• تاریخ انتشار خبر : شنبه ۱۰ دی ۱۴۰۱ | کد خبر : 45482
 • داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  دو سویه عمده در گردش کرونا در جهان / احتمالا بالا رفتن موارد کووید در کشور
  دیبا:عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا با اشاره به دو سویه کرونا به عنوان عمده سویه‌های فعلی در گردش در جهان، گفت: قطعا ایجاد کمیته‌ها و درمانگاه‌هایی برای بررسی عوارض بعد از کرونا و پدیده لانگ‌کرونا می‌تواند موثر باشد.

  به گزارش پایگاه خبری دیبا خبر به نقل از ایسنا، درباره سویه‌های کرونا که در حال حاضر در کشورهای مختلف در گردش هستند، گفت: در حال حاضر عمده سویه‌هایی که از کرونا در دنیا دیده می‌شود، BQ۱ و BA۵ است که جدیدترین سویه‌هایی هستند که گزارش می‌شوند. در کشور هم همواره باید هشدارهای لازم را در زمینه احتمال بالا رفتن مجدد کرونا را بدهیم. همیشه باید این مساله را مدنظر داشته باشیم. چراکه بشر هنوز از دامی که کرونا برایش کنده، رها نشده است.

  وی با تاکید بر مصرف نکردن داروهای آنتی‌بیوتیکی در زمان ابتلا به کرونا، ‌گفت: مردم تصور می‌کنند که استفاده از داروهایی مانند آزیترومایسین در درمان کرونا می‌تواند شفابخش باشد، اما واقعا نقشی در بهبودی ندارد. تصور عموم مردم نسبت به اینکه در زمان کرونا حتما باید سرم بزنند و انواع و اقسام ویتامین‌ها را در سرم‌ها داشته باشند، هیچ پایه علمی ندارد. درمان کرونا باید درمان علامتی باشد. ترجیحا بیمار از سایر افراد جدا شود و اگر علائمی شدید شد، متناسب با آن علامت درمان اختصاصی انجام شود.

  طباطبایی ادامه داد: در عین حالی که ادعا می‌شود که میزان مرگ‌ومیر و عوارض بیماری در اُمیکرون کم است، اما اطمینانی نیست که این عوارض برابر با صفر باشد، بلکه همچنان مواردی از فرم‌های شدید کرونا را شاهدیم که درگیری ریوی و حتی درگیری سایر ارگان‌های بدن هم در برخی بیماران مشاهده می‌شود. باید توجه کرد که تاثیراتی که کرونا بر روی سیستم ایمنی و دفاعی ایجاد می‌کند، ممکن است عوارض طولانی مدتی را ایجاد کند که در دنیا با عنوان Long COVID یا کرونای طولانی شده مطرح می‌شود که ارگان‌های بدن را درگیر کرده و از مسائل روحی و روان‌پزشکی تا مشکلات جسمی، عصبی، گوارشی، ریوی و قلبی و … را می‌تواند ایجاد کند.

  وی با بیان اینکه قرار بود در کشور کمیته‌هایی در زمینه کووید طولانی مدت ایجاد شود و درمانگاه‌هایی برای کرونا و عوارض بعد از آن شکل گیرد، گفت: البته هنوز نتایج این فعالیت‌ها منتشر نشده و شاید هم اصلا شکل نگرفت. به هر حال باید توجه کرد که برخی مواقع ممکن است عوارض لانگ کووید به بیماری‌های دیگری نسبت داده شوند و کارهای تشخیصی اضافی برای بیماران انجام شود. در حالی که اگر جامعه پزشکی و مردم نسبت به لانگ کرونا اطلاع پیدا کنند، می‌تواند بهتر تشخیص داده شده و درمان شود. قطعا ایجاد کمیته‌ها و درمانگاه‌هایی برای بررسی عوارض بعد از کرونا و لانگ کرونا می‌تواند در شناخت بیشتر این بیماری نقش داشته و موثر باشد

  بر چسب ها: ,
  داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  دیبا خبر پر از خبر اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز