• تاریخ انتشار خبر : پنج شنبه ۲۳ فروردین ۱۴۰۳ | کد خبر : 51693
 • داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  ایران در جایگاه نهم تولیدات علمی انرژی باد در جهان
  دیبا: ایران در بیست سال اخیر، از لحاظ تعداد مدارک علمی در حوزه انرژی باد ، رتبه نهم دنیا را به خود اختصاص داد.

  به گزارش دیباخبر به نقل از خبرگزاری صدا و سیما مرکز فارس، رئیس مؤسسه استنادی و پایش علم و فناوری جهان اسلام (ISC) در شیراز با بیان جایگاه کشور در تولیدات علمی مربوط به فناوری‌های سبز، گفت: تعداد تولیدات علمی ایران در زمینه انرژی باد در پنج سال اخیر بهبود یافته و از ۷۳ مدرک در سال ۲۰۱۸ به ۱۱۹ مدرک در سال ۲۰۲۲ رسیده است.

  سید احمد فاضل زاده افزود: در این زمینه کشور‌های چین، آمریکا، هند، آلمان و انگلستان اول تا پنجم هستند.

  رئیس مؤسسه استنادی و پایش علم و فناوری جهان اسلام اعلام کرد: تعداد تولیدات علمی ایران در حوزه وسایل نقلیه الکتریکی هم از ۱۱۱ مدرک در سال ۲۰۱۸ به ۲۲۰ مدرک در سال ۲۰۲۲ رسیده است.

  فاضل‌زاده اضافه کرد: کمترین تعداد تولیدات علمی جمهوری اسلامی ایران در بازه زمانی بیست ساله در فناوری‌های سبز، مربوط به هیدروژن سبز با ۲۰ مدرک است.

  او با اشاره به داده‌های پایگاه بین المللی وب آو ساینس، گفت: در بازه زمانی بیست ساله ، بیشترین تولیدات علمی جمهوری اسلامی ایران در فناوری‌های سبز، مربوط به وسایل نقلیه الکتریکی با هزار و ۳۳۷ مدرک و انرژی باد با یکهزار و پنج مدرک است.

  رئیس مؤسسه استنادی و پایش علم و فناوری جهان اسلام درباره رتبه دانشگاه‌های کشور در فناوری‌های سبز در بازه زمانی بیست ساله هم گفت: در بخش پنل‌های خورشیدی، بیشترین تولیدات مربوط به دانشگاه‌های تهران، صنعتی شریف و تربیت مدرس، در برق خورشیدی متمرکز، بیشترین تولیدات علمی از سوی دانشگاه‌های تهران، شهید بهشتی و فناوری‌های نوین آمل و در زمینه سوخت زیستی، مربوط به دانشگاه‌های تهران، تربیت مدرس و صنعتی اصفهان است.

  وی افزود: همچنین درزمینه انرژی باد مربوط به دانشگاه‌های تهران، صنعتی شریف و دانشگاه یزد، در زمینه هیدروژن سبز از سوی دانشگاه‌های علم و صنعت ایران، دانشگاه یاسوج و دانشگاه تبریز و در وسایل نقلیه الکتریکی مربوط به دانشگاه‌های علم و صنعت ایران، تهران و صنعتی امیرکبیر بوده است.

  فاضل‌زاده گفت: بر اساس داده‌های پایگاه وب آو ساینس در بازه زمانی ۲۰۰۳ تا ۲۰۲۲، بیشترین تولیدات علمی فناوری سبز، در حوزه پنل‌های خورشیدی مربوط به هند، در زمینه‌های برق خورشیدی متمرکز و سوخت زیستی مربوط به آمریکا و در حوزه‌های انرژی باد، هیدروژه سبز و وسیله نقلیه الکترونیکی مربوط به کشور چین است.

  رئیس مؤسسه استنادی و پایش علم و فناوری جهان اسلام اظهار کرد: با توجه به نیاز‌های ملی و منطقه‌ای به موضوعات علمی و فناوری در حوزه‌های سازگار با محیط زیست، موسسات پژوهشی و فناوری و شرکت‌های دانش‌بنیان می‌توانند در راستای جهش تولید فناورانه برنامه‌ریزی کنند .

   

  ساختمان و دفتر مرکزی مؤسسه استنادی و پایش علم و فناوری جهان اسلام (ISC). در شیراز قرار دارد.

  داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  دیبا خبر پر از خبر اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز