• تاریخ انتشار خبر : جمعه ۹ اردیبهشت ۱۴۰۱ | کد خبر : 43397
 • داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  کدام بیماران نمی‌توانند روزه بگیرند/ مزایای روزه داری از نگاه پزشکی
  دیبا:رئیس کمیته نورویورولوژی ایران و عضو انجمن اورولوژی زنان ایران گفت: افرادی که کاهش کارکرد کلیه دارند و افزایش کراتین خون در آنها وجود دارد، نباید روزه بگیرند.

  به گزارش پایگاه خبری دیبا خبر به نقل از ایرنا ، از انجمن نورویورولوژی ایران، مهری مهراد، افزود: بر اساس مطالعات پزشکی و علمی جهانی و بین‌المللی یکی از بهترین روش های درمانی کبد چرب، فشارخون بالا و کاهش وزن انجام روزه متناوب است یعنی به این صورت که فرد ۱۶ ساعت از روز را هیچ غذا و نوشیدنی و آب مصرف نکند و پس از ۸ ساعت مواد غذایی مورد استفاده قرار گیرد.

  وی با اشاره به اینکه تثبیت قند خون، کنترل حافظه و بهتر شدن حافظه و شستشوی کبد از فواید روزه داری است، اظهار داشت: به شرط اینکه در فاصله افطار تا سحر افراد مایعات لازم را بنوشند و ایام روزه‌داری فرصت مناسبی برای آب شدن چربی ها و حفظ سلامت کبد و قند خون و بیماری‌های دیگر است.

  مهراد داد: کسانی که دیابت دارند به ویژه افرادی که انسولین مصرف می‌کنند به دلیل اینکه میزان مصرف غذا و قند خون آنها باید کنترل شود روزه برای آنها مناسب نیست ولی بیماران دیابتی که روزانه یک تا دو قرص مصرف می کنند اگر قرص های قند خود را در سحر و افطار مصرف می کنند روزه داری برای آنها مشکلی نخواهد داشت.

  وی با اشاره به اینکه افراد گرفتار تیروئید پرکار روزه داری برای آنها مناسب نیست، گفت: البته این قضیه برای بیماران کم کاری تیروئید متفاوت است و می‌توانند این بیماران نسبت به روزه داری اقدام کنند.

  رئیس کمیته نورویورولوژی ایران خاطرنشان کرد: کسانی که داروهای متعدد مانند داروهای فشارخون داروهای درمان سرطان و یا بیماری‌های دیگر را مصرف می‌کنند و یا عمل جراحی کلیه انجام داده و استنت در کلیه آنها وجود دارد باید نسبت به انجام روزه‌داری امتناع کنند.

  وی گفت: همچنین افرادی که زخم معده فعال دارند، گرفتار عفونت های حاد مانند سرماخوردگی آنفولانزا و کرونا هستند و یا در دوره نقاهت این بیماری را هستند نباید روزه بگیرند همچنین افرادی که گرفتار سینوزیت حاد، اسهال، التهاب مفصل و آرتروز هستند روزه داری برای آنها مناسب نیست

  بر چسب ها: ,
  داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  دیبا خبر پر از خبر اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز