• تاریخ انتشار خبر : سه شنبه ۲۸ دی ۱۳۹۵ | کد خبر : 829
 • داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  عضو کمیسیون اجتماعی مجلس خبر داد:
  راه‌اندازی سامانه‌ شناسایی زنان سرپرست خانوار
  دیبا: عضو کمیسیون اجتماعی مجلس با بیان این‌که از این پس زنان سرپرست خانوار با پشتوانه قانونی حمایت خواهند شد، گفت: براین اساس تلاش داریم تا زنجیروار آموزش‌های لازم را به این افراد ارایه کرده تا آنها بتوانند وارد بازار اشتغال شوند.

  به گزارش دیبا خبر به نقل از نصر، زهرا ساعی  یادآوری تصویب ماده ۹۵ لایحه برنامه ششم توسعه در مورد حمایت از زنان سرپرست خانوار به منظور کاهش آسیب‌های‌اجتماعی، اظهار داشت: تصویب این ماده از لایحه، نتیجه تلاشی بود که از سوی فراکسیون زنان در راستای حمایت از زنان سرپرست خانوار صورت گرفت.

  نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: موضوع حمایت از زنان سرپرست خانوار را حدود سه سالی است که در دولت یازدهم پیگیری می‌کنیم، در واقع زمانی که مسؤولیت مشاور و مدیر‌کل بانوان و خانواده استانداری تهران را بر عهده داشتم طرحی در قالب توانمندسازی زنان سرپرست خانوار را از سال ۹۳ آغاز کردیم و شهرستان ری را برای اجرای پایلوت آن در نظر گرفتیم.

  این نماینده مردم در مجلس دهم، تصریح کرد: متاسفانه آمار زنان سرپرست خانوار در دهه اخیر رشد چشم‌گیری داشته است تا جایی‌که طبق آمارهای رسمی در سال ۸۵ یک میلیون و ۲۰۰ هزار زن سرپرست خانوار تحت پوشش کمیته امداد بودند و این تعداد در سال ۹۰ به  ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر رسید در حالی‌که این افراد از هیچ گونه حمایت اجتماعی برخوردار نبودند.

  نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس با تاکید بر اینکه زنان سرپرست خانوار به سه گروه بی‌سرپرست، بدسرپرست و خود سرپرست تقسیم می‌شوند، افزود: این افراد نیاز به حمایت دارند و نباید در جامعه اسلامی رها شود، واقعیت آن است که در کشورهای مختلف دنیا روی توانمندسازی زنان سرمایه‌گذاری می‌کنند و از ظرفیت آنها برای اقتصاد کلان کشور بهره می‌گیرند.

  ساعی یادآور شد: در ماده ۹۵ قانون برنامه ششم توسعه تلاش کردیم تا حمایت از زنان سرپرست خانوار شکل قانونی به خود گیرد تا بتوانیم اعتبارات آن را در بودجه های سالانه لحاظ کنیم براین اساس با شناسایی زنان سرپرست خانوار، سامانه‌ای راه‌اندازی خواهد شد تا به محض آنکه فردی بی‌سرپرست شود بلافاصله در این سامانه ثبت شود و اقدامات حمایتی صورت گیرد.

  عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: بر این اساس تلاش داریم تا زنجیروار آموزش‌های لازم را به این افراد ارایه کرده تا آنها بتوانند وارد بازار اشتغال شوند در کنار آن بیمه‌ها نیز چتر حمایتی خود را برای زنان سرپرست خانوار خواهند گشود.

  در بخشی از ماده ۹۵ قانون برنامه ششم توسعه آمده است: دولت مکلف است به منظور پیشگیری و کاهش آسیب‌های‌اجتماعی، نسبت به تهیه طرح جامع کنترل و کاهش آسیب‌های اجتماعی با اولویت اعتیاد، طلاق، حاشیه‌نشینی، کودکان کار و مفاسد اخلاقی مشتمل بر محورهای ذیل اقدام کند به گونه‌ای که آسیب‌های اجتماعی در انتهای برنامه به ۲۵ درصد میزان کنونی کاهش یابد.

  در بخش چهارم این اقدامات، ذیل عنوان «حمایت از زنان سرپرست خانوار» آمده است: تهیه و اجرای کامل طرح جامع توانمندسازی زنان سرپرست خانوار طبق مصوبات شورای عالی اجتماعی تا پایان اجرای قانون برنامه توسط ریاست جمهوری و معاونت امور زنان با همکاری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و سایر نهادهای ذیربط تهیه و تأیید برنامه مذکور در هیئت وزیران و تصویب در مجلس شورای اسلامی و نظارت بر اجرائی شدن آن را به عهده دارد.

  انتهای پیام/

  داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  دیبا خبر پر از خبر اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز