• تاریخ انتشار خبر : سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ | کد خبر : 52819
 • داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  آذربایجان شرقی میزبان دومین جشنواره نوآوری و فناوری دانش‌آموزی
  دیبا: دومین مرحله جشنواره نوآوری و فناوری دانش‌آموزی رینوفست ۲۰۲۴ در دو مرحله مقدماتی و نهایی، برگزار می‌گردد و آذربایجان شرقی برای دومین بار، میزبان این رویداد علمی خواهد بود.

  به گزارش دیباخبر به نقل از خسروشاه نیوز، تراب محمدی، صبح سه‌شنبه ۲۹ خرداد ماه در شورای سیاستگذاری جشنواره نوآوری و فناوری دانش‌آموزی رینوفست با بیان اینکه استعداد دانش‌آموزان به واسطه برگزاری جشنواره دانش‌آموزی رینوفست که اقدامات خلاقانه و نوآوری‌های زیادی در پژوهشسراهای دانش‌آموزی انجام داده‌اند، شکوفا می‌شود، اظهار کرد: دانش‌آموران بسیار مستعدی در مدارس داریم که برگزاری جشنواره‌های فناورانه مانند رینوفست می‌تواند زمینه شکوفایی استعدادهای آن‌ها را فراهم کند.

   

  وی ادامه داد: طرح‌های قابل توجه و اختراعات بسیار ارزشمندی در بخش نمایشگاهی سال گذشته ارایه شده بود که قابلیت تجاری‌سازی داشتند و این نمایشگاه از این نظر اهمیت داشته و سعی خواهیم کرد در کنار آموزش و پرورش باشیم تا این نمایشگاه و جشنواره مورد بازدید عموم و مسئولان ملی و کشوری قرار گرفته و راه برای سرمایه‌گذاری در این زمینه فراهم شود.

   

  مسعود سعادتی، مدیرکل آموزش و پرورش استان نیز در ادامه با اشاره به اثرات مثبت و امیدآفرین این جشنواره علمی، اظهار کرد: این جشنواره منطبق بر ساحت‌های ششگانه سند تحول بنیادین به عنوان نقشه راه و قانون اساسی دستگاه تعلیم و تربیت و تاکید آن بر فناوری و نوآوری است.

   

  وی خاطرنشان کرد: مطالعات نشان می‌دهد ما چندین دهه است که با تکیه بر حافظه محوری در جریان آموزش پیش می‌رویم. با اقدامات و مطالعات فراوان در دوره‌های مختلف و ذکر ویژگی‌های متربیان و مربیان، تاکید گردیده است تا دانش‌آموزان نوآور، خلاق و مبتکر، تربیت کنیم؛ بر همین اساس، ورود دانش‌آموزان به حوزه فناوری جزو وظایف آموزش و پرورش بوسیله آموزش رسمی در مدارس و آموزش غیررسمی با اثربخشی بیشتر در قالب اوقات فراغت دانش‌آموزان است.

   

  وی ادامه داد: اولین دوره از این جشنواره با همکاری اداره کل آموزش و پرورش استان و سازمان ربع رشیدی به طور ابتکاری در استان آذربایجان شرقی، برگزار شد و رینوفست می‌تواند در کنار جشنواره‌های متعدد علمی دانش‌آموزی مانند جشنواره نوجوان خوارزمی در قالب برندی مشخص و به طور مستقل با تکیه بر توان استانمان، تبدیل به برندی ملی و بین‌المللی شود.

   

  این مقام مسئول، تحقق اهداف مذکور را نیازمند همکاری، باور و نگاه فرابخشی مسئولان استان به این رویداد ملی دانست و با اشاره به برنامه‌های وزارت آموزش و پرورش در حوزه نوآوری و فناوری، اظهار کرد: امسال، آموزش هوش مصنوعی به ۱۰ الی ۲۰ هزار دانش‌آموز در دستور کار قرار گرفته است؛ چرا که معتقد هستیم برای تربیت شهروندی مسئول و پاسخگو، نیاز به ورود به حوزه فناوری و نوآوری داریم و توسعه هوش مصنوعی در همین راستا جزو برنامه‌های وزارت است‌.

   

  سعادتی افزود: فستیوال رینوفست می‌تواند کمکی برای رشد فناوری در استانمان باشد و تحقق آن، بستگی به همت و تلاش ما و رسانه‌ها دارد. در دوره قبلی رسانه‌ها در انعکاس اخبار این جشنواره علمی، سنگ تمام گذاشتند و انتظار می‌رود در دوره جدید نیز همکاری لازم را داشته باشند.

   

  وی با اشاره به برخی مزایای برگزاری جشنواره دانش‌آموزی رینوفست، گفت: به برکت این جشنواره، فعالیت پژوهشسراهای دانش‌آموزی در تمامی ۴۰ منطقه و ناحیه و حتی در دورافتاده‌ترین مناطق استان هم افزایش یافت؛ بطوریکه تنها ۲۰۰ پیشنهاد از منطقه کم‌برخوردار نظرکهریزی داشتیم و واداشتن دانش‌آموز به حوزه رباتیک، هوا فضا و هوش مصنوعی بواسطه اسن جشنواره بسیار ارزشمند بود.

   

  وی با برشماری برخی از مسابقات و جشنواره‌های دانش‌آموزی و رتبه برتر استان در این حوزه‌ها، بیان کرد: آزمون‌های تیزهوشان، حوزه پزشکی و نانو همگی در جهت توسعه دانش فناوری‌ برگزار می‌گردد و استانمان جزو سه استان برتر در حوزه نانو و رباتیک در بخش دانش‌آموزی است و می‌توان با برگزاری درست جشنواره رینوفست و با حمایت مجموعه‌های موثر مانند استانداری و حمایت‌های مادی، این جشنواره را به طور شایسته و در سطح ملی، برگزار کرد.

   

  مدیرکل آموزش و پرورش استان در پایان، متذکر شد: سال گذشته بیش از ۱۰ هزار نفر از این نمایشگاه بازدید و فضای بانشاط علمی را در قالب رویدادی علمی شاد و مفرح، تجربه کردند.

   

  رضا کریملو، مدیرعامل سازمان ربع رشیدی نیز در ادامه این جلسه با اشاره به جزئیات برگزاری دومین جشنواری نواوری و فناوری دانش‌آموزی و تغییرات رینوفست ۲۰۲۴، اظهار کرد: در دوره‌های گذشته، ظرفیت بزرگی در قالب بخش دانش‌آموزی وجود داشت که مورد توجه قرار نگرفته بود و با توجه به تجربه سال گذشته مقرر شد دور دوم این جشنواره نیز برگزار گردد.

  وی ادامه داد: در رینوفست سال گذشته ۷۵۰۰ ثبت نام در سامانه انجام شده و رینوفست برای اولین بار در چهار بخش هوا فضا، برنامه نویسی، هوش مصنوعی و رباتیک در محورهای مسابقات، جزیره دانش، نمایش دستاوردها، سمینار و جلسات منتورینگ، برگزار گردید و ۳۵۰۰ متر مربع فضای نمایشگاهی در اختیار دانش‌آموزان قرار گرفت.

   

  کریملو خاطرنشان کرد: ۷۴۵۰ طرح، علاقه‌مند به شرکت در دور اول رینوفست بودند و این جشنواره دانش‌آموزی با ۱۲۱۵ طرح غربال شده حاضر در جشنواره، ۳۶۶ طرح ارائه شده در بخش نمایش دستاوردها و مشارکت ۸۵۰ تیم در مسابقات شرکت و انتخاب ۵۲ نفر برتر، همراه بود.

   

  مدیرعامل سازمان ربع رشیدی، توسعه آگاهی‌های عمومی در زمینه فناوری، تقویت خلاقیت و نواوری و فرهنگ کارآفرینی و سطح دانش دانش‌آموزان در حوزه فناوری را از جمله اهداف برگزاری جشنواره نوآوری و فناوری دانش‌آموزی دانست و برخی تغییرات و اهداف آینده رینوفست ۲۰۲۴ از جمله افزایش ساعات آموزش و بازدیدکنندگان و شرکت کنندگان را تشریح کرد.

   

  وی، ارتقا توانمندی های نسل آینده، تربیت نسل کارآفزین و خلاق و استفاده بهینه از اوقات فراغت دانش‌آموزان، تربیت نیروی ماهر، ترویج نوآوری و فناوری، تقویت فعالیت‌های پژوهشی، افزایش تعداد شرکت‌های دانش بنیان در آینده، ایجاد شهرها و مدارس خلاق و تقویت هویت ملی را از دیگر مزایای اصلی برگزاری جشنواره رینوفست، برشمرد‌.

   

  شایان ذکر است؛ اعضا حاضر در جلسه به ارایه نکته نظرات خود در شورای سیاستگذاری رینوفست ۲۰۲۴ پرداختند و برگزاری جشنواره در فضای باز، نمایش دستاوردهای ملی به ویژه در حوزه نیروی هوایی با هدف نمایش غرور ملی و نحوه تامین بودجه و حمایت مالی، استقلال کامل رینوفست از رینوتکس از نظر زمان و مکان، مورد بحث و بررسی قرار گرفت و در پایان از پوستر جشنواره نوآوری و فناوری دانش‌آموزی (رینوفست ۲۰۲۴) و سایت جشنواره به نشانی www.rinofest.ir نیز رونمایی گردید.

  داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  دیبا خبر پر از خبر اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز