• تاریخ انتشار خبر : پنج شنبه ۱۹ آبان ۱۴۰۱ | کد خبر : 44628
 • داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  ۱۰ و نیم درصد جمعیت کشور سالمند است
  دیبا:معاون بهداشت وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: ۱۰ و نیم درصد جمعیت کشور سالمند است و باید برنامه پزشک خانواده در شهرها با محوریت میانسالی سالم سریعتر عملیاتی شود.

  به گزارش پایگاه خبری دیبا خبر به نقل از ایرنا، کمال حیدری روز شنبه در همایش روز جهانی سالمند با شعار تاب آوری و مشارکت زنان سالمند که در دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی برگزار شد، افزود: باید هشت درصد جمعیت کشور سالمند می شد که این رقم به سرعت گذشت و اکنون به ۱۰ و نیم درصد رسیده است،

  وی با بیان اینکه دریان حوزه یکسری مشکلات در بحث های حمایتی وجو دارد که کار را پیچیده کرده است. اظهارداشت: با توجه به افزایش سالمندی در کشور باید برنامه ها را به سمت داشتن سالمندی سالم سوق دهیم، ارتقای پزشک خانواده در شهرها یکی از برنامه های مهمی است که می توان سالمندان مبتلا به بیماری‌های مختلف از جمله قلبی، عراقی، دیابت، فشارخون و غیره را در قالب این برنامه شناسایی کرد و به آنها آموزش داد.

  حیدری تاکید کرد: باید با تحقق برنامه پزشک خانواده در شهرها بسته خدمتی غربالگری آموزش را دنبال کنیم تحقق این برنامه در قالب مسائل جسمی و روانی باید ساماندهی شود در ابعاد اجتماعی و معنوی نیز باید برنامه ها را عملیاتی کنیم بحث توانبخشی مهم است که باید کارهای ارزشمندی در این زمینه انجام شود.

  وی خاطرنشان کرد: به سمت سالمند شدن به سرعت پیش می رویم باید از ظرفیت محله محوری استفاده شود ارتباطات همکاری با شهرداری و بهزیستی در این رابطه باید نهادینه شود.

  افزایش ۴ برابر زنان سالمند تنها در برابر مردان 

  محمد مهدی ناصحی مدیرعامل سازمان بیمه سلامت نیز در این همایش گفت: حدود ۴۵ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر جمعیت تحت پوشش بیمه سلامت هستند که نزدیک به ۹ درصد آنها یعنی ۳ میلیون و ۷۶۸ هزار و ۲۱۲ نفر سالمند و در ۵ صندوق زیر مجموعه سازمان بیمه سلامت خدمات می‌گیرند.

  وی با بیان اینکه شمار زنان سالمند تنها در کشور ۴ برابر مردان سالمند تنها است، تصریح کرد: سازمان بیمه سلامت  ۱۴ خدمت از جمله  مراقبت‌های اولیه نظیر خدماتی در راستای فشار خون و دیابت و غیره را تحت پوشش دارد و ۹۰ درصد هزینه های بخش بستری و ۷۰ درصد بخش هزینه های سرپایی را پرداخت می‌کند.

  ناصحی با تاکید بر اهمیت پیشگیری از بروز بیماری‌های مزمن در دوره سالمندی، گفت: بیمه‌ها باید در حوزه پیشگیری نیز کار کنند تا فضایی ایجاد شود که سالمندان در سنین بالا کمتر دچار بیماری‌های مزمن شوند و در این راستا باید کارهای علمی انجام دهیم.

  بر چسب ها: ,
  داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  دیبا خبر پر از خبر اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز