• تاریخ انتشار خبر : پنج شنبه ۹ شهریور ۱۴۰۲ | کد خبر : 48641
 • داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  سهم ۷۰ درصدی شرکت های دانش بنیان استان در تولید قطعات صنعتی
  دیبا: رئیس پارک علم و فناوری آذربایجان شرقی گفت: ۷۰ درصد شرکت های دانش بنیان استان در حوزه تولید قطعه و ماشین سازی فعالیت دارند، ادامه داد: ۱۰ درصد از این شرکت ها در تولید مواد شیمیایی و دارویی، ۱۵ درصد در حوزه فناوری و ۵ درصد باقی تولیدات متفرقه دارند.

  به گزارش دیباخبر به نقل از نصر، سعید جعفری راد در نشست با اصحاب رسانه ضمن اشاره به اهداف پارک علم و فناوری آذربایجان شرقی در سال ۱۴۰۲، گفت: شعار امسال پارک علم و فناوری توسعه فیزیکی اراضی برای ایجاد فضا شرکت های دانش بنیان است که در ۲۰ سال اخیر محقق نشده بود اما از آذرماه ۱۴۰۱ به صورت جدی این توسعه را مدنظر گرفتیم.

  وی با اشاره به پروژه های عمرانی انجام گرفته در یک سال اخیر، گفت: توسعه ۲۰۰ هکتاری منطقه کرجان و حاشیه آزاد راه تبریز-سهند، توسعه ۳۵ هکتاری شهرک حاج قاسم سلیمانی، راه اندازی شهرکی با عنوان فناوری و دانش بنیان به مساحت ۸۰۰ هکتار در منطقه شهرک قاسم سلیمانی از جمله اهم فعالیت‌ها در بخش عمرانی است.

  وی اضافه کرد: نصب سایت پوشش همراه که بلندترین دکل مخابراتی ایران است و ایجاد رمپ خروجی از آزادراه تبریز – سهند به مجتمع عصر انقلاب از دیگر پروژه های عمرانی پارک بود و همچنین مکاتباتی در خصوص رمپ انجام گرفته است که با پیگیری ۲ میلیارد تومان اعتبار تخصیص یافت و در مرحله عقد قرارداد با پیمانکار هستیم.

  رئیس پارک علم و فناوری استان با بیان اینکه این مرکز در سنوات گذشته ۲۰ مرکز رشد و فناوری شهرستانی داشت، افزود: اکنون در تلاش هستیم تمرکز این مراکز در دستگاه‌های تخصصی استانی ایجاد شود.

  جعفری راد با بیان اینکه ۷۰ درصد شرکت های دانش بنیان استان در حوزه تولید قطعه و ماشین سازی فعالیت دارند، ادامه داد: ۱۰ درصد از این شرکت ها در تولید مواد شیمیایی و دارویی، ۱۵ درصد در حوزه فناوری و پنج درصد باقی تولیدات متفرقه دارند.

  وی اضافه کرد: شرکت‌های دانش بنیان برای نوسازی قطعات تولیدی ظرفیت بالایی دارند، پارک علم و فناوری نیز می‌تواند نسبت به مراکز دولتی و غیردولتی مرکز رشد ایجاد کند که در حال حاضر مس آذربایجان اعلام همکاری کرده است و سایر مراکز نیز اگر تمایل داشته باشند می‌توانند با ما وارد تفاهم شوند.

  جعفری راد با اشاره به فعالیت های دپارتمان فروش و تجاری‌سازی در پارک علم و فناوری و اهمیت آن، گفت: برای فروش داخلی و خروجی برنامه داریم و با پنج کشور همسایه و سه کشور هم اقلیم مذاکره کرده و کارگزار خود را دو کشور تعیین کردیم، همچنین به دلیل تعاملات با روسیه و چین و ایجادتا دفتر نمایندگی در این کشورها دوره‌های آموزشی زبان روسی و چینی برگزار کردیم.

  وی با بیان اینکه آذربایجان شرقی مهد قطعه سازی است و کشورهای منطقه قفقاز و ترکیه به این محصولات نیاز دارند، افزود: کشور ترکیه چند کارگزار تخصصی دارد که در چند حوزه فعالیت دارد.

  این مدیر مسئول اضافه کرد: میزان فروش شرکت‌ها در ۶ ماهه اول ۱.۳ هزار میلیارد تومان بود اگر همین روند را ادامه دهیم ۲.۸ همت تا آخر سال را شاهد خواهیم بود.

  جعفری راد ادامه داد: در ۶ ماهه اول سال ۳.۶ میلیون دلار صادرات داشتیم، که این صادرات اکثرا محصول های قیرهای رنگی، پلیمری، تولید ماشین‌آلات بودند و به تازگی نیز سفارش یکصد هزار دلار کنتر ابی هوشمند به مصر نیز ثبت شده است.

  جعفری راد گفت: دو شرکت خیلی موفق مدیرعامل خانم دارد یکی در حوزه تولید بیوپلیمری و شرکت دوم نیز در حوزه تولید الکترودهای خاص هستند که جزو شرکت‌های توانمند هستند.

  وی با بیان اینکه پنج هزار و ۵۳۸ نفر در پارک و شرکت‌های پارکی فعال هستند، گفت: تعداد شرکت مستقر در پارک ۱۰۲ شرکت و کل استان ۳۱۰ شرکت است و از نظر تعداد شرکت‌های استانی در رتبه پنجم و ششم قرار داریم.

  جعفری راد با اشاره به اینکه ۴۲ درصد افزایش در تعداد شرکت‌های دانش بنیان داشته‌ایم،افزود: از تبصره ۱۶ و تبصره ۱۸ تسهیلاتی در اختیار شرکت‌ها قرار گرفته است و یک شرکت از ماده ۱۸ توانست ۹۷ میلیارد تومان تسهیلات دریافت کرد.

  رئیس پارک علم و فناوری به طرح برش استانی اشاره کرد و گفت: سیاست معاونت علمی ریاست جمهور عوض شده است و از این به بعد استانداری وارد میدان می شود، به نحوی که پنج استان برای موضوع برش استانی پیش قدم شدند که آذربایجان‌شرقی هم یکی از سهم‌هاست.

  وی افزود: به طوریکه ۳.۲۵ همت منابع استان از محل تبصره ۱۶ و ۱۸ و مالیات از شرکت‌های بزرگ تخصیص یافته است و همان قدر هم باید معاونت علمی بدهد تا برای طرح‌هالی پیشران و اکوسیستم هزینه شود.

  جعفری راد در انتها گفت: پارک علم و فناوری مرجع تائید و ارزیابی شرکت‌های دانش بنیان نیست اما با تلاش پارک علم و فناوری پارک سطح یک شده است از این رو پنج پارک به عنوان پایلوت انتخاب شده و مقرر است در صورتی که گردش مالی شرکت‌ها زیر پنج میلیارد تومان باشد ارزیابی آنها از طرق پارک انجام گیرد.

   

  داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  دیبا خبر پر از خبر اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز