• تاریخ انتشار خبر : شنبه ۲۰ فروردین ۱۴۰۱ | کد خبر : 43323
 • داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  ۱.۵ میلیون دز واکسن سه گانه موسسه رازی تحویل وزارت بهداشت می شود
  دیبا:معاون تحقیقات و فناوری موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی گفت: یک و نیم میلیون دز واکسن سه گانه سرخک، سرخچه و اوریون تولیدی این موسسه تحویل وزارت بهداشت می شود.

  به گزارش پایگاه خبری دیبا خبر به نقل از ایرنا،محمد حسین فلاح مهرآبادی در گفت وگو با خبرنگاران با بیان اینکه با توجه به رسالت در حوزه تولید واکسن ما بیشتر تمرکزمان را بر روی این بخش قرار داده است، اظهار داشت: واکسن سرخک، سرخچه، اوریون و فلج اطفال به عنوان واکسن های ویروسی هستند که توسط این موسسه تولید می‌شوند.

  وی اضافه کرد: واکسن های سرخک، سرخچه و اوریون به ۲ صورت واکسن سه گانه و واکسن ۲ گانه سرخک و سرخچه تولید می شوند که میزان نیاز کشور در طی سال های گذشته حدود پنج میلیون دز برآورد شده که وزارت بهداشت از طریق موسسه رازی و بخشی از آن را از طریق واردات تامین می کرده است.

  فلاح مهرآبادی گفت: یکی از دلایل شیوع ویروس سرخک کاهش مراجعه مردم به مراکز بهداشتی طی ۲ سال گذشته به دلیل شیوع کرونا بوده است.

  وی ادامه داد: نکته بعدی دیگر مرزهای غربی و شرقی کشورمان  یعنی از سمت شرق کشورهای افغانستان و پاکستان و از سمت غرب کشور عراق از نظر بهداشتی و پوشش واکسیناسیون وضعیت خیلی مناسبی ندارند که  بیماری سرخک  در این کشورها بومی شده است.

  فلاح مهرآبادی تاکید کرد:  از سوی دیگر جنگ ها در این کشورها طی سال های اخیر سبب  شده تا سیل مهاجرین به سمت کشور ما وجود داشته باشد و چون واکسیناسیونی انجام ندادند ورود افرادی که به ظاهر ممکن است بیمار نباشند اما ویروس را با خودشان جابه جا و ناقل هستند سبب شده تا شاهد شیوع این بیماری در ایران  باشیم.

  وی در ادامه تصریح کرد: با توجه به کاهش موج کرونا در کشور امسال وزارت بهداشت پوشش واکسیناسیون را بالا برده این در حالی است که حدود پنج میلیون دز نیاز به واکسن سرخک، سرخچه واوریون اعلام شده که از این تعداد ۵۰۰ هزار دز از طریق  واردات و مابقی را موسسه رازی تعهد داده که تولید کند.

  معاون تحقیقات و فناوری موسسه رازی ادامه داد: دلیل واردات ۵۰۰ هزار دز به این موضوع بر می گردد که واکسن تولیدی کشورمان پنج  میلیون  دز است.

  فلاح مهرآبادی ادامه داد:  یک میلیون و نیم دز از واکسن سه گانه آماده  طی این هفته و هفته آینده در اختیار وزارت بهداشت قرار داده می شود، واکسن ۲ گانه سرخک و سرخچه نیز که نیاز به آن ۵۰۰ هزار دز در کل سال است که از این رقم  ۷۰ هزار دز از این واکسن آماده داریم و طی چند روز آینده در اختیار وزارت بهداشت  قرار می دهیم.

  وی گفت: با برنامه ریزی صورت گرفته در بخش تولید امیدواریم که پیش از موعد واکسن های مد نظر در حوزه سرخک،سرخچه و اوریون را در اختیار وزارت بهداشت قرار بدهیم.

  موسسه رازی از اسفند سال ۱۳۹۸ کار ساخت واکسن را آغاز و از روش واکسن پروتئینی نوترکیب که از ایمن ترین واکسن ها است برای تولید آن استفاده کرد.

  بر چسب ها: ,
  داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  دیبا خبر پر از خبر اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز