• تاریخ انتشار خبر : سه شنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۱ | کد خبر : 43487
 • داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  نگران کمبود واکسن کرونا نیستیم/ توصیه تزریق واکسن برای کودکان ۵ تا ۱۸ سال
  دیبا:معاون درمان وزارت بهداشت گفت: هم اکنون ۵۰ میلیون دوز واکسن ذخیره شده و نگرانی از نظر کمبود واکسن کرونا وجود ندارد.

  به گزارش پایگاه خبری دیبا خبر به نقل از ایرنا، دکتر سعید کریمی در یک برنامه تلویزیونی با موضوع اقدامات وزارت بهداشت در خصوص واکسیناسیون و مقابله با کرونا گفت: در حال حاضر تعداد مراجعین و بستری شدگان مشکوک، محتمل و قطعی کاهش یافته و وضعیت کشور در حالت نسبتاً با ثباتی قرار گرفته است و سیر مرگ و میر در اثر ابتلاء به ویروس کرونا در کشورمان نزولی شده است.

  وی با اشاره به افزایش موارد ابتلا و آمار بیماران در سایر کشورهای دنیا از جمله آمریکا، آفریقای جنوبی گفت: رتبه کنونی کشور در سطح دنیا کاهش یافته و در رتبه ۳۹ قرار گرفته در حالی که در چندین ماه گذشته همواره جز ده کشور اول در رتبه بندی تعداد موارد ابتلا قرار داشته ایم .

  معاون درمان وزارت بهداشت در خصوص تزریق دوز چهارم واکسن کووید گفت: در حال حاضر توصیه تزریق دوز چهارم برای افراد بالای ۷۰ سال و افرادی که بیماری زمینه ای دارند یا ضعف سیستم ایمنی با فاصله چهارماه از تزریق نوبت سوم صورت می گیرد.

  وی افزود: کارکنان حوزه نظام سلامت و افرادی که در تماس مستقیم با بیماران هستند با فاصله ۴ تا ۶ ماه بعد از تزریق نوبت سوم می توانند دوز چهارم را تزریق نمایند.

  کریمی در خصوص واکسیناسیون کودکان گفت: در حال حاضر تزریق واکسن برای کودکان ۵ تا ۱۸ سال برای دو نوبت توصیه می شود.

  معاون درمان وزارت بهداشت افزود: کنترل شیوع کرونا با عنایت خداوند، حمایت های مقام معظم رهبری، همراهی مردم، مداخلات موثر دولت و عزم ملی و رعایت شیوه نامه ها و نتیجه همکاری همه ارکان کشور بوده است.

  وی در خصوص اینکه چرا وضعیت فعلی ایران نشان از کاهش قابل توجه ابتلا و خصوصا میزان فوت دارد ، گفت: اقدامات اساسی در کشور برای کنترل کرونا صورت گرفت از جمله وسعت واکسیناسیون، سرعت واکسیناسیون، بازه زمانی انجام آن و مصونیت ناشی از واکسن، نوع واکسن های مورد استفاده در کشور که غالباً ویروس تضعیف شده و یا پروتئین پایه بوده از جمله دلایل اصلی کنترل کرونا در کشور است

  وی افزود: الزام به رعایت پروتکل های درمانی مصوب کمیته علمی در بیمارستان ها، واکسیناسیون به موقع اطفال، انجام محدودیت های هوشمند و افزایش اطلاعات ما از بیماری و افزایش تجربه های درمانی از دیگر دلایل موفقیت در کاهش آمار مرگ و میر است.

  وی در خصوص ذخیره واکسن در کشور گفت: هم اکنون ۵۰ میلیون دوز واکسن ذخیره شده و نگرانی از نظر کمبود وجود ندارد.

  کریمی در خصوص صادرات واکسن گفت: مطالعات صورت گرفته و نتایج پژوهش ها به مراجع علمی دنیا ارائه شده و مقدمات صادرات واکسن نیز فراهم است.

  معاون درمان وزارت بهداشت با اشاره به این موضوع که پاندمی کووید-۱۹ پایان نیافته است و همواره امکان بروز سویه های جدید و تهدید های آتی وجود دارد گفت: نگرانی اصلی ما عادی انگاری و بی توجهی به ویروس توسط مردم و همچنین پدیدار شدن سویه جدید است به طوری که واکسن های موجود در مقابله با سویه جدید قدرت ایمنی زایی کافی نداشته باشند.

  کریمی با اشاره به تغییر سیاست ها براساس وضعیت اپیدمی گفت: نکته مهم انعطاف پذیری در پاسخ دهی به شرایط است. حفظ ارتباط با مردم و ارائه اطلاعات و هشدارهای صحیح و به هنگام، ضامن سلامت مردم و تداوم همکاری جامعه با سیستم بهداشت و درمان است

  بر چسب ها: ,
  داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  دیبا خبر پر از خبر اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز