• تاریخ انتشار خبر : چهارشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۱ | کد خبر : 45766
 • داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  جزئیات کمک‌رسانی هلال احمر ایران به مناطق زلزله‌زده ترکیه و سوریه
  دیبا:جمعیت هلال احمر ایران جزو نخستین کشورهایی بود که پس از وقوع زلزله ترکیه و سوریه تیم‌های امدادی به منطقه اعزام کرد

  به گزارش پایگاه خبری دیبا خبر به نقل از ایرنا،ساعت ۴:۱۷ به وقت محلی در تاریخ هفدهم بهمن سال جاری زمین‌لرزه‌ای به قدرت ۷.۸ در عمق هفت کیلومتری زمین به مدت یک دقیقه بخش مرکزی ترکیه را لرزاند. ساعاتی بعد دوباره زمین لرزه با قدرت ۷.۶ ریشتر در مناطقی از ترکیه به وقوع پیوست؛ این زلزله محدود به کشور ترکیه نبود و در سوریه نیز خسارات بزرگی به جای گذاشت.

  بر اساس آمارهای اعلامی، تاکنون بیش از ۴۱ هزار نفر در ترکیه و پنج هزار و ۸۰۰ نفر در سوریه فوت کردند. آمار مصدومان این زلزله در دو کشور بسیار بیشتر از این رقم‌ها اعلام شده است.

  پس از اعلام کمک بین‌المللی ترکیه و سوریه، ۸۴ کشور جهاننیروی امدادی خود را به این مناطق زلزله‌زده اعزام کردند. جمعیت هلال احمر ایران همچون گذشته یکی از جمعیت‌های پیشرو برای کمک رسانی بود؛ در نخستین اعزام‌ها ۱۰ تیم عملیاتی جستجو نجات و درمان از استان‌هایاردبیل، آذربایجان شرقی به کشور ترکیه اعزام شدند و تیم‌های درمانی در بیمارستان شهر اصلاحیه ترکیه منتقل شدند.

  در اعزام‌ بعد، ۱۰ تیم عملیاتی از استان‌های اصفهان، تهران، البرز، قزوین، قم، کرمانشاه، خراسان رضوی، فارس و کرمان به کشور ترکیه اعزام شدند همچنین ۱۰ تیم جستجوی سگ‌های تجسس نیز اعزام شدند؛ در تاریخ نوزدهم بهمن ماه به همراه ۳۴ نفر از نیروهای سازمان امداد و نجات استان قم قزوین و سازمان اورژانس کشور به مناطقی از زلزله زده ترکیه از آن شدند.

  گروه چهارم هلال احمر ایران ۲۲ بهمن به تعداد ۱۰ نفر از نیروهای سازمان امداد و نجات استان اصفهان به شهرآدیامان ترکیه اعزام شدند همچنین پیرحسین کولوند رییس جمعیت هلال برای بازدید میدانی راهی ترکیه و سپس سوریه شد.

  همچنین در همین تاریخ یعنی نوزدهم بهمن ۱۱ نیروهای سازمان امداد و نجات جاده ای استان تهران به شهر حلب کشور سوریه اعزام شدند و برای نخستین بار انتقال هوای دو دستگاه خودروی نجات و سه دستگاه خودروی امدادی با هماهنگی و همکاری نیروی هوایی ارتش این کشور زلزله زده انجام گرفت.

  مجموع امکانات عملیاتی و اقدامات تیم اعزامی به کشور ترکیه و سوریه از سوی ایران به این شرح است: هلال احمر ایران در سوریه و ترکیه در پنج منطقه عملیات های امدادی انجام دادند و در مجموع ۳۷ تیم که شامل ۱۹۷ نفر بود اعزام کردند؛ همچنین پنج قلاده سگ زنده یاب، ۱۸ دستگاه زنده یاب و چهار دستگاه سیستم برش بتن و فولاد، ۲ خودروی نجات، سه دستگاه خودروی امدادی به مناطق زلزله زده ترکیه و سوریه اعزام کردند.

  همچنین این تیم‌ها در مجموع در ۹۸ آپارتمان عملیات جستجو انجام دادند و موفق شدند ۶۱ فوتی و ۱۱ فرد زنده را از آپارتمان های تخریب شده بیرون بیاورند جمعیت هلال احمر در این مدت ۶ اردوگاه به تعداد ۷۰۰ خانوار اردوگاه در ترکیه و یک اردوگاه در سوریه راه‌اندازی کرد

  داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  دیبا خبر پر از خبر اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز