• تاریخ انتشار خبر : دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ | کد خبر : 51068
 • داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  تقویت گفتمان زیارت از اهداف برگزاری جشنواره فرهنگی عالم آل محمد(ص) است
  دیبا: رئیس دانشگاه بین‌المللی امام رضا(ع) گفت: امتداد اجتماعی زیارت و تقویت گفتمان زیارت، از جمله اهداف برگزاری جشنواره ملی صنایع خلاق فرهنگی عالم آل محمد(ص) است.

  به گزارش دیباخبر به نقل از ایسنا، مرتضی رجوعی امروز ۷ اسفندماه، در نشست خبری اختتامیه نخستین جشنواره ملی صنایع خلاق فرهنگی عالم آل محمد(ص) که در دانشگاه بین‌المللی امام رضا(ع) برگزار شد، اظهار کرد: نمایشگاه آثار برگزیده نخستین جشنواره ملی صنایع خلاق فرهنگی عالم آل محمد(ص) هشتم و نهم اسفندماه سال جاری با حضور میهمانان و چهره‌های علمی، فرهنگی و هنری در مشهد برگزار می‌شود.

   

  وی اضافه کرد: پس از اعلام فراخوان اولین جشنواره صنایع خلاق فرهنگی عالم آل محمد(ص) ۸۰۰ اثر به صورت مستقیم و در قالب‌های رویدادهای منطقه‌ای به جشنواره ارسال و در ۳ مرحله مورد داوری و ارزیابی قرار گرفت.

   

  وی خاطرنشان کرد: دانشگاه بین‌المللی امام رضا(ع) با همکاری سازمان علمی- فرهنگی و مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی در راستای مأموریت‌ها و رسالت‌های خود که جریان‌سازی، گفتمان‌سازی و شبکه‌سازی علمی در حوزه‌های گوناگون علوم کاربردی است، مسئولیت برگزاری نخستین جشنواره صنایع فرهنگی عالم آل محمد(ص) را بر عهده گرفت.

   

  رجوعی اظهار کرد: امتداد اجتماعی زیارت و تقویت گفتمان زیارت، ارتقاء معنایی زیارت در جامعه و تقویت اقتصاد فرهنگ و هنر از جمله اهداف برگزاری جشنواره ملی صنایع خلاق فرهنگی عالم آل محمد(ص) است .

   

  رئیس دانشگاه بین‌المللی امام رضا(ع) تصریح کرد: اقتصاد فرهنگ و هنر مبتنی بر سیره و سنت رضوی، مهمترین ابزار برای جریان‌سازی و گفتمان‌سازی امتداد اجتماعی زیارت است.

   

  وی ابراز کرد: توسعه و ترویج فرهنگ و اندیشه رضوی با ۲ رویکرد سبک زندگی رضوی و احیای میراث رضوی، خدمت‌رسانی کریمانه، توسعه وقف و نذر و سوغات فرهنگی زائر از محورهای پنج‌گانه این جشنواره است.

   

  رجوعی افزود: با فراخوان صورت گرفته از تمامی علاقه‌مندان و هنرمندان دعوت شد تا افراد آثار و ایده‌های خود را در ۹ حوزه مهم فناوری‌های فرهنگی و نرم از جمله «بازی‌های ویدیویی و موبایلی»، «ایده‌های نوآورانه در هنرهای دیداری و شنیداری»، «بازی، اسباب بازی و سرگرمی»، «واقعیت افزوده، مجازی و ترکیبی»، «نرم‌افزارهای کاربردی»، «ایده‌های خلاقانه طراحی و معماری اسلامی»، «صنایع‌دستی و هنرهای کاربردی»، «ایده‌های نوآورانه در بسته‌بندی، چاپ و نشر» و «مد و پوشاک» به جشنواره ارسال کنند.

   

  رئیس دانشگاه بین‌المللی امام‌ رضا(ع) عنوان کرد: ۶ رویداد در شهرهای تهران، شیراز، تبریز، قم، اصفهان و مشهد برگزار می‌شود و در نخستین جشنواره صنایع خلاق فرهنگی عالم آل محمد(ص) علاوه بر مشهد در ۵ شهر بزرگ کشور رویدادهای منطقه‌ای با همکاری پارک‌های علم و فناوری، حوزه هنری و دانشگاه‌های مختلف برگزار شد.

   

  وی افزود: خلاقیت و نوآوری، ارائه ایده در راستای موضوع رویداد، بازار و درآمدزایی، درنظر گرفتن موازین ایرانی- اسلامی و داشتن توجیه مالی و اقتصادی از جمله معیارهای عمومی برای داوری آثار در کنار معیارهای تخحصصی هر حوزه در نظر گرفته شده است.

   

  رئیس دانشگاه بین‌المللی امام رضا(ع) عنوان کرد: به آثار برگزیده سطح اول تا سوم به ترتیب ۸، ۵ و ۳ سکه تمام بهار آزادی اهدا می‌شود.

   

  وی با اشاره به رایزنی‌های صورت گرفته برای حمایت از ۵۰ اثر انتخابی در مرحله دوم داوری و تجاری‌سازی و تولید انبوه گفت: با بررسی‌های صورت گرفته آثار برگزیده توسط موسسه انتشارات آستان قدس رضوی (به نشر)، شرکت کسب و کار رضوی، وزارت صمت، معاونت تبلیغات اسلامی آستان قدس رضوی معاونت علمی و فناوی ریاست جمهوری جهت تولید انبوه حمایت می‌شوند.

   

  رجوعی ابراز کرد: اختتامیه اولین جشنواره صنایع خلاق فرهنگی عالم آل محمد چهارشنبه ۹ اسفند با حضور تولیت آستان قدس رضوی در مدرسه معارفی بنیاد فرهنگی رضوی برگزار می‌شود.

   

  انتهای پیام

  داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  دیبا خبر پر از خبر اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز