• تاریخ انتشار خبر : چهارشنبه ۳۰ شهریور ۱۴۰۱ | کد خبر : 44135
 • داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  فعالیت هوازی با کاهش کالری اثربخشی بالایی در سلامت قلب و عروق دارد
  دیبا:یک فیزیولوژیست ورزشی گفت: طبق تحقیقات انجام شده فعالیت هوازی اگر با کاهش کالری دریافتی و محدودکردن کالری روزانه مثلا (۵۰۰ تا ۷۰۰ کیلو کالری در روز) همراه باشد اثربخشی بالایی در کاهش وزن و سلامت قلبی عروقی دارد.

  به گزارش پایگاه خبری دیبا خبر به نقل از ایرنا، سمیه حجتی‌تبار افزود: اگر فردی در سه ما اخیر، سه روز در هفته، متوسط ۳۰ دقیقه فعالیت نداشته باشد او را بدون تحرک یا در فقر حرکتی می‌دانیم.

  وی اظهار داشت: حداقل ۱۵۰ دقیقه فعالیت هوازی در هفته با شدت متوسط یا ۷۵ دقیقه در هفته با شدت بالا یا ترکیبی از هر دو برای سلامت قلب ­عروق مفید است.

  این فیزیولوژیست ورزشی اضافه کرد: اگر بخواهیم کاهش وزن چشمگیری هم داشته باشیم، ۱۵۰ تا ۳۰۰ دقیقه فعالیت بدنی در هفته باشدت متوسط، ۷۵ تا ۱۵۰ دقیقه در هفته باشدت بالا و یا ترکیبی از هر دو لازم است و برای حفظ وزن از دست رفته هم می ­توان فعالیت را تا بیش از ۳۰۰ دقیقه در هفته باشدت متوسط ادامه داد.

  وی اظهار کرد: در فیزیولوژی ورزشی، آمادگی جسمانی با فاکتورهای افزایش آمادگی قلبی­ عروقی- تنفسی، (انجام فعالیت‌­های هوازی)، افزایش قدرت و استقامت عضلانی (انجام ورزش­‌های مقاومتی)، افزایش انعطاف‌پذیری(بهبود توانایی حرکت در سراسر دامنه­ حرکتی مفاصل بدون درد) و بهبود ترکیب بدن(کاهش وزن چربی و افزایش توده عضلانی) همراه است.

  این فیزیولوژیست ورزشی تاکید کرد: تمرکز بحث راجع به سه موضوع مهم فعالیت بدنی، چاقی و بیماری‌های قلب عروقی- تنفسی است که در ارتباط تنگاتنگ با هم هستند و بر سلامت و طول عمر انسان تاثیر می‌­گذارند.

  وی با بیان اینکه بیماری‌­های قلبی ­عروقی یک سوم مرگ و میر جهان را به خود اختصاص داده ­که با چاقی و فقر حرکتی همراه است، گفت: شیوع چاقی نسبت به سال‌های گذشته ۲ برابر شده و به طور مداوم در حال افزایش است و یک رابطه­ خطی معکوس بین فعالیت بدنی و مرگ و میر ناشی از چاقی و بیماری‌­های مرتبط با آن وجود دارد.

  حجتی تبار عنوان کرد: چاقی را با شاخص توده­ بدنی (BMI) که از تقسیم وزن بر حسب کیلوگرم بر قد برحسب متر به توان ۲ به دست می­ آید بیان می‌­کند که الگوی پیش بینی کننده­ مهم خطرات سلامتی است. براساس این شاخص چاقی به سه دسته بالا، خیلی بالا و خیلی خیلی بالا تقسیم بندی می شود.

  وی گفت: خطر بیش از حد چاقی ‌موجب افزایش حجم خون و برون ده قلبی، اتساع و بزرگ شدن بطن چپ، افزایش فشار خون، تصلب شرایین، سندوم متابولیک و دیابت نوع دو، پرچربی خونی، کاهش کلسترول لیپوپروتئین با چگالی بالا(HDL)، اختلال در خواب. آرتروز، پوکی استخوان و افسردگی و سرطان‌­های مختلف و کبد چرب غیرالکلی ‌می‌­شود.

  بر چسب ها: ,
  داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  دیبا خبر پر از خبر اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز