• تاریخ انتشار خبر : چهارشنبه ۵ مهر ۱۴۰۲ | کد خبر : 49034
 • داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  بلاتکلیفی و نارضایتی مردم آبیک در سایه شهر بدون شهردار
  دیبا: نبود شهردار در ساختمان سبز و شیشه ای شهرداری آبیک و بلاتکلیفی شورای شهر در انتخاب شهردار، نارضایتی و گلایه مندی مردم و مسوولان شهرستان آبیک را به همراه داشته است.

   

  به گزارش دیباخبر به نقل از خبرگزاری فارس از آبیک، عباس دادخواه عسکرانی در سوم آبان سال ۱۴۰۰ به عنوان سی و ششمین شهردار آبیک از سوی ششمین دوره شورای این شهر، معرفی و سکاندار شهرداری شد اما بیش از ۲۱ ماه از خدمتش نگذشته بود که در ششم تیر ماه امسال توسط اعضای شورای شهر، استیضاح و برکنار شد و دوازدهم تیر ماه فرید شریعت پناهی مسول اداری، کارگزینی و بازرسی شهرداری به عنوان سرپرست شهرداری آبیک منصوب شد.

   

  پس از شکست پارلمان محلی شهر آبیک در انتخاب نخستین شهردار دوره ششم، دوباره از استان البرز یک گزینه جهت تصدی سمت شهرداری آبیک به استانداری قزوین معرفی شد که باید دید فرد معرفی شده می تواند از مراحل قانونی عبور کند و به کرسی شهرداری برسد.

   

  بنابراین گزارش، با وجود گذشت ۶۰ سال از عمر شهر شدن آبیک، در حال حاضر مجموعه مدیریت شهری آن وضعیت مساعدی ندارد و انتقادات شهروندان را به دنبال داشته است.

   

   

   

  دریافت خدمات شهری حق همه مردم است

   

  رضا محمدی از شهروندان ساکن در یکی از خیابانهای اصلی آبیک در گفت و گو با خبرنگار فارس در آبیک با تاکید بر اینکه مدیریت شهری لازم است به مطالبات جدی شهروندان توجه داشته باشد و به مشکلات اصلی شهر و نیازهای مردم بپردازد، می‌گوید: با این موضوع که تمرکز شورای شهر بر مناطقی همچون مهدیه، آزادگان و صدوقی که محروم است، حرفی نداریم اما سایر نقاط شهر هم نیاز به خدمات دارند چراکه مردم عوارض پرداخت می‌کنند تا از خدمات شهری بهره‌مند شوند.

   

  وی با طرح این سوال که شورای شهر چه پروژه جدید و عمرانی و ماندگاری در طول خدمت خود در آبیک اجرا کرده، ادامه می‌دهد: آسفالت خیابانها، کوچه‌ها و رنگ آمیزی و… جزو امور روزمره شهرداری است لذا می‌طلبد شورای شهر در زمینه پروژه‌هایی که بر زمین مانده همچون میدان ورودی آبیک در اتوبان که تخریب و نیمه کاره رها شده، پیگیری زمین برای احداث مدرسه در شهرک خرم و جلوگیری از ساخت و سازهای غیر مجازی که به عینه مشاهده می‌کنیم، توجه ویژه داشته باشد.

   

  شهردار باید بومی باشد

   

  مسعود حسینی‌نژاد که تحصیلکرده مقطع کارشناسی حقوق است، در گفت و گو با خبرنگار فارس در آبیک می‌گوید: شورای شهر باید شهرداری را انتخاب کند که دلسوزانه برای شهر کار کند که تحقق این امر، مستلزم بومی بودن شهردار است، چرا که حداقل ۷۰ درصد به وضعیت شهر واقف است و می تواند پاسخگو باشد. گزینه غیربومی به سطح شهر تسلط ندارد و زمانی هم که بر شهر اشرافیت پیدا می‌کند به دلیل اختلاف با شورای شهر، وقت رفتنش فرار می‌رسد و باید غزل خداحافظی را بخواند.

   

  وی می‌افزاید: مجموعه شهرداری آبیک به گونه ای عادت کرده اند که زیاد زیر بار کار و مسوولیت نمی‌روند؛ از سویی حوزه فعالیت این مجموعه زیاد مشخص نیست و بعضاً مسلط به کار نیستند و پاسخگویی مناسب به شهروندان ندارند. به فرض مثال پاسخ یک کاری را که باید دو روزه بدهند، حداقل یک ماه زمان می‌برد.

   

   

   

  این شهروند آبیکی بیان می‌کند: از شورای شهر و شهرداری درخواست می‌شود که بیلان کاری خود را در قالب بنر به سمع و نظر مردم برسانند تا بدانند چه اقداماتی از سوی آنها صورت گرفته است. البته این سوال مطرح است که شورای شهر چرا تاکنون عملکردی از سوی خود ارائه نداده است.

   

  حسینی نژاد عنوان می کند: لازم است شورای شهر و شهرداری نسبت به ساخت و سازها در شهر آبیک حساسیت بیشتری داشته باشند. اگر شهرداری واقعا جدیت داشته باشد نباید اجازه ساخت و ساز غیرمجاز داده شود و اگر اجازه ساخت و ساز می‌دهد نماینده شورای شهر باید از حق شهروندان، در زمان رسیدگی در این کمسیون حمایت کند. اگرچه لازم است در زمینه توسعه شهری هم تدابیر لازم اندیشیده شود تا مبلمان شهری با ساخت و سازهای نامناسب چهره شهر را نازیبا نکند.

   

  شورای شهر به هنرمندان توجه کند

   

  یکی دیگر از شهروندان آبیکی با بیان اینکه شهر آبیک در وضعیت آبادانی و پیشرفت قرار ندارد و پروژه‌ها و زیرساخت‌های جدید در این شهر اجرا نشده است، در گفت و گو با خبرنگار فارس می‌گوید: از شورای شهر درخواست می‌شود اقدامات مثبت و جدید انجام شده خود را اطلاع رسانی و رسانه‌ای کنند تا مردم در جریان عملکرد آنها قرار بگیرند.

   

  الیاس رحمانی می‌افزاید: شورای شهر در زمان تبلیغات اذعان می‌کردند که حامی هنرمندان هستند و بودجه به آنها تخصیص می‌یابد تا هنر و کار آنها دیده شود. به عنوان نمونه استان قزوین، مهد خوشنویسی و قلب آن شهرستان آبیک است حال این سوال مطرح است که شورای شهر در این زمینه چه اقدامی انجام داده است؟

   

   

   

  وی اذعان می‌کند: وضعیت المان‌ها در برخی پارک‌ها و خیابان‌ها نامناسب است چرا که از ظرفیت هنرمندان بومی شهرستان استفاده نشده و المانی از شهدای شاخص و مشاهیر آبیک در سطح شهر دیده نمی‌شود. از سویی در پارک شهید رجایی که نارضایتی مردم آن وجود دارد، شورای شهر کار فرهنگی و هنری مثبت ارائه نکرده است.

   

  رحمانی ادامه می دهد: بسیج هنرمندان شهرستان آبیک طی نامه‌ای به شورا و شهرداری آبیک اعلام کرد آمادگی دارد با هزینه خود و تامین برخی نیازها توسط مدیریت شهری، المان شهید رجایی را در بوستان شهید رجایی احداث کند تا مردم به ویژه جوانان با مشاهده و مطالعه بیوگرافی این شهید، این شخصیت بزرگ را بشناسند.

   

  وی می‌گوید: طی دو سال از خدمت شورای شهر گذشته و تاکنون هیچ جلسه‌ای با هنرمندان برگزار نشده است. بازارچه سنتی صنایع دستی در شهر راه اندازی نشده و هنرمندان آثار خود را در ساوجبلاغ به فروش می‌رسانند که هنر و منزلت هنرمندان با این کار زیر سوال می‌رود و دل خوشی برای هنرمندان در شهر نمی‌ماند.

   

  این شهروند می‌گوید: اگر شورای شهر و مدیریت شهری بی‌مهری به هنرمندان می‌کنند و کارشان را شاید قبول نداشته باشند پس چرا از شهرهای دیگر همچون تبریز، ساوجبلاغ و حتی خارج از کشور برای هنرمندان کار درخواست می‌شود. اگر به هنر توجه شود، می تواند قوی‌ترین و بلندترین صدای مردم باشد و حتی به مجموعه شهری کمک کند.

   

   

   

  تکلیف انتخاب شهردار هر چه زودتر مشخص شود

   

  در ادامه حجت الاسلام سیدمحمد حسینی میرامینی امام جمعه شهرستان آبیک نیز در گفت وگو با خبرنگار فارس اظهار می‌کند: با توجه به فرارسیدن فصل پاییز، سرما و بارش‌ها و نزدیکی به پایان فصل کاری، از شورای شهر و مسوولان ذیربط حوزه انتخاب شهردار درخواست و مطالبه داریم نسبت به تعیین تکلیف شهرداری و وضعیت شهردار در حوزه‌های کاری خود اقدامات لازم را انجام دهند.

   

  وی با بیان اینکه سرپرست شهرداری آبیک اختیارات و پشتوانه یک شهردار را ندارد و عملاً کارهای عمرانی و حوزه‌های مختلف شهری بر زمین مانده است، تصریح می کند: شورای شهر و مسوولین مرتبط به حوزه انتخاب شهردار باید هرچه سریعتر نسبت به انتخاب شهردار اقدام عاجل داشته باشند و زودتر تکلیف این موضوع مشخص شود.

   

  امام جمعه شهرستان آبیک تاکید می کند: لازم است شهرداری برای آبیک انتخاب شود که دست پاک، توانمند و با سابقه روشن باشد و بتواند کوتاهی‌ها و کم کاری‌های حداقل ۵ سال گذشته در این شهر را جبران کند.

   

  حجت الاسلام حسینی میرامینی می افزاید: در حوزه‌های مختلف عمرانی، اجتماعی و فرهنگی علیرغم زحمات فراوان صورت گرفته، عملاً در مجموعه فعالیت‌های عمرانی و سایر امور شهری شاهد رکود هستیم که سبب گله‌مندی، دلسردی و دل آزردگی مردم می‌شود.

   

  لازم به ذکر است، امام جمعه شهرستان آبیک در خطبه‌های نماز جمعه هفته اخیر در خصوص تعیین تکلیف شهردار آبیک تذکرات لازم را به مسوولان داده بود.

   

   

   

  شهردار باید کاربلد و نفوذ ناپذیر باشد

   

  دادستان عمومی و انقلاب شهرستان آبیک در گفت و گو با خبرنگار فارس می گوید: بارها به اعضای شورا اعلام کرده ام که در صورت احساس نیاز می‌توانند روی بنده حساب کنند و هر اقدامی که برای عامه مردم و به نفع مردم باشد شورا را حمایت و یاری خواهم کرد و تقویت این رابطه برای رفع مشکلات شهری و توسعه و آبادانی آبیک، لازم و ضروری است.

   

  مرتضی محمدی می افزاید: شهر آبیک نیازمند شهرداری دارای سابقه شهردار بودن، متعهد، متخصص و دلسوز است تا بتواند برای عمران، آبادانی، توسعه فضای سبز طرح و برنامه داشته باشد و از وجود سرمایه‌گذاران و ارائه طرح‌های مختلف برای پیشرفت شهر استفاده کند.

   

  وی ادامه می دهد: انتخاب شهردار نباید بر مبنای حزبی، شخصی، معرفی فرد، گروه و یا جناحی باشد. شهردار باید شهر را بشناسد و چارت شهرداری را بداند، از جنس شهرداران باشد، کاربلد، پاک دست، قاطع، نفوذ ناپذیر و از مظان اتهام به دور باشد و و در بین مردم امید آفرینی کند؛ از سویی با توجه به اینکه در قانون صراحتاً بر سکونت شهردار در شهر محل خدمت تاکید شده، لازم است حتماً شهردار آبیک ساکن این شهر باشد و شورای شهر به این مهم توجه کند، چرا که وضعیت شهر در روزهای آفتابی، بارانی، برفی، سیل و طوفان متفاوت است و هر لحظه ممکن است اتفاق خاصی در شهر رخ دهد و مدیریت بحران در شهر از سوی شهردار حائز اهمیت است.

   

   

   

  به گزارش فارس، تکمیل پروژه‌های نیمه تمام، تعیین زمین برای آرامستان جدید، ساماندهی مشاغل مزاحم، بهبود فضای سبز، رنگ آمیزی جداولی که سال‌هاست رنگ نخورده و یا اصلاً رنگ نشده، احیای بافت‌های فرسوده و اخذ اعتبارات بازآفرینی، بهبود وضعیت منظر شهری، تکمیل پروژه فاضلاب با توجه به انعقاد تفاهم‌نامه بین شهرداری و شرکت آبفای‌ استان قزوین در سال گذشته، ایجاد درآمد پایدار، جذب سرمایه‌گذار، استفاده از ظرفیت نخبگان و هنرمندان، تعامل بهتر و بیشتر با مسوولان و خبرنگاران و پاسخگویی مناسب به شهروندان و تکریم ارباب رجوع از جمله مواردی هستند که باید مورد توجه جدی شورانشینان و شهردار بعدی آبیک قرار گیرند.

   

  البته به نظر می‌رسد مسوولان ارشد شهرستان آبیک نیز لازم است در مسئله انتخاب شهردار، تصمیم جدیدی اخذ کنند و اجازه ندهند با وقت کشی برای انتخاب شهردار، کار مردم و عمران و آبادانی این شهر بر زمین بماند.

   

  با این تفاسیر حالا باید منتظر ماند و دید در روزهای پیش رو چه سرنوشتی برای صندلی شهرداری آبیک رقم خواهد خورد.

   

  پایان پیام/

  داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  دیبا خبر پر از خبر اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز