• تاریخ انتشار خبر : پنج شنبه ۲۳ دی ۱۳۹۵ | کد خبر : 640
 • داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  با حضور معاون تحقیقات و فن آوری وزارت بهداشت انجام شد/
  بازدید از مرکز کوهورت خامنه در آذربایجان شرقی
  دکتر ملک زاده معاون تحقیقات و فن آوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از مرکز کوهورت استان در شهرستان خامنه بازدید کرد.

  به گزارش دیبا، در این بازدید که با همراهی رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز، معاون تحقیقات و فن آوری و معاون بهداشت دانشگاه و برخی دیگر از مسئولین برگزار شد، محمدحسین صومی ضمن تقدیر و تشکر از ملک زاده به عنوان مسئول اصلی کوهورت در کشور و به جهت حضور در این مرکز، گفت: یکی از مهمترین ثمرات کوهورت ایجاد همدلی و همراهی مردم منطقه بود.

  وی افزود: نود و هفت درصد همکاری مردم را در این بخش شاهد بودیم در حالیکه بیش از چهل درصد مردم آن در تهران و شهرهای دیگر ساکن هستند.

  صومی از نظرات درست و غلطی که در جامعه رواج پیدا میکند انتقاد کرده و افزود: بهتر است تمهیدی اندیشیده شود که تنها مرجع که در مورد سرطان ها و سایر بیماری ها اظهار نظر می کند دانشگاههای علوم پزشکی باشد.
  ملک زاده، معاون تحقیقات و فناوری وزارت نیز طی سخنانی ضمن تقدیر از زحمتکشان کوهورت استان گفت:از شش استانی که بازدید شده نتیجه بدست آمده این است که سه چهارم جمعیت آن وزن غیر ایده آل دارند و یک سوم مردم در حالی ادعای سلامت خود میکنند که مریض هستند و از بیماری خود خبر ندارند. وی گفت: کوهورت به افراد سالم در مقاطع مختلف متمرکز است ولی مهمترین بخش آن بالغین هستند.ملک زاده افزود: هدف ما این است که حداقل آنهایی را که سالم هستند بتوانیم سالم نگه داریم و در این میان باید به مسائل پیشگیری توجه بیشتری بکنیم و تلاش ما در نهایت این است که بتوانیم مردم را نسبت به سلامتشان حساس تر کنیم.

  گفتنی است/ کوهورت نوعی  مطالعات میدانی است که سلامت عمومی یک جامعه را بررسی می کند مطالعه کوهورت آینده نگر و بهترین مطالعه اپیدمیولوژیک از نوع مشاهده ای است که برای بررسی روابط علیتی و سبب شناختی بیماری ها به کار می رود.

  کوهورت قویترین نوع مطالعات سبب شناختی به شمار می رود اما به دلیل طولانی بودن آن و بالا بودن تعداد نمونه مورد نیاز نسبت به سایر مطالعات مشاهده ای به هزینه بسیار بالایی نیاز دارد.

  در طرح کوهورت یک جمعیت هدف تعیین می شود که باید شامل تمامی افراد منطقه باشد در این طرح جمعیت هدف از نظر سلامتی در مدت طولانی مورد ارزیابی قرار می گیرند.

  انتهای پیام/

  داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  دیبا خبر پر از خبر اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز