• تاریخ انتشار خبر : پنج شنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ | کد خبر : 51770
 • داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  ممنوعیت عرضه کیسه‌های پلاستیکی در فروشگاه‌های زنجیره‌ای/ امحای زباله در کارخانه‌های سیمان
  دیبا: معاون دفتر مدیریت پسماند سازمان محیط زیست با بیان اینکه عرضه رایگان کیسه‌های پلاستیکی در فروشگاه‌های زنجیره‌ای ممنوع است، افزود: کیسه‌های زیست تخریب‌پذیر می‌توانند جایگزین کیسه‌های پلاستیکی شوند.

  به گزارش دیباخبر به نقل از ایسنا، پیام جوهرچی در یک برنامه تلویزیونی درباره روز جهانی «زمین پاک» اظهار کرد: موضوع اهمیت زمین در کانون توجه قرار گرفته است، چرا که انسان‌ها فقط روی سیاره زمین امکان زنده کردن دارند. انسان‌ها باید بدانند که در ارتباط با سیاره زمین ک امانت‌دار هستند و این امانت را باید به نسل بعدی بسپارند ‌

   

  وی با بیان اینکه شعار «زمین در برابر پلاستیک» به عنوان شعار روز جهانی زمین پاک انتخاب شده، افزود: علاوه بر شعار روز جهانی زمین پاک، شعاری را برای هفته زمین پاک در کشور در نظر گرفتیم. سازمان محیط زیست با همکاری سایر ارگان‌ها در نظر دارد برنامه‌هایی برای هفته زمین پاک داشته باشد.

   

  معاون دفتر مدیریت پسماند سازمان محیط زیست درباره شعار ملی هفته زمین پاک خاطرنشان کرد: «ایران در برابر پلاستیک و نجات زمین» به عنوان شعار ملی هفته زمین پاک انتخاب کرده‌ایم. اگرچه در برابر حفظ کره زمین مسئول هستیم اما پلاستیک‌ها به عنوان یک آلاینده علی‌الدوام به حساب می‌آیند.

   

  وی با اشاره به مضرات پلاستیک‌ها گفت: ریزپلاستیک‌هایی که در بر اثر پلیمر و نانومر شدن وارد چرخ یی انسان‌ها می‌شوند و سلامت آنها را تحت تاثیر قرار می‌دهند. متاسفانه ریز پلاستیک‌ها روز به روز در حال افزایش هستند.

   

  معاون دفتر مدیریت پسماند سازمان محیط زیست با بیان اینکه موضوع ریس پلاستیک‌ها باید در کانون توجه قرار گیرند، افزود: می‌بایست قداماتی در جهت ریز پلاستیک‌ها انجام شود.

   

  جوهرچی با بیان اینکه سازمان محیط زیست یک سازمان حاکمیتی به حساب می‌آید، گفت: این سازمان، پرچمدار پویش ایران در برابر پلاستیک و نجات زمین شده است. ما از تمام ارگان‌ها انتظار داریم که در جخت آگاه‌سازی مردم از اهمیت زمین پاک به سازمان محیط زیست کمک کنند.

   

  ممنوعیت عرضه کیسه پلاستیک رایگان در فروشگاه‌های زنجیره‌ای

   

  وی با بیان اینکه عرضه کیسه پلاستیکی به صورت رایگان در فروشگاه‌های بزرگ کشورهای پیشرفته ممنوع اعلام شده، اظهار کرد: کشورهای پیشرفته مانند انگلستان عرضه کیسه پلاستیک در فروشگاه‌های بزرگ را ممنوع اعلام کرده‌اند و ما باید در چنین مسائلی باید پیشگام باشیم. دنیا به این نتیجه رسیده است اگر خواهان کاهش پسماندهای پلاستیکی هستیم باید در مبادی خروجی این آلاینده‌ها هزینه کنیم.

   

  معاون دفتر مدیریت پسماند سازمان محیط زیست درباره راهکارهای کشورهای پیشرفته برای کاهش لاینده‌های پلاستیکی گفت: کیسه‌های پلاستیکی در فروشگاه‌های کشورهای پیشرفته به صورت رایگان عرضه نمی‌شود و متقاضیان برای دریافت این کیسه‌ها باید هزینه پرداخت کنند. بررسی‌ها بیانگر این است هنگامی که سه‌های پلاستیکی به صورت رایگان در فروشگاه‌ها عرضه می‌شوند میزان تمایل برای مصرف این کیسه‌ها افزایش می‌یابد. بررسی‌ها بیانگر این است میانگین نرم مصرف کیسه‌های پلاستیکی معادل ۳ تا ۴ دقیقه است.

   

  وی ادامه داد: اگرچه عمر استفاده از کیسه‌های پلاستیکی کوتاه است اما این آلاینده‌ها برای تجزیه شدن به ۳۰۰ تا ۴۰۰ سال، زمان نیاز دارند. با توجه به اینکه جزیه کیسه‌های پلاستیکی به زمان زیادی نیاز دارد، فرهنگ‌سازی می‌تواند بر کاهش مصرف اثرگذار باشد.

   

  جایگزینی کیسه‌های پلاستیکی با کیسه‌های زیست تخریب پذیر

   

  جوهرچی با بیان اینکه بازیافت از دیگر راهکارهای مدیریت پسماند آلاینده‌های پلاستیکی است، گفت: اگر خواهان بازیافت کیسه‌های پلاستیکی هستیم باید به چند نکته توجه کنیم. میزان قطر کیسه‌های پلاستیکی برای بازیافت باید افزایش یابد؛ چرا که بازیافت کیسه‌های پلاستیکی با قطر کم صرفه اقتصادی ندارد.

   

  معاون دفتر مدیریت پسماند سازمان محیط زیست با اشاره به جلسات مشترک با فروشگاه‌های زنجیره‌ای گفت: فروشگاه زنجیره‌ای در جلساتی که برگزار کرده‌ایم، متعهد شدن که از عرضه کیسه‌های پلاستیکی به صورت رایگان خودداری کنم و این تصمیم را حداقل در هفته زمین پاک اجرا کنند. امیدوارم موضوع ارائه ن کیسه‌های پلاستیکی به صورت رایگان در فروشگاه‌های زنجیره‌ای مورد استقبال مردم قرار گیرد که در وهله نخست در جهت حفظ کشور و در گام دوم در جهت حفظ زمین گام برداریم.

   

  وی با اشاره به مفاد آیین‌نامه عدم ارائه کیسه‌های پلاستیکی به صورت رایگان در فروشگاه‌های زنجیره‌ای گفت: ارائه کیسه‌های زیست تخریب‌پذیر به مشتریان در آیین‌نامه عدم ارائه کیسه‌های پلاستیکی به صورت رایگان در فروشگاه‌های زنجیره‌ای آمده است. پیش از این، آیین نامه‌ای در ارتباط با کیسه‌های زیست تخریب‌پذیر وجود نداشت اما سازمان ملی استاندارد در جهت تعریف زیست تخریب‌پذیرها طی یک سال گذشته گام برداشته و استانداردهای مرتبط با این موضوع را اعلام کرده است. تولید کنندگان باید استانداردهای کیسه‌های پلاستیکی را تغییر دهند؛ به طور مثال، قطر کیسه‌های پلاستیکی باید افزایش یابد.

   

  جوهرچی درباره ویژگی کیسه‌های زیست تخریب‌پذیر گفت: این کیسه‌ها به سرعت تخریب می‌شوند و این کیسه‌ها به هنگام تخریب آلاینده زیادی ندارند و تبدیل به واد غیرزائد می‌شوند.

   

  ضرورت مدیریت پسماند

  وی درباره مدیریت پسمان در کشور گفت: متاسفانه وضعیت مدیریت پسماند کشور خوب نیست. اگرچه از منظر جمع‌اوری زباله‌ها از سطح شهرها در عرصه جهانی در جایگاه خوبی قرار داریم اما از منظر تجهیزات و مدیریت نهایی پسماند وضعیت خوبی نداریم.

   

  معاون دفتر مدیریت پسماند سازمان محیط زیست ادامه داد: آمار و ارقام بیانگر این است، ایران از منظر مدیریت پسماند در میان ۱۸۵ کشور جهان در جایگاه ۹۷ قرار گرفت که این آمار برای سال ۲۰۲۲ است. مدیریت پسمان باید در کانون توجه قرار گیرد و این مولفه باید از مبدا آغاز شود.

   

  جوهرچی درباره اهمیت مدیریت پسماند در مبدا گفت: اگر میزان تولید پسماند در مبدا کاهش یابد مدیریت پسماند در مقصد راحت‌تر می‌شود. اگرچه تفکیک پسماند در مبدا انجام نمی‌شود اما مهم‌ترین مشکل مدیریت پسماند از آن مقصد است. محل‌های دفن پسماند باید به کارخانه‌های کود آلی یا کارخانه‌های برق زباله‌سوز تبدیل شوند. ۹۳ درصد زباله‌های کشور به صورت دفن کردن مدیریت می‌شود.

   

  وی با بیان اینکه محل مدیریت پسماند «سراوان» ۸۰ درصد مدیریت شده است، افزود: میزان پسماند ورودی به این مرکز به دلیل کاهش تولید پسماند از مبدا کمتر شده است. مدیریت مرکز کنترل پسماند سخت است چرا که همواره ورودی دارد.

   

  جوهرچی با اشاره به ظرفیت ارخانه‌های سیمان گفت: بر اساس برخی پروتکل‌ها، پسمان‌ها می‌توانند به کارخانه‌های سیمان منتقل شوند و در این مکان‌ها امحا شوند. حرارت کوره‌های کارخانه‌های سیمان ۱۷۰۰ درجه سانتیگراد است و این دما می‌تواند هرگونه خطر زباله‌ها را از بین ببرد. کلینکرهایی که ر کارخانه‌های سیمان وجود دارد که از زباله‌ها می‌توان به عنوان یک ماده مشتعل استفاده کرد.

   

  امحای زباله در کارخانه‌های سیمان

   

  وی درباره خطرات احتمالی سوزاندن زباله‌ها در کارخانه‌های سیمان گفت: اگر تفکیک زباله به درستی صورت بگیرد اله در کارخانه‌های سیمان هیچ مشکلی ایجاد نمی‌کند. اگر زباله‌ها در دمای کمتر از ۸۰۰ درجه سانتیگراد امحا شوند، احتمال بروز مشکلات وجود دارد اما دمای کوره‌های کارخانه‌های سیمان ۱۴۰۰ تا ۱۸۰۰ درجه سانتیگراد است.

   

  معاون دفتر مدیریت پسماند سازمان محیط زیست با بیان اینکه زباله‌های خشک ۳۵ درصد از کل زباله‌های تولیدی کشور را تشکیل می‌دهند، افزود: ۲۰ درصد از کل زباله‌های خشک کشور مدیریت می‌شود. به طور کلی باید گفت ما در زمینه مدیریت ۱۵ درصد زباله‌های خشک مشکل داریم. همچنین ۵ درصد زباله‌های کشور، زباله‌های طرح هستند که ما در زمینه مدیریت زباله‌های تر با مشکل مواجه هستیم. زباله‌های تر هیچ ارزش افزوده‌ای ندارند و به همین دلیل شهرداری‌ها فقط برای دفن این زباله‌ها اقدام می‌کنند.

   

  تاثیر منفی شیرابه بر زمین و آب

   

  وی با بیان اینکه شیرابه اله‌های تر به آب و خاک آسیب وارد می‌کند، افزود: پیش از سال ۹۹، برآوردهایی در ارتباط با میزان خسارت‌های وارده ناشی از شیرابه زباله‌های تر انجام شد که نتایج حاصل آن بیانگر این است حدود ۴۸ هزار میلیارد تومان در سال است و آخرین برآورد در باره خسارت‌های وارد شده از شیرابه باله‌های تر که برای سال ۱۴۰۰ به بعد است معادل ۸۷ هزار میلیارد تومان است. شاید اعداد و ارقام چندان ربخش نباشد اما سیلی که زمین از این موضوع به انسان‌ها می‌نوازد بسیار اهمیت دارد و طی سال‌های آینده نمایان می‌شود.

   

  جوهرچی با بیان اینکه شهرهای مشهد، اصفهان و تبریز در زمینه مدیریت پسماند پیشگام هستند، افزود: این شهرها به دلیل ثبات مدیریتی و استفاده از تجهیزات روز توانسته‌اند در امر مدیریت پسماند پیشتاز باشند. متاسفانه مناطق شمال کشور با معضل مدیریت پسماند مواجه است. اجرای طرح مدیریت پسماند «نوماند» در کلان شهرها موفق خواهد بود، چرا که میزان پسماند زیاد است اما اجرای این موضوع ر شهرهای کوچک نیازمند حمایت‌های دولتی است.

   

  وی ادامه داد: در گذشته، پیمانکاران شهرداری یکی از معضلات مدیریت پسمان بودند چرا که تمام سطرهای زبله را از آن خود می‌دانستند. امیدواریم که اجرای رح‌های نوین بتواند به موضوع تفکیک زباله از مبدا کمک کند. اگر شهروندان ایرانی تفکیک زباله را در منزل انجام دهند اما تمام زباله‌ها را در یک سطح بیندازند در واقع تفکیک زباله صورت نگرفته است. طرح‌های جمع آوری زباله از درب منزل به موضوع مدیریت پسماند کمک می‌کند. بر اساس آمار و ارقام اعلام شده از مرکز پژوهش‌های مجلس، اگر اقتصاد چرخشی در زمینه مدیریت پسماند اجرا شود، سالانه می‌توانیم یک میلیون شغل ایجاد کنیم. با اجرای اقتصاد چرخشی می‌توانیم تهدیدها را به یک فرصت تبدیل کنیم.

   

  انتهای پیام

  داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  دیبا خبر پر از خبر اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز