• تاریخ انتشار خبر : یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ | کد خبر : 52394
 • داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  بهره‌برداری حداکثری از آب ارس با افتتاح سد قیز قلعه سی
  دیبا: وزیر نیرو ‌گفت: با بهره برداری از این سد و همچنین بهره‌بردرای نهایی از سد خدآفرین امکان تامین آب به هنگام برای مصارف کشاورزی، شرب و بهره برداری حداکثری از منابع آبی آب رود ارس فراهم می‌شود.

  به گزارش دیباخبر به نقل از خبرگزاری تسنیم از تبریز، ‌علی‌اکبر محرابیان‌ در آیین افتتاح سد قیز‌قلعه‌سی که با حضور روسای جمهور ایران و جمهوری آذربایجان انجام شد، در جمع خبرنگاران اظهار داشت: سد قیز قلعه سی در چارچوب توافق پیشین ایران و جمهوری آذربایجان برای بهره‌برداری مشترک از منابع آبی رود ارس به بهره‌برداری رسید.

   

  وزیر نیرو تصریح کرد: بیش از ۵۰ سال پیش دو کشور ایران و جمهوری آذربایجان سد ارس را به مرحله بهره‌برداری رساندند و در سال‌های گذشته نیز میان دو کشور سد خداآفرین به بهره‌برداری رسید. اکنون نیز در پایین دست سد خداآفرین شاهده بهره برداری از سد قیز قلعه سی هستیم.

   

  وی اظهار داشت: سد قیز قلعه سی سالانه ۲ میلیارد متر مکعب از آب رود ارس در سد خداآفرین را با هدف تامین آب کشاورزی، شرب و محیط زیست تنظیم می‌کند و بهره‌برداری از آن به صورت مشترک اجرایی خواهد شد.

   

  وی با بیان اینکه سازه‌های این سد به صورت قرینه ساخته شده است، گفت: با بهره‌برداری از این سد امکان تامین آب به هنگام برای مصارف کشاورزی، شرب و بهره‌برداری حداکثری از آب رود ارس فراهم می‌شود.

   

  وزیر نیرو در پایان سخنان خود گفت: برای تکمیل سد خداآفرین و افتتاح سد قیز قلعه سی در مجموع ۶۰۰ میلیون دلار هزینه شده است.

   

  انتهای پیام/

  داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  دیبا خبر پر از خبر اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز