• تاریخ انتشار خبر : چهارشنبه ۱۴ تیر ۱۴۰۲ | کد خبر : 47989
 • داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  توجه به اقتصاد روستا تنها راه جلوگیری از مهاجرت روستاییان است
  دیبا:معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار آذربایجان شرقی با بیان اینکه در ۵۰ سال گذشته جمعیت روستایی از ۷۰ درصد به ۲۶ درصد کاهش یافته است، گفت: تنها راهکار مقابله با این پدیده توجه به اقتصاد و فعال‌کردن فعالیت‌های اقتصادی در روستا و همچنین ترویج فرهنگ تلاش و کوشش و ارزش‌آفرینی است.

  به گزارش دیباخبر به نقل از ایرنا، محمد کلامی روز چهارشنبه در همایش دهیاران و کارگزاران صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر استان به مناسبت روز دهیاری، اظهار کرد: آموزش، مؤلفه اصلی گسترش کسب‌وکارهای جدید در روستاهاست، باید جامعه روستایی را آموزش دهیم تا روستاییان به سمت کسب‌ و کارهای جدید باارزش افزوده بالا بروند و در این صورت است که مهاجرت به شهرها متوقف می شود.

   

  وی با اشاره به این که عملکرد اصلی نظام حمایت، گسترش رفاه، محرومیت‌زدایی، ایجاد عدالت اجتماعی و سیاست‌های فقرزدایی است، گفت: برآیند فعالیت دهیاران و صندوق بیمه روستایی می‌تواند منجر به توسعه و عمران روستایی شود.

  وی به نقش اساسی صندوق‌های تأمین اجتماعی در تولید رفاه تأکید کرد و گفت: نتیجه فعالیت صندوق‌های تأمین اجتماعی به ویژه صندوق‌های روستایی و عشایری باید افزایش سطح رفاه در روستا و محیط عشایری باشد و عدالت اجتماعی را بسط داده و به محرومیت‌زدایی منجرشده و رونق اقتصادی را تقویت کند.

  معاون استاندار با تأکید بر اینکه باید به محیط کسب‌وکار در روستاها توجه کنیم و آن را از معیشتی و سنتی بودن به سمت ثروت زا بودن سوق دهیم، اظهار کرد: ماحصل کار عشایر و روستا نباید قوت لایموت باشد؛ بلکه ایجاد رفاه و ثروت کند و جذبه‌ای داشته باشد که جوان روستایی در روستایش بماند و به کسب کار بپردازد.

  کلامی، نهادسازی در روستا را امری مهم دانست و گفت: در کنار همه اینها نباید نهادسازی فراموش شود، اینکه صرفاً بخواهیم برای کارهای عمرانی از دولت و نهادهای مختلف پول بگیریم، به‌مرور فرهنگ تلاش را در روستا از بین خواهد برد.

   

  وی یا یادآوری اینکه درگذشته امور شهر و روستا باهمت خود مردم انجام می‌شد؛ گفت: بنابراین نباید نهادسازی را در سایه کارهای دولتی از بین ببریم.

  وی خطاب به دهیاران تأکید کرد: کار مردم را باید توسط خود مردم انجام دهید و دولت نیز در کنار مردم و دنباله‌رو فعالیت‌های آنها خواهد بود و این‌گونه نباید باشد که دولت تنها بازیگر صحنه روستا باشد.

  کلامی به حمایت‌های دولتی از روستاها اشاره کرد و گفت: دولت برای عمران روستاها امکانات خوبی از جمله وام‌های تبصره ۱۸ و ۱۶ و مشاغل خانگی فراهم کرده است که فرمانداران در مورد جذب آنها باید حساسیت به خرج دهند.

   

  به گزارش ایرنا، آذربایجان شرقی با حدود چهار میلیون نفر جمعیت دارای ۲ هزار و ۷۲۹ روستا است و حدود یک میلیون و ۱۳۷ هزار نفر ( ۳۵ درصد) از جمعیت استان در روستاها زندگی می کنند.

   

  از جمعیت ۵۰۰ هزار نفری مشمول بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر در استان، ۲۷۵ هزار نفر معادل ۵۴ درصد تحت پوشش این بیمه هستند.

  داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  دیبا خبر پر از خبر اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز