• تاریخ انتشار خبر : دوشنبه ۲۳ بهمن ۱۴۰۲ | کد خبر : 50899
 • داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  با تمام توان نظارتی عملکرد استفاده از گاز طبیعی بجای مازوت سوزی نیروگاه تبریز را رصد می کنیم
  دیبا: مدیر کل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی گفت : با توجه به نقش نظارتی و حاکمیتی حفاظت محیط زیست با جدیت و شبانه روزی عملکرد استفاده از گاز طبیعی بجای مازوت سوزی نیروگاه تبریز را رصد می کنیم.

  به گزارش دیباخبر به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دولت ؛ اشتری مدیر کل حفاظت محیط زیست استان در نشست پاسخگوی سوالات اصحاب رسانه و دوستداران محیط زیست تبریز بود بیان کرد : امروز درست است با ارتقا دانش میتوانیم در مقابله با آلاینده گی های محیط زیستی مقابله کنیم اما بحث حفاظت از محیط زیست صرفا رویکرد های فنی نیست به طور مثال اینطور نیست که کیفیت ماشین ها و سوخت های غیر استاندارد واحدهای صنعتی تنها عامل آلودگی هوا باشند و باید به رویکرد فرهنگی – اجتماعی هم توجه شود کاهش و صرفه جویی در مصرف سوخت گازدر مصارف عمومی میتواند بخش عمده ای از مسائل و دغدغه های محیط زیستمان را حل کند.

   

  وی ادامه داد : سازمان حفاظت محیط زیست یک دستگاه نظارتی بوده و دستگاه اجرایی شرکت گاز و خود نیروگاه می باشد سازمان محیط زیست به استناد قانون هوای پاک متولی و پیگیر امور مرتبط بوده و ۲۳ دستگاه دیگر نیز در قبال اجرای قوانین هوای پاک مکلفند.

   

  اشتری افزود : نشست امروز با رسانه های آگاه و فهیم و دوستداران محیط زیست استان فرصت مغتنمیست برای جستجوی علل قضیه مازوت سوزی نیروگاه تبریز بطوریکه اوایل مهرماه ۱۴۰۲ سعی کردیم مازوت سوزی نیروگاه رو کاهش دهیم که مدارک و مستندات آن موجود است اما دستگاه اجرایی شرکت گاز است که باید تامین کننده سوخت نیروگاه باشد.

   

  وی در پاسخ به سوال خبرنگاران که چرا نیروگاه تبریز همانند نیروگاه تهران یا اصفهان معاف از مازوت سوزی نبوده ؟ پاسخ داد : نیروگاه حرارتی بعثت در داخل محدوده شهر تهران قرار دارد اما نیروگاه تبریز و بناب خارج از حریم شهر تبریز است ولی با این مطالب قصد نداریم آلاینده گی مازوت سوزی را نادیده بگیریم بلکه دغدغه اصلی ما هم هست.

   

  مدیر کل حفاظت محیط زیست از منظر کارشناسی گفت : منابع آلاینده کلانشهر ها یا منابع ساکن یا منابع متحرک بوده برابر مطالعاتیکه در سال ۹۶توسط کنسرسیوم دانشگاههای تهران ،تبریز و شیراز و بقیه دانشگاههای جامع صورت گرفته بیش از ۸۰ درصد آلودگی هوای شهر تبریز متاثر از ترافیک و ۱۵ درصد متاثر از منابع ساکن است که البته با فرض اینکه نیروگاه گازسوز باشد در صورتیکه اگر مازوت سوزی کند آیتمهای PM۵/۲ و گوگرد افزایش خواهد یافت.

   

  وی در پاسخ به سوال خبرگزاریها مبنی بر اینکه چرا نیروگاه حرارتی تبریز فیلتر ندارد ؟ گفت : بارها بر این موضع و نصب فیلترینگ نیروگاه ورود کردیم حتی پرونده قضایی تشکیل داده و جدی پیگیر بوده ایم چرا که ما در کنار مردم و مانند شما دوستداران محیط زیست یکی از مطالبه گران محیط زیست هستیم بطوریکه به محض اینکه شاخص های آلایندگی از حد مجاز استاندارد افزایش داشته با پیگیری معاون عمرانی استانداری نسبت به قطع یکی از واحدهای مازوت سوزی نیروگاه اقدام کرده ایم و تبدیل به گاز شده بطوریکه در روزهای اخیرنیز با توجه به آب و هوای مناسب و پیگیری مستمر محیط زیست استان با همکاری شرکت گاز هر دو واحد نیروگاه گاز سوز شده است.

   

  اشتری همچنین در پاسخ به سوال خبرگزاریها مبنی برعدم ارائه اطلاعات دقیق ایستگاههای سنجش آلودگی هوای شهر تبریزتوضیح داد : بدلیل نقص فنی جزئی در این دستگاهها انشالله جهت بازسازی و رفع نواقص مربوط آنها سعی داریم در اسرع وقت نسبت به رفع مشکلات این ایستگاهها اقدام ونتایج را اعلام نماییم.

   

  در این نشست آخصمی معاون نیروگاه حرارتی تبریز نیز در پاسخ به سوال خبرگزاریها مبنی بر عدم نصب فیلترهای مربوطه اذعان داشت : با چند شرکت دانش بنیان در سطح استان رایزنی شده ولی پس از بررسی لازم کارشناسی مشاهده شد بدلیل سیستم قدیمی نیروگاه فعلی تبریز این فیلترها قابل نصب و استفاده در سیستم تصفیه هوای آن نمی باشد ولی با همکاریهای مستمر شرکت گاز استان در حد توان سعی بر حداقل استفاده از مازوت را داریم.

   

  کمالی مدیر عامل محترم شرکت گاز استان نیز با اشاره به پهناور بودن وسعت استان و سردی آب و هوای آن تاکید کرد : امسال با توجه به کاهش مصارف خانگی و فرهنگ سازی مناسب در میان مردم فهیم استان با صرفه جویی در مصرف گاز شهری توانسته ایم گاز مورد نیاز هر دو واحد سوخت نیروگاه حرارتی تبریز را تامین کنیم.

   

  منبع:روابط عمومی سازمان حفاظت محیط زیست

  داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  دیبا خبر پر از خبر اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز