• تاریخ انتشار خبر : سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ | کد خبر : 51906
 • داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  نشاط جامعه، نیازمند گوشه چشم خیران
  دیبا: کار خیر با تنوع و کارکردهای مختلف در رونق آیین های دینی و رفع معضلات اقتصادی و اجتماعی تاثیرگذار است اما این اقدام خداپسندانه با همه ظرفیت‌های موجود، در مساله “نشاط” به عنوان یکی از نیازهای جامعه امروز، کمتر مورد توجه قرار گرفته که نیاز است نگاهی نو به این حوزه انداخته شود.

  به گزارش دیباخبر به نقل از ایرنا، این روزها شنیدن اخبار در مورد مشارکت خیران در انجام امور و نیازهای مختلف زندگی با عناوینی که شاید روزگاری کمتر می‌شد در کنار آن قید “کار خیر” را یافت، موضوع چندان عجیبی نیست.

   

  اقدامات خیرخواهانه ای که با توسعه شهرنشینی و پیدایش امکانات جدید و در پی آن نیازهای نو، می‌تواند گره‌های زیادی از زندگی پرچالش انسان شهرنشین باز کند.

   

  انجام اقدامات خیرخواهانه در حوزه‌های جسم و روان همانند ورزش از جمله این موضوعات است که هرچند کم و بیش مورد توجه خیران قرار گرفته است اما نیازمند نگاه ویژه تری است.

   

  وقف، شاه‌کلید ورود به عرصه نشاط جامعه

   

  واقفان در دهه های گذشته در واقع بیشتر بر مقتضیات زمان از جمله ساخت مدرسه، مسجد، کمک به ایتام، بهداشت و درمان و امور قرآنی متمرکز بوده اند و با وجود توجه واقفان به مقتضیات زمان و نیازهای روز و همچنین تاکید دین مبین اسلام بر ترویج ورزش و نشاط در گستره جامعه، اما همچنان توجه به این نوع وقف در اهداف خیران به ندرت دیده می شود.

   

  این در حالی است که ورود خیران به حوزه ورزش می‌تواند نوعی جذب سرمایه باشد تا با ظرفیت آنها فضاهای ورزشی استانداردی در همه نقاط کشور بخصوص مناطق کم برخوردار ساخته شود و آحاد مختلف جامعه به‌صورت مساوی از این امکانات بهره مند شوند.

   

  ورزش خراسان رضوی آماده حضور خیران

   

  اقدامات خیر با نیات ورزش و نشاط در سال های اخیر از سوی مسوولان استانی و برخی چهره های مذهبی خراسان رضوی مورد توجه نسبی قرار داشته و بهره مندی از آن بیش از پیش مورد اهتمام قرار گرفته است.

   

  نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی چندی پیش در جمع ورزشکاران استان با اشاره به اهمیت این امر گفت: پیشنهاد شده از محل زکات روستاییان و همچنین ورود خیران در حوزه وقف ورزش، زیرساخت های ورزش در مناطق روستایی رشد پیدا کند و این عرصه از توجه خیران مغفول نماند.

   

  آیت الله سید احمد علم الهدی بیان کرده بود: بهره گیری از زکات و ثمرات وقفیات با نیت ورزش، مشکل کمبود اعتبار و بودجه در این حوزه را برطرف خواهد کرد و با رفع محرومیت ورزشی در این مناطق، پیش نیازهای تشویقی برای ترغیب جوان به حوزه ورزش فراهم خواهد شد.

   

  وی به مدیران کل اوقاف و ورزش و جوانان استان پیشنهاد داده بود تا با ایجاد زمینه های مختلف، از منابع وقفی از طرق شرعی برای ارتقای زیرساخت های ورزشی در مناطق کم برخوردار و روستایی استان استفاده کنند.

  اقدامات خیرخواهانه در حوزه جسم و روح

   

  با توجه به گسترش آسیب های اجتماعی و ضرورت نیاز جامعه و جوانان به نشاط و شادابی، اقدامات خیریه در این حوزه می تواند در بسیاری از موارد کارگشا باشد و علاوه بر ترویج فرهنگ اسلامی، زمینه تندرستی و پویایی جامعه را فراهم کند.

   

  مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی در این خصوص به خبرنگار ایرنا گفت: در اسلام نگاه ویژه‌ای به سلامت جسم و روح شده است، این که هر چه بدن انسان سالم‌تر باشد بهتر می‌تواند به دین خدمت کند، نکته منطقی و مهمی است.

   

  حجت الاسلام محمد احمدزاده تصریح کرد: از این رو وقف در حوزه ورزش دارای جایگاه ویژه ای است، البته این وقف ها به طور خاص با عنوان وقف در حوزه ورزش محسوب نمی‌شود بلکه در حوزه سلامت جسم و روح صورت می گیرد.

   

  وی با بیان اینکه در دهه اخیر ۸۰۰ مورد وقف با نیت جسم و روح در خراسان رضوی ثبت شده است، خاطرنشان کرد: علاوه بر آن تعدادی بوستان و فضای سبز در مشهد وجود دارد که در بخش سلامت جسم و روح وقف شده است و چند وقف هم با عنوان وقف زمین و سالن ورزشی یا دریافت مبلغ حاصل از درآمد یک مکان، به ورزش و تربیت بدنی اختصاص یافته است.

   

  مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی با بیان اینکه وقف در حوزه ورزش و نشاط مهم و منطقی است و نیاز به فرهنگ سازی دارد، اظهار داشت: مسوولان باید مردم را به انجام وقف براساس نیازهای جامعه تشویق کنند و به آنان برای وقف بهتر مشاوره داده و شرایط را برای وقف انجام شده تسهیل و حمایت کنند.

   

  حجت الاسلام احمدزاده، ورزش را مسیر درست رسیدن به نشاط دانست و اضافه کرد: جلساتی با مسوولان اداره کل ورزش و جوانان استان برگزار شده است و خوشبختانه آن‌ها نگاه ویژه‌ای به توسعه و ترویج وقف در حوزه ورزش دارند، از این رو قرار است جلسات بیشتری برگزار شود و در نهایت تفاهم نامه ای برای توسعه این نوع وقف امضا شود.

   

  وی ادامه داد: برگزاری نشست‌های علمی برای اصحاب ورزش استان از دیگر برنامه‌ها در این بخش است، زیرا معتقدیم بسیاری از ورزشکاران و اصحاب ورزش خود خیّر و واقف هستند و برای اینکه وقف در حوزه ورزش و نشاط را افزایش دهیم نیازمند اطلاع‌رسانی و تبلیغ بیشتر بین اصحاب ورزش هستیم.

   

  نشاط در جامعه و افزایش امنیت

   

  یک استاد دانشگاه و روانشناس در این خصوص گفت: در جامعه امروز، میزان اختلالات روانی، خلقی و افسردگی زیاد است و یکی از عوامل افسردگی جامعه، نبود نشاط اجتماعی است که رفع آن نیاز به توجه و برنامه ریزی مسوولان دارد.

   

  سهراب اعتمادی، اقدامات خیرخواهانه را ابزاری مناسب برای ترویج نشاط در جامعه توصیف و بیان کرد: برای هدایت کارهای خیر به سوی شادی و نشاط باید این تفکر اجتماعی توسط مسوولان تزریق شود و روحانیان نیز به این باور برسند که ترویج این دیدگاه جلو بسیاری از اختلالات روانی، بزهکاری و آسیب های اجتماعی را می گیرد.

   

  وی با انتقاد نسبت به کم رنگ بودن اقدامات خیر در مسیر نشاط جامعه، افزود: بیشتر کارهای خیر مربوط به برپایی آیین ها و مراسم مذهبی است که هرچند این اقدامات در جای خود بسیار خوب است، اما با توجه به جایگاه سلامت برای ترویج دین داری، ضرورت سوق دادن کارهای خیر به این سو نیز احساس می شود.

   

  این روانشناس ادامه داد: گسترش فرهنگ کار خیر به خصوص وقف زمینه نشاط درونی و احساس رضایت را در سطح جامعه نهادینه می کند، چون وقف نوعی احساس نشاط در راستای رفع نیازهای جامعه است.

   

  ترویج وقف در ورزش

   

  مدیرکل ورزش و جوانان خراسان رضوی نیز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: نگاه ویژه ای به توسعه و ترویج وقف در ورزش داریم و بارها آمادگی خود را برای توسعه زیرساخت های آن اعلام داشته ایم و با فراهم کردن بسترهای مناسب به دنبال ترویج وقف در ورزش هستیم.

  علیرضا تاج فیروز خاطرنشان کرد: سنت حسنه وقف به عنوان یکی از موثرترین راه های همیاری در طول تاریخ، همواره پشتوانه اهداف متعالی انسانی در جوامع اسلامی بوده است و واقفان از قرن ها پیش وقفیات خود را با نیت های مختلف به ثبت می رسانده اند که امیدواریم به امر ورزش نیز توجه و اقبال بیشتری نشان دهند.

   

  در واقع توسعه ابعاد مختلف این نوع نیات خیرخواهانه موجب پیوند نهادهای دیگر از جمله اقتصاد، سلامت و نظام تربیتی در سطح جامعه می شود و می تواند با توجه به نیاز کشور به امر سرمایه گذاری در زمینه ورزش، نقش بسزایی در توسعه اماکن و تجهیزات ورزشی ایفا کند و الگویی کاربردی را ارائه دهد.

   

  امید است با برنامه ریزی های لازم دستگاه های مرتبط، زمینه توسعه فرهنگ کار خیر و اقدامات خیرخواهانه به منظور توجه به اماکن ورزشی ایجاد شده و امکان استفاده از ظرفیت خیران در حوزه ورزش فراهم آید.

  داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  دیبا خبر پر از خبر اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز