• تاریخ انتشار خبر : چهارشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۵ | کد خبر : 575
 • داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  مدیر عامل شرکت مدیریت تولید برق:
  انگشت اتهام همه به سوی نیروگاه تبریز است/ اختیاری در استفاده از مازوت نداریم
  دیبا: مدیرعامل شرکت تولید برق آذربایجان شرقی با اشاره به اینکه به هنگام آلودگی هوای تبریز همه انگشت اتهام خود را را به سمت نیروگاه‌ حرارتی تبریز نشانه می‌روند.

  به گزارش دیبا خبر، ناصر معینی ظهر امروز در نشست خبری با رسانه‌های آذربایجان شرقی که در نیروگاه حرارتی تبریز برگزار شد، گفت: اگر از مهر ماه سال گذشته اگر کل دقایق مصرف را در کنار هم قرار دهیم، مصرف مازوت ۱۴ روز و از ابتدای سال، ۴ الی ۵ روز بوده است، افزود: ایام مورد استفاده مازوت به دلخواه ما نیست و بدون مجوز دادستانی، شورای تامین استان و محیط زیست اجازه مصرف یک لیتر را هم نداریم. مدیرعامل شرکت تولید برق آذربایجان شرقی با تاکید بر اینکه مصرف مازوت به دو دلیل ایجاد آلایندگی هوا و آسیب رسانی به تجهیزات نیروگاهی، تحت هیچ عنوان رضایت استفاده از این ماده را نداریم، ابراز داشت: نیروگاه ۳۵ سال پیش برای مازوت طراحی شده بود ولی امروز به گازسوز تغییر یافته و سال گذشته مخزن مازوت ما هم پلمب شد و فقط در مواقع بحرانی و با قطعی گاز با دستور مقامات متولی استان اجازه مصرف را می‌دهند.

  معینی با اشاره به اینکه وابستگی صنعت برق را به خارج از کشور قطع کردیم ولی در داخل وابسته به سوخت شده‌ایم و اختیار سوخت را نداریم، تصریح کرد: هزینه وارده مازوت بر نیروگاه سالانه ۴۰ میلیارد تومان است، همیشه تمایل به استفاده از گاز داریم و اگر مجبور نبودیم این ۴۰ میلیارد تومان را برای خریداری بهترین تجهیزات صنعت برق استفاده کنیم.

  وی افزود: برای احداث نیروگاه جدید باید برای هر کیلووات ۱۲۰۰ دلار هزینه شود و با استفاده از گاز می‌توانیم این نیروگاه را حفظ کرده، در مدار نگه داریم و هزینه ها را کاهش دهیم.

  مدیرعامل شرکت تولید برق آذربایجان شرقی با اشاره به اینکه در ایام برف شمال که به ۲۵ درجه زیر صفر رسید، همه گاز و برق و آب قطع شد، خاطرنشان کرد: نجات دهنده شمال، برق تولیدی نیروگاه برق تبریز و سهند و صوفیان بود و از وقوع بحران بزرگ جلوگیری کرد.

  این مقام صنعت برق آذربایجان با بیان اینکه مدت زیادی است که نیروگاه با گاز کار می‌کند ولی باید پاسخ این را یافت که چرا هنوز در وضعیت هشدار قرار داریم،  ابراز داشت: اکنون آلایندگی نیروگاه با سوخت گاز ۰٫۵ پی پی‌ام (۰٫۵ قسمت در میلیون) است و باید به صورت ریشه‌ای علل آلودگی تبریز را بررسی و برطرف کنیم.

  وی با اشاره به اینکه معتقدم نوسازی ناوگان حمل و نقل می‌تواند نقش موثری در کاهش آلودگی داشته باشد، تصریح کرد: یک شرکت ژاپنی سال‌های گذشته در تبریز علل آلودگی را بررسی کرده که بیش از ۷۰ درصد آلایندگی را مربوط به خودرو‌ها و وسایل نقلیه دانسته است.

  وی افزود: در شرایط بحرانی، شبانه به دلیل قطعی گاز درخواست رفع پلمب مازوت کردیم چراکه مجبور به تامین برق شمال و جلوگیری از قطعی گاز منازل در تبریز و سایر شهرهای استان بودیم.

  مدیرعامل شرکت تولید برق آذربایجان شرقی با بیان اینکه اکنون مخزن مازوت نیروگاه، پلمب نیست ولی دادستانی، شورای تامین و محیط زیست برای مصرف آن باید مجوز دهد، ادامه داد: مدیران نیروگاه‌ها مجاز به استفاده از مازوت نیستند چراکه هزینه‌های سنگینی که مازوت به سیستم وارد می‌کند، بسیار هنگفت است، ضمن اینکه مازوت گران‌تر از گاز است.

  انتهای پیام/

  داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  دیبا خبر پر از خبر اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز