• تاریخ انتشار خبر : شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ | کد خبر : 51024
 • داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  برگزاری رویداد بین‌المللی«فضا و زمان در مسیر جاده ابریشم» در تبریز
  دیبا: رئیس بنیاد نخبگان آذربایجان شرقی از برگزاری رویداد بین‌المللی «فضا و زمان» در مسیر جاده ابریشم با حضور اساتید برجسته هنر و معماری ژاپن، چین و ایران در تبریز خبر داد.

  به گزارش دیباخبر به نقل از ایسنا، یوسف زندی روز شنبه در جمع خبرنگاران اظهار کرد: رویداد بین‌المللی فضا و زمان MA در مسیر جاده ابریشم به صورت همایش و نمایشگاه برگزار خواهد شد یکی از معدود تجربیات و برنامه‌های فرهنگی و علمی است که به صورت مشترک بین ایران و ژاپن در شهر تبریز اجرا می‌شود.

   

  وی ادامه داد: با توجه به منحصر به فرد بودن برنامه و حضور فعال اساتید و هنرمندان بین‌المللی متصوریم که افراد زیادی اعم از اقشار مختلف مردم هم از داخل کشور و هم از بیرون از این برنامه استقبال خواهند کرد.

   

  وی افزود: آشنایی با فرهنگ و هنر و معماری و شهرسازی بین دو کشور ایران و ژاپن در قالب سمینارها، کارگاه‌های فنی و جلسات متعدد و همچنین تبادل تجربیات از جمله اهداف مهم این برنامه می‌باشد.

   

  وی با اشاره به قدمت رویداد بین‌المللی «فضا و زمان» گفت: رویداد بین‌المللی «فضا و زمان» برای اولین بار در سال ۱۹۷۸ در موزه لوور پاریس برگزار شده است.

   

  وی عنوان کرد: این نمایشگاه برای دومین بار در سال ۲۰۰۰ در شهر توکیو ژاپن مجددا برگزار شد. MA با نشان دادن فضاسازی مفهومی مرتبط با گذشته و حال فرهنگی، تأثیر شگرفی بر جامعه فرهنگی بین‌المللی گذاشته است. MA به معنای “در بین بودن” است، ایده‌ای یکپارچه از مکان و زمان، که با شیوه دوگانگی مفهوم سازی غرب متفاوت است.

   

  وی بیان کرد: این نمایشگاه تاریخی با سفر به دور دنیا در سال‌های بعد مورد استقبال بسیاری از جوامع خلاق جهان قرار گرفت. شورای سیاست‌گذاری بین‌المللی این نمایشگاه در تولدی دوباره پس از ۲۰ سال، نسخه جدیدی از “MA” را برای ایران طراحی کرده‌اند که به عنوان یک نمایشگاه سیار تا گرجستان و چین و در انتها تا ژاپن ادامه پیدا خواهد کرد.

   

  وی تشریح کرد: مفهوم MA که دلالت بر ابهام یا محدود بودن مکان-زمان دارد و خود را در تقابل با منطق غربی ادراک فرهنگی قرار می‌دهد، قطعا در میان این حوزه‌های متعلق به فرهنگ شرق مشترک است. برخلاف رویداد ۴۰ سال پیش، این همایش و نمایشگاه با ابتکارات دوجانبه دو کشور ایران و ژاپن تشکیل می‌شود.

   

  وی افزود: اساتید و هنرمندان از هر دو کشور بر اساس ایده‌های مقایسه‌ای فضا-زمان که بر اساس زمینه های فلسفی و ایدئولوژیکی هر دو فرهنگ تفسیر می‌شوند، انتخاب شده‌اند. تبریز محل اولیه شروع این رویداد علمی – فرهنگی و هنری است و بازار بزرگ آن که در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده است، نماد فرهنگ تجارت جاده ابریشم است.

   

  رئیس بنیاد نخبگان آذربایجان شرقی خاطرنشان کرد: سال گذشته پیش برنامه این رویداد بین‌المللی در شهریور ۱۴۰۱ با حضور سفیر ژاپن در تبریز به میزبانی دانشگاه هنر اسلامی تبریز برگزار شد و در جلسه‌ای با حضور سفیر ژاپن، استاندار محترم و دبیر شورای سیاستگذاری بین‌المللی پروفسور ریچی میاکه مقدمات برگزاری “نمایشگاه و همایش بزرگ فضا و زمان در جاده ابریشم” در تبریز مطرح شد و به دلیل برگزاری موفقیت‌آمیز این پیش برنامه، شورای بین‌المللی این رویداد Akira Tatehata رئیس بین‌المللی رویداد MA و رئیس دانشگاه تاما ژاپن، Riichi Miyake دبیرکل رویداد MA میزبانی برگزاری نمایشگاه هنری معماری فضا – زمان “MA” را در اسفند ۱۴۰۲ به شهر تبریز و به میزبانی بنیاد نخبگان آذربایجان شرقی اختصاص دادند.

  زندی تاکید کرد: در بخش نمایشگاهی، در شهریور سال گذشته بعد از هماهنگی‌های به عمل آمده با شهرداری کلانشهر تبریز، ۳ خانه تاریخی علی مسیو، نیکدل و ختائی انتخاب شده و مشخصات معماری داخلی هر سه بناء برداشت شد. در این نمایشگاه به طور همزمان، بر اساس هماهنگی‌های به عمل آمده با شهرداری تبریز، المان‌های معماری بر اساس پلان‌های معماری آمیخته با فرهنگ ایرانی و ژاپنی که قبلا طراحی شده‌اند در بخش‌های داخلی مشخص شده در هر سه خانه تاریخی توسط معماران بنام ژاپنی به نام‌هایShigeru Ban ،Chiharu Shiota ،Hiro koKusunoki و Motoi Yamamoto ساخته، نصب، اجراء و به مدت تقریبا ۴۵ روز در معرض دید عموم قرار خواهد گرفت.

   

  وی اظهار کرد: در بخش دیگر این رویداد، به دلیل حضور اساتید و متخصصان حوزه‌های معماری، شهرسازی و ترافیک از دانشگاه مطرح ژاپن و چین، سمینارهای تخصصی علمی با حضور اساتید و دانشجویان داخلی و خارجی در بنیاد نخبگان آذربایجان شرقی و سایر نهادهایی که در برگزاری این رویداد مشارکت دارند برگزار خواهد شد.

   

  رئیس بنیاد نخبگان آذربایجان شرقی گفت: این رویداد پتانسیل عظیمی از آورده‌های علمی، فرهنگی، هنری، اقتصادی و سیاسی را برای ایران علی‌الخصوص تبریز به ارمغان خواهد آورد.

   

  وی افزود: کشور ژاپن به دلیل سیاست دوستانه طولانی مدت خود در قبال ایران، سیاست دیپلماتیک خود را بسیار منحصر به فرد نگه داشته است. در واقع شهر تبریز و سازمان‌های مرتبط با آن برای مدت طولانی با شرکای ژاپنی خود در زمینه‌های آکادمیک، فرهنگی و هنری روابط خوب و تثبیت شده‌ای داشته‌اند.

   

  انتهای پیام

  داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  دیبا خبر پر از خبر اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز