• تاریخ انتشار خبر : شنبه ۲۶ آذر ۱۴۰۱ | کد خبر : 45428
 • داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  در فصل سرما «اهدای خون» را فراموش نکنید
  دیبا:هرسال با شروع فصل سرما و عواملی چون بروز بیماری های تنفسی و آلودگی هوا میزان استقبال برای اهدای خون کاهش می‌یابد، در حالیکه نیاز به خون همیشگی است و لازم است که در روزهای سرد سال نیازمندان به خون را فراموش نکنیم.

  به گزارش پایگاه خبری دیبا خبر به نقل از ایرنا،گاهی در شرایط خاص مانند سرما، گرما و آلودگی هوا و حتی در ۲ سال گذشته به خاطر شیوع کرونا، میزان اهدای خون کاهش یافت، بنابراین از یک طرف افزایش مصرف خون و از سویی دیگر کاهش اهدای خون شرایطی را فراهم کرده است که اهداءکنندگان به یاری سازمان انتقال خون و بیماران بیایند و با اهدای به موقع خون نجات دهنده جان بیماران باشند.

  تامین خون و فرآورده های آن فقط از راه اهدا امکان پذیر است و از سویی هم نیاز به خون همیشگی است و بهترین جا برای ذخیره خون، رگ های اهداءکنندگان است، بنابراین ضروری است که در همه شرایط به فکر بیماران نیازمند باشیم.

  در فصل سرما مراجعه اهداءکنندگان خون نسبت به دیگر فصول کمتر می شود و با توجه به اینکه نیاز به خون و فرآورده های خون همیشگی است، لازم است هموطنان در این فصل بیشتر اقدام به اهدای خون کنند.

  در همه زمان ها به تمام گروه های خونی نیاز است، اما افرادی که دارای گروه خونی منفی به خصوص O منفی هستند، بیشتر از دیگران در فصل سرد سال اهدای خون را در برنامه های زندگی خود قرار دهند.

  بارزترین مثال برای موقعیت هایی که در آن نیاز مبرم به خون پیدا می شود عبارت از زمان بروز حوادث و سوانح گوناگونی نظیر سوانح رانندگی، سوختگی ها و اعمال جراحی است.

  همچنین خانم های باردار در حین زایمان، نوزادان و به خصوص نوزادان نارسی که به زردی دچار می شوند، نیازمند به خون هستند و از طرفی بیماران مبتلا به سرطان که تحت شیمی درمانی یا اشعه درمانی قرار دارند هم از مصرف کنندگان خون و فرآورده های خون هستند.

  تهرانی ها با اهدای خون به یاری بیماران نیازمند به خون بشتابند

  مدیرکل انتقال خون استان تهران با اشاره به کاهش مراجعات مردم به مراکز اهدای خون به دنبال سرمای هوا، از پایتخت نشینان خواست که در روزهای سرد سال به یاری بیماران نیازمند به خون بشتابند.

  سید منتظر شُبّر با تاکید بر نیاز روزانه بیماران به خون و فرآورده های خونی، گفت: حضور و مشارکت مستمر مردم به ویژه جوانان می تواند ما را در حفظ ذخایر مناسب و مطلوب برای تامین خون مورد نیاز بیماران، کمک کند و با توجه به مولفه های اصلی در زندگی ایرانیان که همیشه نمایشگر مهربانی، نوعدوستی و خیرخواهی بوده است، انتظار داریم در مسئله اهدای خون نیز شاهد همراهی و همدلی مستمر کسانی باشیم که نجات جان یک هموطن را تکلیف انسانی و اخلاقی خود می دانند.

   

  وی افزود: بیش از ۱۶۰ بیمارستان و ۲۸ هزار تخت بیمارستانی در سطح پایتخت وجود دارد که نشان دهنده مصرف بالای خون و فرآورده های مربوط به آن توسط بیماران است.

  شُبّر با اشاره به اینکه سازمان انتقال خون ایران نیز به عنوان تنها متولی و تامین کننده خون و فرآورده های خونی مورد نیاز این مراکز است، اظهارداشت: بیمارانی همچون تالاسمی ها، سرطانی ها، دیالیزی ها و هموفیلی ها به صورت مستمر نیازمند دریافت فرآورده های خونی هستند و به همین دلیل مشارکت مستمر اهداکنندگان خون برای انجام این کار ارزشمند، ضروری است.

  مدیر کل انتقال خون استان تهران اضافه کرد: از مردم به ویژه جوانان و بانوان می خواهیم که با هدف نجات جان بیماران که یک تکلیف اخلاقی و انسانی است، به مراکز ۱۴ گانه اهدای خون در سطح پایتخت مراجعه کنند تا مثل همیشه زندگی بخش بیماران باشیم.

  وی گفت: ساعت و محل استقرار مراکز ثابت اهدای خون بر روی وبگاه به نشانی www.tehran.ibto.ir بارگذاری شده و داوطلبان اهدای خون برای جلوگیری از اتلاف وقت می توانند پیش از حضور، با مراجعه به نشانی www.nobatdehi.ibto.ir از سامانه نوبت دهی اینترنتی استفاده کنند.

  وی گفت: تیم های سیار اهدای خون نیز با هدف تسریع و تسهیل در رفت و آمد مردم به محلات و مناطق مختلف می روند که یکی از برنامه های ما، افزایش تیم های سیار اهدای خون برای خدمت رسانی بیشتر به داوطلبان اهدای خون است.

  شبکه خون رسانی نوسانات فصلی ذخایر خون را، با هم پوشانی استان های مجاور کاهش می دهد

  مدیر کل دفتر روابط عمومی، جذب و نگهداری اهدا کنندگان، سازمان انتقال خون گفت: شبکه قوی و گسترده خون رسانی در کل کشور فعال است و گرچه وضعیت جوی، میزان تصادفات، موقعیت جغرافیایی و تعداد مراکز درمانی در استان های مختلف متفاوت است، اما این شبکه هوشمند خون رسانی تمامی استان ها را به صورت پیوسته پایش و خون مورد نیاز را تامین می کند.

  مژده نخلستانی با اشاره به آمار متوسط ذخایر خون در کشور گفت: هم اکنون به طور میانگین ۹ روز ذخیره خون در مراکز اهدای خون وجود دارد، اما نوسانات ناشی از شرایط جوی، ابتلا به بیماری های فصلی، افزایش تصادفات به خاطر لغزنده شدن جاده ها و بارندگی و متعاقب آن تقاضای خون همیشه در این فصل قابل پیش بینی است.

  وی نیاز به خون را مستمر و عمر پلاکت را تنها سه روز دانست و گفت: به همین دلیل در فصل سرد از تمامی مردم بخصوص کسانی که در استان های گرم تر ساکن هستند دعوت می کنیم تا برای تقویت شبکه خون رسانی کشور و پیشگیری از هر گونه کاهش ذخایر و نوسان آن در استان های مختلف اهدا کننده باشند.

  مدیرکل دفتر روابط عمومی، جذب و نگهداری اهدا کنندگان، سازمان انتقال خون با اشاره به اهمیت مشارکت بانوان در اهدای خون گفت: بانوان ایرانی اکنون تحصیلکرده، آگاه و مشارکت جو هستند و انتظار می رود با بالا رفتن سطح مشارکت بانوان در کشور آمار اهدای خون آنان نیز افزایش یابد، اما تنها درصد کمی از اهدا کنندگان خون را بانوان تشکیل می دهند.

  نخلستانی بانوان را مربیان نسل فردا و حامیان و نگهبانان زندگی خواند و گفت: امیدواریم شاهد حضور زنان و جوانان در مراکز انتقال خون باشیم و مادران به فرزندان خود اهدای خون را بیاموزند و الگوی خوبی برای اهدا کنندگان فردا باشند.به

  بر چسب ها: ,
  داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  دیبا خبر پر از خبر اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز