• تاریخ انتشار خبر : جمعه ۱۱ خرداد ۱۴۰۳ | کد خبر : 52558
 • داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  هشدار به کشاورزان به دلیل ریزش سن غلات در مزارع
  دیبا: معاون رئیس سازمان و مدیر جهادکشاورزی شهرستان ویژه مرند از عدم خرید گندم های سن زده توسط دولت در سال جدید خبر داد.

  به گزارش دیباخبر به نقل از خبرگزاری بسیج از آذربایجان شرقی، اسماعیل الهیاری با بیان اینکه مبارزه با آفت سن مادری در سطح ۶۹۰ هکتار از اراضی کشاورزی شهرستان انجام شد، تاکید کرد: کشاورزان با توجه به توصیه های ارائه شده توسط واحد حفظ نباتات مدیریت جهاد کشاورزی و کارشناسان شبکه های مراقبت مستقر در مراکز جهادکشاورزی دهستان ها و کلینیک های گیاهپزشکی، در اولین فرصت نسبت به تهیه سموم مورد نیاز و سمپاشی مزارع خود اقدام کنند.

   

  وی با اعلام لزوم مبارزه با آفت سن در مرحله مادری به منظور جلوگیری از طغیان آفت سن در مرحله پورگی، اظهار کرد: تاکنون در سطح ۶۹۰ هکتار مبارزه شیمیایی بر علیه سن مادری در مزارع گندم و جو شهرستان صورت گرفته است.

   

  الهیاری در ادامه سطح مبارزه شیمیایی با علفهای هرز در مزارع گندم (آبی ودیم) شهرستان را ۶ هزار و ۴۰۰ هکتار و سطح مبارزه با علف های هرز مزارع جو (دیم وآبی) را یک هزار و ۲۰۰ هکتار اعلام کرد.

   

  وی با بیان اینکه براساس گزارش بازدیدهای کارشناسی انجام شده از مزارع گندم و جو دیم روستاهای شهرستان، متاسفانه در برخی مزارع گندم و جو به ویژه مناطق کوهپایه ای و آفتاب گیر روستاهای شهرستان، سن مادر غلات ریزش کرده است گفت: با توجه به ریزش این آفت مهم و خطرناک در سطح مزارع و از طرفی شرایط آب و هوایی مساعد برای فعالیت آفت، پیش بینی می شود، جمعیت سن غلات در مزارع زود کاشت گندم و جو با رشد رویشی بهتر و رطوبت مناسب به صورت کانونی ظاهر و باعث بروز خسارت شود.

   

  الهیاری افزود: رصد و پایش مزارع غلات همه روزه توسط کارشناسان شبکه مراقبت شهرستان مرند انجام می شود و اطلاع رسانی از طرق مختلف به بهره برداران انجام می شود.

   

  گفتنی است شهرستان مرند دارای ۱۵ هزار هکتار سطح زیر کشت گندم (آبی ودیم) و ۴ هزار و ۷۰۰ هکتار جو (آبی ودیم) است.

   

  داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  دیبا خبر پر از خبر اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز