• تاریخ انتشار خبر : دوشنبه ۱۴ شهریور ۱۴۰۱ | کد خبر : 44056
 • داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  تازه ترین اخبار از سفر اربعین/ توصیه به زائران
  دیبا:تاکنون ۳۸۵ هزار زائر از کشورمان برای برگزاری مراسم اربعین وارد عراق شده اند. توصیه مسئولان این است که زائران مدت سفر خود را کوتاه کرده و زودتر به کشور بازگردند.

  به گزارش پایگاه خبری دیبا خبر به نقل از ایسنا، زائران اربعین حسینی(ع) می‌توانند از شش مرز خسروی، مهران، چذابه، شلمچه، تمرچین و باشماق برای ورود به عراق استفاده کنند. تاکنون حدود ۳۸۵ هزار زائر ایرانی وارد عراق شده اند که بیشترین تردد از مرز مهران انجام شده است. حدود ۶۰ هزار نفر هم از طریق هوایی به کربلا یا نجف رفته اند. پیش بینی می شود حدود ۵ میلیون زائر به سفر اربعین بروند. روز گذشته نیز ۱۰ هزار بلیط هواپیما به فروش رفت، البته اختلال در سامانه خرید به دلیل تقاضای زیاد، موجب ایجاد مشکلاتی برای متقاضیان شد.

  پس از فروکش کردن ناآرامی های سیاسی در عراق  و بازگشایی مجدد مرزها، هم اکنون تردد روان در مرزها برقرار است، البته هرچه به روز اربعین نزدیک تر شویم، تعداد زائران در مرزها بیشتر شده و طبیعی است که به استقرار بیشتر امکانات در مرزها از جمله وسایل نقلیه، پارکینگ، مواد خوراکی و آشامیدنی، امکانات رفاهی و بهداشتی و مراقبت های امنیتی و انتظامی نیاز است.

  قیمت بلیط هواپیما برای سفر اربعین ۶ میلیون تومان تعیین شده است، اما برخی اخبار درباره گران فروشی بلیط هوایی و اتوبوس وجود دارد و موجب نگرانی زائران شده است با این حال سیدمجید میراحمدی رئیس ستاد اربعین بر مقابله با گران فروشی در سفر اربعین تاکید کرده است. او گفته است:« هر پارکینگی از قیمت مصوب ۵ و۱۰ هزار تومان تخلف کرد باید با او برخورد شود و اگر لازم شد، آن پارکینگ تعطیل شود. وزیر راه، بازرسان ویژه را برای نظارت بر بلیط فروشی تعیین کرده است. تا الان هم با سه شرکت متخلف برخورد شده است. سازمان هواپیمایی هم نباید اجازه دهد کوچکترین تخلفی انجام شود.»

  بانک ملی، بانک تجارت، بانک صادرات، بانک سپه و بانک ملت ارز مورد نیاز زائران را در اختیار آنها قرار می دهند.

  زائرانی که برگه‌ تردد دارند تنها تا روز اربعین اجازه خروج از ایران و ورود به عراق را خواهند داشت. این گذرنامه از تاریخ خروج از ایران در کشور عراق یک ماه اعتبار خواهد داشت و فقط مخصوص مرسم اربعین است.

  مسئولان ستاد اربعین به زائران توصیه دارند که به تدریج وارد عراق شده و با توجه به اینکه مواکب عراقی در پایان روز اربعین به کار خود پایان می دهند، زودتر به کشور بازگردند تا با مشکلاتی از قبیل کمبود امکانات و همچنین وسایل حمل و نقل مواجه نشوند. همچنین به زائران توصیه شده است که در طول مسیر پیاده‌روی موارد بهداشتی و درمانی را رعایت کنند، در مواجهه با گرد و غبار، ترجیحا از ماسک های فیلتردار استفاده کنند و در صورت داشتن بیماری، حتما داروهای تجویز شده توسط پزشک خود را به همراه داشته باشند. تزریق دز یادآور نیز توصیه مهم دیگر به زائران اربعین است. ثبت نام در سامانه سماح نیز توصیه دیگر مسئولات به زائران است.

  داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  دیبا خبر پر از خبر اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز