• تاریخ انتشار خبر : چهارشنبه ۱۴ دی ۱۴۰۱ | کد خبر : 45507
 • داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  سرایت‌پذیری و ایمن‌گریزی بسیار بالا از مهمترین مشخصه‌های سویه‌های جدید کرونا
  دیبا: رئیس مرکز تحقیقات ویروس شناسی بیمارستان مسیح دانشوری گفت: سرایت‌پذیری و ایمن‌گریزی بسیار بالا(چه به واسطه عفونت با سایر گونه‌ها و یا توسط آنتی‌بادی‌های ناشی از واکسن) از مهمترین مشخصه‌های سویه‌های جدید کرونا است

  به گزارش پایگاه خبری دیبا خبر به نقل از ایرنا، علیرضا ناجی افزود: تنوع در سویه‌های کرونا بسیار زیاد است اما در این بین دو سویه BQ,۱ و XBB شایع‌تر است، معمولا موج‌های جدید با کاهش ایمنی بدن نسبت کووید رخ می‌دهد.

  وی با بیان اینکه در اکثر نقاط دنیا زیرشاخه‌های BQ,۱.۱، BQ,۱ با شیوع بیشتر و XBB با شیوع کمتر در حال گردش است، توضیح داد: این سویه‌های جدید سرایت پذیری بسیار بالایی دارند و به‌ نظر می‌رسد که آنتی‌بادی‌های مونوکلونال را بی‌اثر می‌کنند(این آنتی‌بادی‌ها در کمک به محافظت از افراد دارای سیستم ضعیف در برابر کرونا مهم است).

  عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان اینکه زیرشاخه‌هایی که از امیکرون پدید می‌آیند قابلیت تبدیل شدن به گونه جدیدی را دارند، گفت: این موضوع به این معنی است که اگر فردی با گونه‌های قبلی برخورد کرده باشد، آنتی بادی‌هایی که بر اثر آن به‌ وجود می‌آید معمولا قابلیت مقابله با جهش‌های پیش‌رو را ندارند.

  سویه‌های جدید، دردسرهای جدید

  این ویروس شناس دانشگاه، مقاومت گونه‌های جدید کووید در برابر درمان‌های متداول و مناسب برای بیماران با ایمنی محدودتر را از جمله چالش‌های پیش‌روی درمان مبتلایان به سویه‌های جدید عنوان کرد.

  ناجی این موضوع را که سویه‌های جدید چندین برابر احتمال افزایش عفونت‌های ریوی را بالا می‌برند، بی‌پایه و اساس دانست.

  به گفته وی، در واقع تمام سویه‌های جدید بیماری‌زایی شدیدتری ایجاد نمی‌کنند اما نکته اینجاست که مقاومت در برابر ویروس کرونا به ایمنی بدن فرد و ابتلا به بیماری‌های زمینه‌ای(قلبی، ریوی و کلیوی) می‌تواند متفاوت باشد.

  عضو هیأت علمی دانشگاه تزریق واکسن‌های یادآور خصوصا برای گروه‌های در معرض خطر را خواستار شد و افزود: با توجه به این‌که سویه‌های جدید در برابر آنتی‌بادی‌های گذشته مقاوم هستند، این موضوع که چه واکسنی می‌تواند از بیماری‌زایی بیشتر و در چه بازه زمانی پیشگیری کند اهمیت دارد.

  ناجی با بیان اینکه طبق مطالعات کارایی واکسن‌ها در برابر سویه‌های امیکرون و دلتا به ۳۶ درصد رسیده است، رعایت پروتکل‌های بهداشتی را خواستار شد و خاطرنشان کرد: این موضوع که واکسن‌های قدیمی به چه میزان می‌تواند کارایی داشته باشد، نیازمند انجام مطالعات دقیق‌تر است.

  رئیس مرکز تحقیقات ویروس شناسی دانشگاه، حرکت شرکت‌های واکسن‌سازی در مسیر تولید واکسن‌های موثرتر و فرمول‌های جدید تر را راهکار مناسبی برای مقابله با کرونا عنوان کرد و گفت: نباید زمان طلایی پیشگیری از ایجاد پیک‌های جدید را از دست داد؛ بنابراین استفاده از دزهای بوستر مناسب که کارایی لازم را دارند باید در دستور کار باشد.

  بر چسب ها: ,
  داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  دیبا خبر پر از خبر اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز