• تاریخ انتشار خبر : یکشنبه ۱۸ دی ۱۴۰۱ | کد خبر : 45541
 • داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  «کراکن»؛ آیا سویه جدید کرونا نگران‌کننده است؟
  دیبا:سویه جدید ویروس کرونا که برای نخستین بار در سال گذشته شناسایی شد، این روزها به سرعت به سویه غالب در ایالات متحده تبدیل شده و با نامی که برای آن انتخاب شده، ترسناک جلوه کرده ولی آیا این سویه که تا کنون در ۲۹ کشور جهان شناسایی شده، خطرناک است؟

  به گزارش پایگاه خبری دیبا خبر به نقل از ایسنا، سویه XBB.1.5 از نوادگان سویه امیکرون XBB است که از ترکیب دو سویه پیشین با عناوین BA.2.75 و BA.2.10.1 به وجود آمده است.

  نامگذاری غیررسمیِ این سویه با عنوان «کراکن» (Kraken) که در شبکه اجتماعی توییتر از سوی “ریان گریگوری”، یکی از متخصصان زیست‌شناسی فرگشتی پیشنهاد و فراگیر شد با هدف تشبیه قدرت این سویه جدید با هیولای دریایی اساطیری صورت گرفت با این حال سازمان جهانی بهداشت (WHO) این نام را برای این سویه مطرح نکرده است.

  همچنین اگرچه بنابر اعلام کارشناسان این سازمان، سویه XBB.1.5 بشدت مسری است اما هنوز در این باره که طیف مرگ و میر ناشی از آن تا چه اندازه‌ است، اطلاعات کافی وجود ندارد.

  سویه اصلی یعنی امیکرون XBB برای اولین بار در اکتبر گذشته شناسایی شد و بلافاصله موجی از ابتلا را در کشورهایی از جمله سنگاپور و هند به راه انداخت.

  در حالی که سویه XBB.1.5 در ابتدای دسامبر گذشته (حدود یک ماه قبل) تنها در ۱ درصد از کل موارد ثبت شده کووید در ایالات متحده سهم داشت، تخمین‌های مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های آمریکا نشان می‌دهد که این سویه در ابتدای ژانویه (از شش روز قبل) عامل ۴۱ درصد از کل ابتلاها بوده و این نرخ در برخی ایالت‌های شمال شرقی به بالای ۷۰ درصد نیز رسیده است.

  ماریا ون کرخوو، مسئول فنی بخش کووید۱۹ در سازمان جهانی بهداشت (WHO)، روز چهارشنبه در جریان یک کنفرانس خبری اعلام کرد که XBB.1.5 سرایت‌پذیرترین زیرسویه شناسایی شده کروناست.

  البته سرایت XBB.1.5 در برخی کشورها نیز همچنان با سرعت کمی همراه است. به طوری که از نیمه دسامبر گذشته تا کنون تنها ۴ درصد ابتلاها در انگلیس ناشی از انتقال سویه XBB.1.5 است و در کانادا نیز موارد شناسایی شده همچنان انگشت‌شمار است. چین هم که اخیرا با موج سنگینی از ابتلا به ویروس کرونا مواجه بوده، مدعی است که تنها سه مورد از ابتلا به سویه جدید را در شانگهای ثبت کرده است.

  به گزارش یورونیوز، XBB.1.5 مانند سایر سویه‌ها دانشمندان را نگران کرده زیرا نشانه‌هایی از فرار آن از سد سیستم ایمنی بدن مشاهده شده است. این بدان معناست که این سویه توانایی فرار از مصونیت طبیعی یا محافظت ایجاد شده توسط واکسن‌های موجود را دارد و افرادی را که از یک دوره قبلی ابتلا به بیماری کووید بهبود یافته‌اند، دوباره مبتلا می‌کند. با این حال داده‌ها در مورد شدت و وخامت بیماری کووید در اثر ابتلا به سویه XBB.1.5 و افزایش خطر مرگ محدود است

  بر چسب ها: , ,
  داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  دیبا خبر پر از خبر اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز