• تاریخ انتشار خبر : جمعه ۱۵ دی ۱۴۰۲ | کد خبر : 50163
 • داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  کشت های گلخانه ای در شهرستان مرند توسعه می یابد
  دیبا: معاون رئیس سازمان و مدیر جهاد کشاورزی شهرستان ویژه مرند از توسعه کشت های گلخانه ای در این شهرستان خبر داد .

  به گزارش دیباخبر به نقل از خبرگزاری بسیج از آذربابجان شرقی، اسماعیل الهیاری در گفتگو با خبرنگاران گفت: در راستای توسعه کشت های گلخانه ای در سالجاری این مدیریت اقدام به صدور ۱۶ مورد پروانه تاسیس گلخانه به مساحت ۱۲ هکتار کرده است که ۵۲ فقره پرونده تسهیلاتی به مساحت ۱۵ هکتار به مبلغ ۱۴۷ میلیارد تومان برای اخذ تسهیلات به بانک معرفی شده است که از تعداد فوق۶ فقره پرونده به مبلغ ۱۱ میلیارد تومان به تصویب بانک رسیده و از این تعداد ۴ فقره به مبلغ یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان پرداخت شده است.

   

  وی بیان کرد: در حال حاضر گلخانه های فعال در این شهرستان ۲۲۴ واحد به مساحت۳۶ هکتار است که از این سطح، ۲۳ هکتار در بخش یامچی بوده و در سال جاری توسعه گلخانه ها در سطح یک ونیم هکتار عنوان می شود.

   

  الهیاری افزود: پیش بینی می شود سطح کشت های گلخانه ای در این شهرستان تا پایان سال زراعی ۱۴۰۲ به ۳۸ هکتار برسد.

   

  وی خاطرنشان کرد: ایجاد شهرکهای گلخانه ای در شهرستان مرند از اهمیت بالایی برخوردار است چراکه وقتی گلخانه داران در یک شهرک تجمیع شوند خدمات رسانی در جهت توسعه کسب وکار و تولید محصولات گلخانه ای آسانتر خواهد بود و همچنین هزینه های خدماتی برای دولت و هزینه تمام شده برای تولید کننده نیز کاهش چشمگیری خواهد داشت بنابراین در این راستا این شهرستان بیش از یک هزار هکتار گلخانه در قالب شهرک های کشاورزی نیز در دست اقدام دارد تا به سرمایه گذاران و متقاضیان واگذار شود.

   

  مدیر جهاد کشاورزی شهرستان ویژه مرند یکی از برنامه های مهم بخش کشاورزی را بهره برداری مناسب از آب دانست و اظهار کرد: توسعه کشت های گلخانه ای در این شهرستان با توجه به استفاده بهینه از آب بیش از پیش ضرورت دارد.

   

  الهیاری در ادامه بیان کرد: احداث واحدهای گلخانه ای در مقیاس های مختلف، صرف نظر از مزایایی که در افزایش بهره وری و استفاده بهینه از منابع آب دارد می تواند زمینه ساز تولید محصولات کشاورزی در واحد سطح، ایجاد اشتغال مستقیم و غیرمستقیم و درآمد بیشتر برای مردم باشد.

   

  مدیر جهاد کشاورزی شهرستان ویژه مرند در پایان سخنان خود به مشکلات گلخانه ای اشاره کرد و گفت: یکی از مشکلات اساسی در کشت گلخانه ای هزینه بر بودن راه اندازی اولیه و ساخت و تکمیل سازه و تجهیزات آن است که دولت در راستای حمایت از بهره برداران بخش کشت گلخانه ای تسهیلاتی از محل تبصره ۱۸ و صندوق توسعه ملی پرداخت می کند.

  داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  دیبا خبر پر از خبر اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز