• تاریخ انتشار خبر : جمعه ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ | کد خبر : 52147
 • داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  روایت بازپرس ویژه از تاثیر فیلم بی بدن بر سرنوشت یک پرونده قتل
  دیبا: یک بازپرس ویژه قتل از تاثیر تماشای فیلم «بی بدن» بر خانواده یک قاتل در پرونده‌ای مشابه خبر داد که پرونده را به مسیر واقعی خود بازگردانده است.

  به گزارش دیباخبر به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان ،قاضی صادق صفری بازپرس ویژه قتل عمد دادسرای عمومی و انقلاب مشهد درباره پرونده‌هایی که در آن روابط دوستی دختر و پسر منجر به قتل شده است، گفت: این نوع پرونده‌ها آمار رسمی ندارد، چون انگیزه‌های این قتل‌ها یکسان نیست؛ ماهی یکی دو پرونده از این نوع قتل‌ها داریم که ارتباط دختر و پسر و اختلافاتی که بین آنها به وجود می‌آید، موجب درگیری و در نهایت قتل می‌شود؛ هرچند که در همه آنها با یک انگیزه مشخص نیست.

   

  وی افزود: اجرای حکم این پرونده‌ها بستگی به کیفیت و شرایط ارتکاب قتل، وضعیت مقتول و میزان تقصیر او دارد. در بعضی موارد چند نفر، فردی را که دست خالی است به قتل رسانده‌اند یا در مواردی دیگر قاتل در یک درگیری فردی را کشته و جسد را در چاه انداخته یا آتش زده است که در این موارد چندان امیدوار نیستیم که بتوانند رضایت بگیرند، چون در این گونه قتل‌ها اولیا دم با جسدی که تحویلشان نشده، کنار نمی‌آیند.

   

  بازپرس ویژه قتل درباره اکران فیلم «بی بدن» اظهار داشت: در جلسه عمومی نقد و بررسی حقوقی این فیلم را داشتیم که نکات مهمی مطرح شد؛ در بسیاری از پرونده‌های قتل، فرد زیر بار نمی‌رود و تصورش این است که اگر اعتراف نکند، حکم اجرا نمی‌شود.

   

  وی ادامه داد: در پرونده‌های مختلف که فرد از روز اول منکر قتل شده ولی با دلایلی دیگر موضوع ثابت می‌شود، حکم صادر و اجرا می‌شود. این نکته‌ای است که بسیار خوب در فیلم «بی بدن» به آن پرداخته شده که در حوزه کاری ما است و کاملا آن را لمس می‌کنیم.

  قاضی صفری در ادامه عنوان کرد: تماشاگران این فیلم، قسمت عدم تحویل جسد را که گفته می‌شد لمس می‌کردند. نکته جالبی که در این فیلم به آن پرداخته شده بود این است که اگر فرد قبول می‌کرد که قتلی را مرتکب شده است، شاید موضوعات دیگری مطرح می‌شد که بخواهد از آن دفاع کند.

   

  وی ادامه داد: پرونده‌های متعددی وجود دارد که متاسفانه برخی وکلا آن را از مسیر اصلی خارج کرده و به حواشی می‌پردازند و در نتیجه حکم اجرا می‌شود؛ چنانکه در فیلم بی بدن هم مشاهده کردیم.

   

  این بازپرس ویژه قتل یادآور شد: در حال حاضر متهمی داریم که مرتکب قتل با چاقو شده و بلافاصله به وکیل مراجعه کرده و وکیل توصیه کرده بود که با چاقو چند ضربه به بدنت وارد و بعد خودت را معرفی کن که وکیل بتواند فضا را دفاع از خود شرح دهد؛ هرچند این کار روند پرونده را تغییر داد، اما بالاخره موضوع روشن شد و فرد قاتل اعتراف کرد که وکیل به او پیشنهاد این کار را داده است.

   

  قاضی صفری اضافه کرد: جالب است که در برخی موارد وقتی فرد قاتل با بدن جراحت دیده نزد وکیل می‌رود، وکیل به او می‌گوید ضربات را سطحی زدی ممکن است متوجه شوند. جای تاسف است که انسانیت را کنار گذاشته و شرافت کاری شان را زیر سوال می‌برند. در مقابل هستند وکیلانی که شرافت کاری و انسانیت را به هیچ قیمتی زیر پا نمی‌گذارند.

   

  وی تاثیر فیلم بی بدن را بر روی یکی از پرونده‌ها این چنین بیان کرد: پرونده‌ای داشتیم که متهم یکی دو سالی متواری بود، ولی پرونده از جریان نیفتاده بود و تحقیقات ادامه داشت. تمامی شواهد و دوربین‌ها را بررسی کردیم و به این نتیجه رسیدیم که خود فرد متواری تیراندازی کرده است. بعد از دستگیری، او گمان می‌کرد ما هیچ اطلاعاتی نداریم و هر چه به او گفتیم که تمامی مدارک و شواهد در اختیارمان است، او نمی‌پذیرفت. وقتی پدر ایشان به همراه وکیلش به شعبه ما مراجعه کرد، من گفتم که فیلم بی بدن را ببینید. مسیری که پسر شما انتخاب کرده است سرنوشتش مشابه همان فیلم است. شاید با اقرار او و اینکه دو سال گذشته است، بتوان خانواده مقتول را راضی و حمایت کرد.

   

  وی ادامه داد: دو روز بعد، آنها با دیدن فیلم، مجددا حضور پیدا کردند و خواستار ملاقات با متهم شدند که او را متقاعد به اعتراف کنند تا بلکه بتوانند از خانواده مقتول رضایت بگیرند. بنده سریع هماهنگ کردم و پدرش با کلی گریه و حال بد توانسته بود او را راضی کند. متهم همه ماجرا را بازگو کرد و صحنه را برایمان بازسازی کرد و گفت که مرتکب قتل دوستش شده است. پرونده به مسیر اصلی برگشت و حتی اگر نتواند رضایت بگیرد فضای دفاعی خوبی برایش فراهم شد چرا که طرف مقابلش اسلحه داشته و اینکه شاید متهم از خود دفاع کرده باشد، جای بررسی داشت. برداشتم از این پرونده این است که با توجه به تمکن مالی و مصر نبودن خانواده مقتول برای قصاص، به رضایت خواهد انجامید.

   

  قاضی صفری در پایان تاکید کرد: ما تاثیر این فیلم را در یک پرونده واقعی مشاهده کردیم چرا که توانسته بود بر روی مخاطب تاثیر بگذارد.

   

  منبع: فارس

  داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  دیبا خبر پر از خبر اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز