت تبریز و تبدیل آن به برند بی همتایی در کل کشور و حتی منطقه سودمند و تاثیر گذار باشد.
  اندیشمندان معمولا” زندگی را حقیقتی نیک فرجام و مقید به اصول الهی،اخلاقی و انسانی میدانند؛ که هر چه این اصول و الزام به ساری ساختن آن نهادینه گردد، بهبود و پیشرفت حاصل خواهد شد. پس گام عملی و نظری دیگری در حیات شهری تبریز و بهبود کیفیت آن اعتقاد به زندگی الهی،اخلاقی و قانونی است که به واقع این سه بنیاد تواماً خواستگاه تمدنی را میسازند و خواهند ساخت.
  بشر امروز بایدها را آنچنان که شایسته است میشناسد و بکار میبندد ولی برای نبایدها قصد و هدفی منظور نمینماید.در اغلب موارد کاربست یک نظر در گرو ابطال سایر آرا وجاهت دارد و به نوعی متبرجترین آرا چشم نواز ترین آراست.در مقابل همگنی و همترازی و آمیختگی نظراتی که معمولاً از بایدها و نبایدها غنی باشند کمتر به چشم میخورد. در جامعه کنونی بایدها همیشه مضطر و صریح بوده ولی نبایدها هستند که مستتر بوده و بینش و دریافت آنها سازنده تر است.
  قدم فراتر، در بینش شهری بویژه برای شهر تبریز؛ احترام به اندیشه ها و پذیرش آنها و همچنین رجحان توافق و تعامل بر سر اندیشه هاست. زمینه بعدی در نظر داشتن تعامل تفاهمی و قبول نظرات هر چند نامتشابه ولی همگن و بین الاذهانی مردم شهر تبریز است.
  بدین معنی که هر روندی در گرو تنش و برخورد نظرات پیش نرفته و میبایستی پذیرش آرا و عمل متقابل در جهت هم اندیشی و هم افزایی صورت پذیرد که شق سوم که نهایت این آغاز و انجام است میتواند بر پایه تضاد و رقابت سالم بدون هیچ مکر و فنی به واقعیت بپیوندد.
  از طرفی ذهنیت کلانِ شهری از برآیند فکر تک تک مردم همان شهر منتج شده و بطور ناخودآگاه و ناملموسی اِعمال و به کار بسته میشود.در واقع هر مکان جمعی دارای یک فکر کلان (هویت شهری یا روح شهری) بوده که تفکرمردم سازنده آن است و هر چه تفکر مردمی دارای شاخصه های جمعی، ارزشی و هنجارمند باشد در نتیجه شهر نیز همانند خواست آن مردم به نیکی عمل و اندیشه مینماید.
  اینجانب باورمند به توانمندیهای بی نظیر شهر تبریز بوده و از طرفی شهر تبریز دارای بافت و زمینه بسیار مساعد در ابعاد مختلف توسعه ای بوده که میبایستی با مطالعات و خلق ایده های برجسته موجب تثبیت و ترفیع جایگاه شهر تبریز و مردم آن در کشور، منطقه و حتی جهان باشیم.
  این نشریه به زعم خود تلاش خواهد نمود با مطالبه حقوق حقه فرهنگی و اجتماعی غاطبه مردم آذربایجان و شهر تبریز، بویژه هنرمندان و اندیشنمدان و همچنین برساخت بنیاد خرد، استمرار حرکت مکتبی تبریز را فراهم نموده و در بازتولید فرهنگ آنزمانی کوشیده و مکتب تبریز را در نزد مردم این زمان، این همانی کند.
  در این راستا به مثال هر زمان از تشریک مساعی و الطاف گرانسنگ مردم شریف آنایوردوم آذربایجان وتبریز نهایت اِمتنان را داشته و نیازمند مساعدت و یاری ایشان در هر زمینه و خاستگاهی هستیم.
  مدتی این مثنوی تاخیر شد                            مهلتی بایست تا خون شیر شد

  دکتر وحید زاد شم پور

  داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  دیبا خبر پر از خبر اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز