• تاریخ انتشار خبر : دوشنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۲ | کد خبر : 46596
 • داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  بحرانی به نام تعطیلی پایگاه های اورژانس استان
  دیبا: عدم دریافت معوقات، حقوق پایین و کمبود تکنسین اورژانس استان باعث شده است که برخی کارکنان تمایلی به فعالیت در این حرفه نداشته باشند و همین موضوع باعث تعطیلی برخی پایگاه های اورژانس استان شده و بازی با جان مردم شده است.

  به گزارش دیباخبر به نقل از نصر، اورژانس پیش بیمارستانی یکی از مهم ترین بخش های درمانی کشور است که روزانه جان هزاران نفر توسط تکنسین های اورژانس نجات داده می شود. با وجود مشکلات مختلفی که در زمینه فرسودگی و قدیمی بودن تجهیزات اورژانس وجود دارد، در چند ماه اخیر مسائل مختلفی سبب شده است کارکنان اورژانس به دلیل عدم دریافت معوقات خود رمقی برای حضور در شیفت های اضافی نداشته باشند و همین موضوع سبب شده است در چند روز از ماه برخی پایگاه های اورژانس استان به خصوص تبریز تعطیل شده و در صورت نیاز از پایگاه های مجاور برای نجات جان شهروندان نیرو اعزام شود. این در شرایطی است که در صورت به خطر افتادن جان شهروندان هر ثانیه برای فرد حادثه دیده و خانواده اش حیاتی بوده و در این شرایط تا رسیدن نیروهای پایگاه دیگر ممکن است کار از کار گذشته باشد.

  یکی از پرسنل اورژانس استان در گفتگو با خبرنگار نصر با تایید مشکلات متعدد در اورژانس استان گفت: متاسفانه برخی پایگاه های اورژانس استان به دلیل نبود تکنسین تعطیل می شوند به طوریکه روز شنبه پایگاه اورژانس باغمیشه تبریز تعطیل شد و این اتفاق جدیدی نیست و در برخی شهرستان های استان میزان تعطیلی ها بیشتر است.

  وی در ادامه افزود: شاید در تبریز یک روز در ماه یک پایگاه تعطیل می شود در شرایطی در تبریز کلا ۳۰ پایگاه اورژانس وجود دارد. البته زمانی بود که در برخی شهرستان ها مثل بستان آباد یا اهر از ۵ پایگاه تنها ۳ پایگاه اورژانس فعالیت داشتند و بقیه به دلیل عدم وجود نیرو تعطیل شده بود که همین اتفاق باعث شده بود کارکنان به شدت خسته شوند.

  این تکنسین اورژانس علت تعطیلی پایگاه ها را عدم دریافت مطالبات کارکنان اعلام کرد و خاطر نشان کرد: کارکنان اورژانس به دلیل عدم دریافت معوقات مربوط به اضافه کاری و سایر هزینه ها در شرایط سخت اقتصادی و دریافت حداقلی حقوق رغبتی برای حضور در این شغل ندارند. در تعرفه گذاری فعلی برای نیرویی که نزدیک به سی سال سابقه کار دارشته و در ماه ۱۶ شیفت ۲۴ ساعته دارد یعنی بیشتر عمر خود را در پایگاه اورژانس گذرانده است، مزایایی که در نظر گرفته می شود بسیار ناچیز بوده و حتی این رقم ناچیز هم پرداخت نمی شود. اضافه کاری های خارج از شمول ۹ ماه است که پرداخت نشده و ۴ ماه اضافه کاری عادی واریز نشده است. هزینه غذایی که برای ما در نظر گرفته می شود روزانه ۴۰ هزار تومان است و همین هزینه ها ۱۱ ماه است که واریز نشده است

  وی همچنین از رو آوردن نیروهای اورژانس به شغل دوم خبر داد و گفت: بسیاری از نیرو ها به دلیل پایین بود دریافتی ها و هزینه بالای زندگی به شغل دوم رو آوردند و پس از پیدا کردن شغل دیگر آن را تبدیل به شغل اصلی خود می کنند و تنها به ماموریت های اصلی و غیر اضافی خود می روند. البته اضافه کاری هایی که در نظر گرفته می شود اجباری است و در صورت عدم حضور تخلف ثبت می شود. درباره این موضوع با مسئولان دانشگاه نیز صحبت شده است و به طور آشکار اعلام کردند هیچ بودجه ای برای حل این موضوع ندارند. با این شرایط تورمی و مشکلات فراوان قطعا در روحیه نیروها تاثیرگذار بوده و نیروها دچار فرسودگی شدند که باعث می شود جان مردم به خطر بیافتد.

  یکی دیگر از کارکنان اورژانس استان که وضعیت فعلی شرایط اورژانس استان گلایه مند است، ضمن تائید عدم دریافت معوقات و سایر هزینه ها گفت: ماه هاست که هزینه های مربوط به سال گذشته پرداخت نشده است و آخرین دریافتی هزینه های مربوط به اضافه کاری عادی در آذرماه سال گذشته بود.

  وی در ادامه افزود: شیفت های اضافه کاری با وجود اینکه باید اختیاری باشد ولی به صورت اجباری تعیین می شود این در حالی است که هزینه ای که برای هر ساعت اضافه کاری در نظر گرفته شده است، ۱۲ هزار تومان است و هر ماه میانگین بیش از ۱۰۰ ساعت اضافه کاری نوشته می شود که هزینه های آن هم پرداخت نمی شود.

  این تکنسین اورژانس از وضعیت سخت پرسنل خبر داد و عنوان کرد: با ادامه این روند و کمبود نیرو در استان متاسفانه چندین پایگاه هم در تبریز و استان چند روز در ماه تعطیل می شود. در چند روز گذشته پایگاه اورژانس منطقه منبع تبریز یک روز تعطیل شد و نیروهایی از سایر پایگاه به ماموریت ها اعزام شدند. البته چند روز هم پایگاه های گلکار و ولی امر تعطیل بود. علت این تعطیلی هم به دلیل کمبود نیرو ها و عدم دریافت مطالبات است که باعث شد نیروها تمایلی به حضور در ماموریت ها نداشته باشند.

  وی همچنین در خصوص اعتراضات پرسنل در مقابل دانشگاه علوم پزشکی و نتیجه آن گفت: متاسفانه نه تنها نتیجه ای حاصل نشد بلکه تهدید کردند که در استخدام دچار مشکل خواهم شد. به ماهم اعلام شده است که هیچ پولی نداریم و باید صبر کنید.

  داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  دیبا خبر پر از خبر اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز