• تاریخ انتشار خبر : چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ | کد خبر : 50980
 • داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  خروجی دانشگاه‌های ایرانی نیروی استخدامی برای جوامع غربی
  دیبا: میزگرد انتخاباتی با حضور میرقاسم بنی هاشم، محمد عباس زاده، عباس رنجبر و محمدحسین پیکانی از کاندیداهای انتخابات مجلس شورای اسلامی و با حضور جمعی از دانشجویان و اعضای تشکل‌های دانشجویی در دانشگاه تبریز و به همت جامعه اسلامی دانشجویان برگزار شد.

  به گزارش دیباخبر به نقل از ایسنا، در ابتدای این جلسه فرصتی برای معرفی کاندیداها اختصاص یافت که هر کدام از آن‌ها پس از معرفی خود تحلیل دیدگاه خود را از وضعیت کنونی جامعه ارائه دادند.

   

  به گزارش ایسنا، میرقاسم بنی هاشم کاندیدای دوازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی گفت: به عنوان یک فرد پژوهشگری که در حوزه مطالعات توسعه و امنیت داخلی و منطقه‌ای در طول دو دهه گذشته فعالیت کردم تصور دارم که شناخت کافی از مسائل ایران و منطقه دارم و با توجه به کتاب‌هایی که تالیف کردم فکر می‌کنم شناخت اجمالی و کافی از لحاظ تاریخی و مسائل روز را در استان دارم و می‌توانم دغدغه‌های خودم را که فراتر از بحث‌های نظری و پژوهشی است در عرصه‌ی سیاسی در معرض قضاوت قرار دهم.

   

  وی ادامه داد: تاکید دارم که پیشرفت و توسعه‌ی کل کشور، آذربایجان و حوزه‌ی انتخابیه مبتنی بر یک سری تغییرات جدی در رَویه‌ها، رفتارها، سیاست‌ها و نهادها است.

   

  وی تغییر برای توسعه را شعار خود عنوان کرد و افزود: بر این مبنا محورهای معینی را برای تغییر در نظر گرفته‌ام و اطمینان دارم تا زمانی که تغییرات جدی در رویه‌ها، نهادها و ساختارها اتفاق نیافتد، تغییر کاندیداها و نمایندگان تاثیر جدی بر وضعیت موجود نخواهد داشت.

   

  خروجی دانشگاه‌های ایرانی نیروی استخدامی برای جوامع غربی

   

  محمد عباس‌زاده، کاندیدای دوزادهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی در ابتدای این مناظره گفت: امروز روز جوان است، ما باید اول به این توجه کنیم و بدانیم که برای جوان دانشجو چه کاری کرده‌ایم و همه‌ی نمایندگان باید پاسخ دهند که برای پیشرفت جوانان چه کاری کرده‌ و چه برنامه‌ای دارند به جز خزیدن در گوشه‌های مجلس طوریکه انگار از همان اول در مجلس زاییده شده‌اند. منظور من نمایندگان سراسر کشور است و صرفا یک منطقه نیست.

   

  وی با بیان اینکه دانشجویان ما باید در کشور خود به کارگرفته شوند، گفت: آیا ما برای جوامع غربی نیرو تربیت می‌کنیم، حیف نیست خروجی دانشگاه‌های ما نیروی استخدامی در جوامع غربی باشند. چرا خود ما از جوانانمان حمایت نکنیم.

   

  وی افزود: ظرفیت استان و شهرما خیلی بالاتر از آن است که نتوانیم نخبگانمان را از مهاجرت منصرف کنیم، دانشجویان نقش اساسی در انتخابات دارند آن‌ها باید با انتخاب عاقلانه‌ی خود جامعه را در مسیر توسعه حرکت دهند.

   

  مردم در نظام برنامه‌ریزی کشور بدون دفاع هستند

   

  عباس رنجبر، کاندیدای دوازدهمین دوره‌ی انتخابات مجلس شورای اسلامی گفت: استدلال‌های امروز نشان می‌دهد مردم ما در نظام برنامه ریزی کشور بدون دفاع هستند، مصوباتی که در طی سالیان گذشته در جهانی سازی قیمت‌ها، افزایش سن بازنشستگی و افزایش حقوق بازنشستگان از محل افزایش مالیات‌ بر ارزش افزوده که در برنامه توسعه هفتم و بودجه‌های سالانه عنوان شده به نظر می‌رسد کارشناسان دولت فقط هَم و غَم ترمیم و تامین کسری بودجه دولت و رفع ناترازی در این بودجه را دارند و هیچ توجهی به مسائل مردم ندارد.

   

  وی ادامه داد: دولت می‌خواهد بودجه را ترمیم کند و کسری آن را از بین ببرد پس مجلس اینجا چه کاره‌ است؟ جهانی سازی قیمت، مردم را فقیر کرده و معیشت آن‌ها را با مشکل مواجه کرده و این گویای این مسئله است که مجلس مدافع مردم نیست.

   

  وی افزود: مجلس مصوباتی که دولت دوست دارد تصویب می‌کند و دست دولت را بدون توجه به معیشت مردم در دراز بودن به جیب مردم باز می‌کند.

   

  داشتن نیت الهی در انتخابات نوعی جهاد در راه خداست

   

  محمدحسین پیکانی، کاندیدای دوزادهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی، اظهار کرد: هر کاندیدی که در انتخابات مجلس شرکت کرده و آماده‌ی خدمت به مردم است در واقع پای به میدان کار گذاشته و از جان و مال خود گذشته تا مورد بررسی مردم قرار گیرد.

   

  وی ادامه: اگر نیت نماینده‌ی انتخاب شده الهی باشد، نوعی جهاد در راه خدا محسوب می‌شود من نیز باتوجه به سوابق خود اطمینان دارم که می‌توانم خادم خوبی برای مردم در مجلس شورای اسلامی باشم.

  در بخش دوم این برنامه از کاندیدای داوزدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی در خصوص کمبودها و چالش‌های حوزه‌ی انتخاباتی و برنامه‌های خود در مجلس سوال پرسیده شد.

   

  بنی هاشم پاسخ داد: امروزه وضعیت برای نسل جوانان نامطلوب است چرا که کشور در دو دهه‌ی گذشته به ویژه در ۱۰ سال گذشته وارد بحران بزرگی شده‌ است.

   

  وی با بیان اینکه تمام شاخص‌های اقتصادی ما در ۱۲ سال گذشته به سمت نامطلوبی حرکت کرده، گفت: وضعیت GNP و تولید ناخالص ملی، سرمایه‌گذاری داخلی، فرار سرمایه، ناتوانی در جذب سرمایه گذاری خارجی، فرار نسل فرهیخته از کشور در مرحله‌ی نامطلوبی قرار دارد.

   

  وی ادامه داد: آنچه که امروز جوانان و جامعه‌ی ما را نگران کرده وضعیت فساد سیاسی در کشور است، تمام مکانیزم‌های فساد و کنترل آن در کشور به شدت از کار افتاده و نمی‌تواند نقش و تاثیر گذاری شایسته‌ای داشته باشد. مجلس به عنوان مهم ترین رکن مبارزه با فساد توانایی مبارزه و شفافیت آراء خود را ندارد.

   

  وی افزود: بخش عظیمی از سرمایه‌های این کشور قربانی فساد گسترده است، شبکه‌های فسادی که در مرکز و استان‌ها ایجاد شده بخش عظیمی از منابع ملی ما را هدر می‌دهند منابعی که باید در توسعه این کشور و بهبود دردهای جوانان ما صرف شود.

   

  وی با بیان اینکه در حال حاضر ۱۱میلیون جوان مجرد قطعی در کشورداریم، خاطر نشان کرد: اگر جوان امروزی زندگی خانوادگی تشکیل ندهد آینده‌ی کشور به خطر می‌افتد و ترکیب جمعیتی بهم می‌ریزد، بنابراین معتقدم در عرصه‌ی سیاست داخلی و خارجی نیازمند بازنگری جدی هستیم.

   

  وی اظهار کرد: جمهوری اسلامی بعد از ۴۵سال باید به مسیر رفته، بازگشته و بیاندیشد که در ۴۵سال گذشته با آرمان‌های انقلاب چه کرده‌است؟ قرار بود فساد به حداقل برسد، هزار فامیل از بین برود، مناطق محروم آباد شود، توسعه‌ی ملی متوازن شود، به تعادل و توسعه‌ی منطقه‌ای دسترسی پیدا کنیم و رفاه طبقه کارگر و پابرهنگان جایگزین وضعیت‌های نامطلوب قبل از انقلاب شود.در حالی که وضعیت فعلی در شأن انقلاب نیست.

   

  وی گفت: وقتی که امروز وضعیت کارگران شرکت‌های قراردادی را می‌بینم که نه سندیکا دارند و نه حامی و نه شوراهای کارگری که از اینها دفاع می‌کنند و در برابر شرکت‌ها و کارفرمایان بی پناه هستند، بازنشستگانی که بعد از یک عمر خدمت بازنشسته شده‌اند در وضعیت مظلومانه‌ای به سر می‌برند در صورتی که صندوق‌های بازنشستگی منابع عظیمی دارند که می‌توانند چند برابر حقوق فعلی به بیمه‌شدگان حقوق دهند.

   

  وی افزود: دست اندازی‌ دولت‌های قبلی و فعلی به صندوق‌های بیمه باعث ورشکستگی این صندوق‌ها شده و وضعیتی را به وجود آورده که سن بازنشستگی در حال افزایش است و این ظلمی است که نمایندگان مجلس تاثیر بسیار بزرگی در آن دارند.

   

  عباس زاده در پاسخ به این سوال گفت: من به دنبال سیاه‌کاری نمایندگان قبلی نیستم، بیشتر کمبودها و عناوین را از دیدگاه جامعه شناسی بررسی می‌کنم، هرکجا که ردپای انسانی باشد جامعه شناسان تخصص ورود دارند.

   

  وی افزود: از نظر من چند واژه در بحث انتخاب مجلس شورای اسلامی بسیار مهم است که اولین آن‌ها همگرایی بین مجلس، دومین واژه جهاد علمی و سومین مجلس انقلابی است.

   

  وی بیان کرد: منظور ما از انقلاب در اینجا یعنی شرایط کاملا زیرورو شود یعنی اگر در جامعه ناراحتی است جایش را به شادی دهد و تمامی نزاع‌ها به صلح تبدیل شوند و ما باید حافظ دین، وطن و ناموس خود بوده و آن‌ها پایدارتر کنیم.

   

  عباس زاده خاطرنشان کرد: همگرایی در هر جامعه‌ای عامل توسعه است که گاهی از آن استفاده‌ی ابزاری می‌شود، سرپوش گذاشتن روی کمبودها به جای ارائه‌ی طرح‌های جدید برای حل چالش‌های جامعه از نمونه‌های همین استفاده‌ی ابزاری است.

   

  وی عنوان کرد: جهاد علمی یعنی نگذاریم مهاجرت به ذهن جوان انقلابی خطور کند، ما می‌توانیم با بهره‌گیری از نخبگان جوان متخصص در هر حوزه‌ای کمر افزایش هنگفتی دلار را که کیفیت زندگی ما را در تمام محورها تحت تاثیر قرار داده است، بشکنیم.

   

  رنجبر در پاسخ به سوال فوق گفت: بزرگترین چالشی که کشور ما را به بحران‌ها نزدیک می‌کند، مسائل اقتصادی است من این مشکل را یک اقدام مدیریتی یا دولتی تحلیل می‌کنم به این مفهوم که اساس این مشکلات در عدم شایسته سالاری نهفته است.

   

  وی افزود: اگر امروزه مجبور به افزایش سن بازنشستگی هستیم دلیل آن سپردن صندوق‌های بازنشستگی به افراد بی کفایت است که این صندوق‌ها را به مرحله‌ی ورشکستگی رسانده‌اند.

  وی با بیان اینکه اولین اقدام در این موضوع، اصلاح مدیریت و ساختار اداره‌ی این صندوق‌ها است، گفت: برای این اصلاح برکناری مدیران بی کفایت که بر اساس منافع شخصی و فامیلی انتصاب شده‌اند امر مهمی است.

   

  وی ادامه داد: منابع ملی بزرگی در این کشور وجود دارد خودمان را با کشورهایی که از هیچ منابعی برخوردار نیستند مقایسه می‌کنیم در حالی که از آنها عقب هستیم.

   

  وی گفت: امروز قیمت‌ فرآورده‌های نفتی را جهانی کرده‌ایم و فرآورده‌ای که ملی است را با قیمت جهانی به مردم عرضه می‌کنیم.

   

  وی اذعان کرد: اگر درآمد پالایشگاه‌های ایران که الان یک مورد آن دولتی و بقیه خصوصی است، بررسی کنید می‌بینید که در سال ۸۶ نسبت به ۸۵، ۶۷ برابر شده‌است. این درصد از جیب چه کسانی برداشته شده؟ کشور ما صادرات نفت خام دارد و نه صادرات فرآورده‌های نفتی، یعنی پالایشگاه‌های کشور به زور نیازهای جامعه را تأمین می‌کنند.

   

  وی اذعان کرد: این درصد از جیب مردم برداشته و به جیب افراد خاص رفته است. اگر در کشور ما مشکلات ازدواج و اشتغال وجود دارد برگرفته از مسائل اقتصادی است‌.

   

  وی گفت: وقتی فرآورده‌های نفتی به قیمت جهانی فروخته می‌شود پس چرا حقوق مردم با قیمت جهانی محاسبه نمی‌شود؟ امروز یک کارگر ایرانی ۱۸۰دلار در ماه حقوق می‌گیرد کجای دنیا کارگر با این حقوق کار می‌کند؟ پس با این حساب در حال حاضر کسی به فکر مردم نیست.

   

  پیکانی نیز به این سوال اینگونه پاسخ داد: یکی از اولین کارهایی که می‌توان در مجلس انجام داد پیگیری قوانینی است که تصویب شده است اما اجرا نمی‌شود و دومین بحث هم یک سری از قوانینی بر اساس سیاست‌های کلی نظام تصویب شده است که مشکل دارند و آن‌گونه که باید پاسخگوی مشکلات باشد نبوده است.

   

  وی اظهار کرد: دومین مورد مشکلات حیاتی در جامعه است که نمایندگان مجلس باید مشکلات حیاتی را بررسی کنند که یکی از این‌ها ناترازی‌های مالی و کسری بودجه است که در بودجه سال جاری نیز این مشکل به وجود آمده است و تورم سال آینده از امروز مقدمه چینی شده است.

   

  وی با اشاره به اینکه بحث مدیریت انرژی و ارز از ناترازی‌های دیگر جامعه است، بیان کرد: یکی از ناترازی‌های مهم و چالش برانگیز جامعه در صندوق‌های بازنشستگی رخ می‌دهد. در حال حاضر بخش بزرگی از پول صندوق‌های بازنشستگی را دولت می‌پردازد. مشکل در اینجاست که در برابر نیروی بازنشسته شده نیروی کار کمتری حق بیمه می‌پردازند.

   

  وی ادامه داد: این مورد باعث می‌شود تا دولت برای حل این مشکل می‌آید سن بازنشستگی را بالا می‌برد، آیا اضافه کردن سن بازنشستگی آخرین راهکار حل مشکل است؟ خیر. مجلس و نماینده باید در انجام اقدامات خود آینده وچالش‌های آن را نیز در نظر گرفته و پیش‌بینی کنند تا مشکلاتی از این قبیل در جامعه ایجاد نشود.

   

  انتهای پیام

  داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  دیبا خبر پر از خبر اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز