• تاریخ انتشار خبر : پنج شنبه ۱۲ بهمن ۱۴۰۲ | کد خبر : 50695
 • داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  خدمت‌رسانی به ۷۰ گروه آسیب‌پذیر توسط مددکاران اجتماعی
  دیبا:ییس اداره مددکاری اجتماعی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از خدمت رسانی به ۷۰ گروه آسیب‌پذیر توسط مددکاران اجتماعی خبر داد و گفت: مددکاران کار سختی دارند و پیگیری ارتقای سختی کار آنان از امسال در دستور کار قرار گرفته است.

  به گزارش پایگاه خبری دیبا خبر به نقل از ایرنا،دکتر محمدحسین جوادی در «همایش روز ملی مددکاری اجتماعی» که در سالن امام جواد (ع) ستاد وزارت بهداشت برگزار شد، گفت: شناسنامه شغلی مددکاری مهم ترین سند بالادستی مددکاری اجتماعی است و سنجه های اصلی مددکاری اجتماعی در سند اعتباربخشی، موجب ارتقای خدمات در بیمارستان ها می شود.

  وی با اعلام این که شعار امسال مددکاران «آینده مشترک در سایه عدالت اجتماعی» است، افزود: مددکاران اجتماعی کار سختی دارند و پیگیری ارتقای سختی کار مددکاران از امسال در دستور کار قرار گرفته است.

  رییس اداره مددکاری اجتماعی وزارت بهداشت با بیان این که اجرای طرح سوپروایزری مددکاری اجتماعی در برخی از مراکز از نقاط قوت برنامه های امسال حوزه مددکاری است، بیان داشت: مداخلات موثر در حوزه کودک آزاری نیز نقطه عطف خدمات مددکاران به ویژه در اورژانس بیمارستان هاست و بالغ بر ۱۲۰ مددکار متخصص در حوزه کودک آزاری در مراکز درمانی و اورژانس ها مشغول به کار هستند.

  جوادی اضافه کرد: بیمارستان های بالای ۳۰ هزار پذیرش در سه شیفت مددکار جذب می کنند و در راستای حمایت های تخصصی مددکاری، پروژه خودمراقبتی اجتماعی در سال ۱۴۰۲ اجرایی شده است.

  وی با تاکید بر این که مددکاران در فرآیندهای تخصصی می توانند مداخله کنند، خاطرنشان کرد: توسعه منابع انسانی و تقویت مددکاران در نظام شبکه و مداخلات یکپارچه مددکاری (پروژه سراج) نیز در دست اقدام بوده و در ۲۳ مرکز پایلوت شده است.

  وی با بیان این که پروژه سراج امسال در ۱۰۰ مرکز توسعه می یابد و ۲۰۰ مددکار نیز جذب این برنامه می شوند، گفت: این پروژه سال آینده در ۴۵۰ مرکز اجرایی می شود. همچنین به کارگیری۶۴ مددکار نیز برای مراکز مشاوره سلامت روان دانشگا ها پیش بینی شده است.

  رییس اداره مددکاری اجتماعی وزارت بهداشت در پایان از همکاری اداره مددکاری با صندوق کودکان ملل متحد و سازمان بهداشت جهانی خبر داد و گفت: پروژه های آموزشی در دانشگاه های علوم پزشکی نیز با مشارکت حوزه مددکاری در حال اجرا است.

  مددکاری به یک حوزه تخصصی تبدیل شده است

  رییس مرکز مدیریت بیمارستانی و تعالی خدمات بالینی وزارت بهداشت نیز در این همایش با اعلام این که بازتعریف و تقویت جایگاه مددکاری اجتماعی در دستور کار است، اعلام کرد: با اقدامات انجام گرفته طی دو سال اخیر، مددکاری به یک حوزه تخصصی در قالب «مددکاری اجتماعی» تبدیل شده است.

  حسن واعظی گفت: در دهه گذشته حوزه مددکاری اجتماعی شاید به صدور فاکتور برای هزینه‌های درمان بیماران خلاصه می‌شد ولی با مجموعه اقداماتی که انجام گرفته خوشبختانه این مساله از دامن مددکاری اجتماعی که کاری کاملا تخصصی است، تقریباً زدوده شده است.

  واعظی با بیان اینکه یکی از رسالت های اصلی وزارت بهداشت تامین، محافظت و بازتوانی و ارتقای سلامت اجتماعی است، گفت: البته بخشی از زنجیره ارائه خدمات به ویژه در حوزه مددکار اجتماعی پرداختن به نیازهای مالی بیماران و مددجویان است ولی حقیقت این است که ارائه خدمات به مردم در حوزه مددکاری گاهی همتراز با متخصصان رشته پزشکی به ویژه در بخش اورژانس بیمارستان تلقی می شود.

  وی با اشاره به راه اندازی تریاژ مددکاری در اورژانس‌های بیمارستانی به عنوان یک اقدام راهبردی، بیان داشت: سلامت انسان علاوه بر بعد جسمی، دارای ابعاد اجتماعی است و ارائه خدمات تشخیصی در بعد اجتماعی تاکنون کمتر مورد توجه بوده که با احیای مددکاری اجتماعی، زنجیره ارائه خدمات تکمیل می شود.

  رییس مرکز مدیریت بیمارستانی و تعالی خدمات بالینی وزارت بهداشت با تاکید بر اهمیت نقش مددکاران اجتماعی در حوزه خدمت رسانی به افراد بی سرپرست و کودکان و نوجوانان به عنوان قشر آسیب پذیر و در معرض خطر، گفت: ارائه خدمت به این گونه افراد با توجه به تاکیدات وزیر بهداشت در برنامه های راهبردی این حوزه قرار گرفته است.

  واعظی بازتعریف جایگاه مددکاری و گسترش نقش های تخصصی در این حوزه را از اقدامات کنونی معاونت درمان وزارت بهداشت عنوان کرد و افزود: استفاده از خدمات فارغ التحصیلان حوزه مددکاری اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی کشور به صورت بومی در قالب طرح از نیازمندی های ماست و دست یاری به سوی این عزیزان دراز می کنیم.

  وی در ادامه گفت: امیدواریم با همکاری قوه قضاییه شاهد رشد و بالندگی حوزه مددکاری اجتماعی و رسیدگی به آسیب های اجتماعی به ویژه کودکان بد سرپرست یا بی سرپرست باشیم.

  واعظی از خدمات مددکاران اجتماعی که به صورت ۲۴ ساعته در مراکز درمانی سراسر کشور خدمت رسانی می کنند، قدردانی کرد.

  داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  دیبا خبر پر از خبر اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز