• تاریخ انتشار خبر : چهارشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۵ | کد خبر : 578
 • داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  کودکانی که دیگر تنها نیستند /
  بخش خون؛ دنیای کودکانه ای که دل را به امید ” تسکین” گره زد
  دیبا:تابلوی آلوین با چهره ای شاد و نگاهی درخشان (سنجاب قهرمان در فیلم کارتنی) حین باز شدن درب، نگاه فرد تازه وارد را دزدیده و خنده دلپذیرش؛ انرژی خوشایندی می دهد که این انرژی و امید در تمامی راهرو های بخش خون و آنکولوژی بیمارستان کودکان تبریز وجود دارد.

  به گزارش دیبا خبر، دیگر از راهروهای تنگ و رنگ و رو رفته بخش خون که دیوارهایش گویی یادگار غم و ناراحتی بودند؛ خبری نیست و جای خود را با دنیای دیگری که سرشار از امید و آرزوست عوض کرده اند.

  پرده های شاد، اتاق بازی، اسباب بازی های مفرح و کتاب های داستان و مربی مهربان، تلویزیون و کارتن که می توانند بخشی از دنیای شاد کودکانه باشند همه در بیمارستان کودکان تبریز حاضرند و کودکان را در طول دوران درمان همراهی می کنند و سعی در کم کردن باری در راه سخت مبارزه با بیماری دارند.

  با جابجایی بخش خون و آنکولوژی بیمارستان کودکان تبریز از ساختمان قدیمی خود به ساختمان جدید، انجمن حمایت از کودکان مبتلا به سرطان تبریز ( تسکین) در تجهیز و بهسازی این بخش همت گمارد تا بیمارستان و اتاقهای آن که در برخی موارد خانه دوم کودکان بیمار محسوب شده و روزها و ماه ها از زندگی خود را در آن می گذرانند در نخستین گام شاد و انرژی بخش بوده و تاثیر مثبتی در روحیه آنها و خانواده شان بگذارد  و از سوی دیگر با تامین تجهیزات مورد نیاز، کودکان و خانواده انها نگرانی در حوزه درمان نداشته باشند.

  شروعی بهاری برای تسکین آلام کودکان

  در بهار سال ۱۳۹۲ تسکین با نام رسمی “انجمن حمایت از کودکان مبتلا به سرطان تبریز” به عنوان یک سازمان مردم نهاد با موضوع فعالیت بشردوستانه به شماره ۱۹۶۹ ثبت شد تا اولین انجمن ثبت شده با موضوع تخصصی کودکان مبتلا به سرطان در شهر تبریز باشد.

  انجمن حمایت از کودکان مبتلا به سرطان تبریز (تسکین) با ماهیتی مردم نهاد و با اهدافی متعالی و مقدس در راستای تسهیل جریان زندگی کودکان مبتلا به سرطان و خانواده هایشان در مسیرهای درمانی، آموزشی، پژوهشی، اجتماعی و فرهنگی تاسیس شد و به پشتوانه حامیان خود می کوشد که بیماری سرطان در حوزه کودک را به امری قابل پیشگیری، قابل کنترل و درمان پذیر مبدل سازد و همواره سعی بر برداشتن گام های بلند، پایدار، موثر و کارآمد داشته است.

  تسکین با این شعار که کودکان به تنهایی نمی توانند با سرطان مبارزه کنند؛ اقدامات خود را در راستای بهبود شرایط این کودکان و خانواده آنها اجرایی کرده و با هدف ارتقاء سطح آگاهی جامعه نسبت به سرطان های کودکان، بهبود فرآیند درمانی کودکان بستری، بهبود شرایط زندگی کودکان مبتلا به سرطان، حمایت از خانواده های درگیر با سرطان، کمک به توسعه و تسهیل مطالعات علمی و تخصصی در کلان شهر تبریز فعالیت می کند.

  خرید تجهیزات؛ گامی در راستای بهسازی بخش خون

  تسکین فعالیت های خود را در گام نخست بر فعالیت های عمرانی و خرید تجهیزات متمرکز کرد تا شرایط بیمارستانی مناسبی را با پشتوانه و دلگرمی حامیان خود برای بیماران بخش خون و انکولوژی فراهم کند و در سالهای گذشته در ساختمان قدیمی اقدام به ساخت پاویون و ایستگاه پرستاری و اتاق بازی کرد.

  اما فعالیت های تسکین با تحویل ساختمان جدید بیمارستان کودکان و انتقال بخش خون و آنکولوژی به این مکان وارد فاز تازه ای شد.

   مدیرعامل انجمن حمایت از کودکان مبتلا به سرطان تبریز (تسکین) در گفتگو با خبرنگار ایلک نیوز با اشاره به فعالیت های عمرانی این انجمن در تجهیز و بهسازی بخش خون و آنکولوژی بیمارستان کودکان تبریز در سال ۹۵ گفت: فعالیت های انجمن در فاز جدید از میلاد پیامبر رحمت در سال ۹۴ کلید خورد و طبق برنامه ای مدون بخش خون در حد قابل قبول برای کودکان شهر و دیار این خطه از ایران زمین تجهیز و بهسازی شد هر چند که همچنان هم جای کار بسیار است.

  جواد میلانی اظهار داشت: با راه اندازی بخش جدید خون، انجمن تسکین طی قراردادی با بیمارستان متعهد به تجهیز و بهسازی این بخش شد که براساس نیازسنجی بیماران و بیمارستان؛ کمد بندی اتاقهای بستری بخش خون، خریداری ۳۰ عدد لاکر ، خریداری ۱۲ عدد تخت همراه و ۴۵ دستگاه تخت بیمار، خرید خشک کن برقی، خرید تجهیزات وابسته به درمان شامل نیدل پورت، فشارسنج، مونیتورینگ در اولویت کاری این انجمن قرار گرفت.

   بازسازی تمام پادری های بخش خون برای رفع مشکل نشت آب کف سرویس بهداشتی و حمام به داخل اتاق های بستری، تامین نیروی انسانی جهت نظافت بخش خون، تجهیز آشپزخانه شامل تهیه هود، سینک و سماور بزرگ، ایجاد راه فاضلاب و سیستم تهویه هوا، تجهیز اتاق بازی و استخدام مربی از دیگر اقدامات تسکین طی فعالیت های چند ماهه اش در سال جاری در بیمارستان کودکان بود.

  میلانی همچنین تامین پمپ انفوزیون سرم به تعداد ۳۲ دستگاه در سه مرحله و خرید یک دستگاه هود شیمی درمانی برای بخش خون را از دیگر بندهای این تفاهم نامه عنوان کرد که گرچه هنوز به پایان سال سه ماه باقی مانده اما خوشبختانه اغلب پروژه های قرارداد با موفقیت به اتمام رسیده اند.

  اجرای برنامه های فرهنگی و تفریحی برای کودکان

  اوایل سال ۹۲ فکر و ایده احداث اتاق بازی در بیمارستان کودکان کلید خورد و در راستای این کار ابتدا رایزنی هایی با مسئولان بیمارستان صورت گرفت که با استقبال آنها مواجه شد و با همفکری اعضای خیریه و پشتوانه مالی مردمی اتاق بازی در ساختمان قدیمی بیمارستان برای نخستین بار راه اندازی شد.

  مدیرعامل انجمن تسکین با اشاره به تاثیر اتاق بازی در روحیه کودکان مبتلا به سرطان گفت: پیش از این در بیمارستان فضای مناسب برای کودکانی که ماهها  در این محل بستری می شدند وجود نداشت و این درحالیست که کودکان به اقتضای سنشان تحمل استراحت مطلق را ندارند و از این رو دچار خستگی روح و بی تابی برای بازی و خانه می شدند که تسکین با ایده اتاق بازی فضای شادی را به بیمارستان آورد تا بخشی از نیازهای روحی این کودکان تامین شود.

  میلانی در ادامه افزود: در حال حاضر اتاق بازی یکی از محبوب ترین اتاقهای بخش خون و آنکولوژی بوده و توانسته تاثیر مثبتی در روحیه کودکان و خانواده هایشان داشته باشد از این رو با انتقال بخش خون به ساختمان جدید، اتاق بازی مجددا راه اندازی و افتتاح شد.

   مدیرعامل انجمن تسکین با بیان اینکه کودکان در اتاق بازی با همراهی مربی به داستان خوانی، نقاشی و مرور دروس مدرسه می پردازند، گفت: اتاق بازی مجهز به تلویزیون، انواع اسباب بازی، مدادهای رنگی و شمعی وماژیک، کاغذ، انواع کتاب برای تمامی سنین و سیستم گرمایشی است که در اول هر فصل نواقص بوجود آمده را تامین می کنیم.

  میلانی همچنین افزود: ۱۰ دستگاه تلویزیون با همکاری خیران عزیز در راستای تلیطف فضای بیمارستان و ایجاد فضای شاد برای کودکان خریداری و در تمامی اتاقهای بخش خون و آنکولوژی نصب شد.

  وی یادآور شد: کودکان در طول مدت بستری در بیمارستان از فضای بازی و طبیعی زندگی خود دور می شوند که تسکین با خریداری تلویزیون تلاش کرده تا ارتباط کودکان و خانواده شان را با دنیای خارج در حد توان حفظ و امکان تماشای فیلم های کارتونی و تلویزیون ملی را فراهم کند.

  وی همچنین به آماده سازی برخی از زیرساختهای سیم کشی بیمارستان توسط تسکین اشاره کرد و افزود: با توجه به آماده نبودن برخی مقدمات نصب تلویزیون، تسکین به سیم کشی آنتن و برق برای اتاقهای این بخش نیز رسیدگی کرد.

  تسکین کارت؛ هدیه ای از جنس آسایش برای خانواده کودکان بیمار

  در این میان همچنین یکی از دستاوردهایی که تسکین در کنار فعالیت های عمرانی و فرهنگی خود داشته است؛ اجرایی کردن طرح تسکین کارت بوده که آسایش روحی و فکری را برای خانواده بیماران به ارمغان آورده است.

  مدیر عامل انجمن خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان تبریز، تسکین کارت را راهی برای آسایش روحی و کاهش دغدغه های فکری خانواده کودکان بیمار دانسته و گفت: تسکین کارت اقدام به ارائه خدمات رایگان همچون زیر انداز بهداشتی، پوشک بچه، ماسک، دستمال کاغذی جعبه ای و رول به خانواده کودکان مبتلا به سرطان در مدت زمان بستری در بیمارستان می کند تا به این واسطه کمکی به کاهش هزینه خانواده ها در مدت زمان حضورشان در بیمارستان کرده و آنها را تا حد ممکن از فشارهای مالی جانبی برهاند.

  وی با بیان اینکه تسکین کارت رضایت خانواده ها را تا حد زیادی جلب کرده و باعث کاهش دغدغه های فکری آنها شده است، افزود: تسکین کارت در فاز نخست خود موفقیت آمیز بوده و ۷۰ تا ۸۰ درصد هزینه های حین بستری کاهش یافته و در این مرحله طبق هدف پیش بینی شده خود پیش رفته است.

  میلانی پرداخت نسخه بیماران کم بضاعت، پرداخت هزینه انتقال بیمار به مراکز درمانی سایر استانها و تهیه داروهای فوری مورد نیاز بیماران را از دیگر اقدامات تسکین در حوزه درمانی عنوان کرد.

  حامیان فوتبالی، فرهنگی و کارمند؛ دستاوردی شیرین برای تسکین

  تسکین با هدف بهبود شرایط زندگی کودکان مبتلا به سرطان و حمایت از خانواد ه های درگیر با این بیماری شکل گرفت و از سال ۹۲ فعالیت های عمرانی، فرهنگی و درمانی خود را آغاز کرد.

  تسکین نوپا در سه سال فعالیت خود توانست توانی بالا در مدیریت و اجرایی کردن اهدافش به معرض نمایش بگذارد، به طوریکه نه تنها رضایت کودکان و خانواده آنها را در پی داشت بلکه با جلب اعتماد اقشار مختلف جامعه نسبت به اقدامات این انجمن؛ همراهی پرمهر و صمیمانه مردمی را در یاری رساندن به کودکان این مرز و بوم به ثمر رساند.

  مدیرعامل تسکین جلب اعتماد مردمی را که در ماههای اخیر شاهد افزایش روز افزون آن هستیم را پاسخ مثبت به فعالیت های این انجمن و نشانه به ثمر نشستن فعالیت های صادقانه اعضای گروه دانست و ضمن قدردانی از اعتماد مردمی به تسکین گفت: اعضای انجمن تسکین قدردان تمام حامیان خود بوده و باید بدانیم همراهی تک تک آنها حمایتی سبز و پر مهر از کودکان سرزمین خودمان است که امید می رود روزی با چنین حمایت هایی بیماری سرطان از شهر و کشورمان رخت بربندد.

  میلانی در ادامه افزود: در این راه اصناف مختلفی که تسکین در راستای تجهیز، بهسازی و یا تهیه اقلام تسکین کارت با آنها در ارتباط بوده حمایت صمیمانه ای داشته اند و در این بین همچنین حامیان دیگری به جمع تسکینی ها اضافه شدند که فوتبالیست های تراکتورسازی، بازیکنان و خانواده تیم نونهالان دبیری تبریز، کارمندان اداره هواشناسی استان و انتشارات طنین دانش از جمله آنها هستند.

  با این حال باید یادمان باشد که کودکان به تنهایی نمی توانند با سرطان مبارزه کنند و انجمن تسکین در این راه پیش قدم شده و همراهی صمیمی برای کودکان شهر و دیارمان شده است تا غول بیماری را به لبخند و گلی بنشاند و چه خوب که دست در دست هم نهیم و دست یاری گری برای کودکان و آیندگانمان بوده و نهال امید را خود در خاک مهین بکاریم…

  گزارش: یاسمین سادات مولانا

  انتهای پیام/

  داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  دیبا خبر پر از خبر اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز