• تاریخ انتشار خبر : سه شنبه ۱۶ فروردین ۱۴۰۱ | کد خبر : 43294
 • داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  هشدار وزارت بهداشت به طغیان سرخک در ایران/ لزوم تکمیل واکسیناسیون کودکان علیه سرخک
  دیبا: معاون بهداشت وزارت بهداشت طی نامه‌ای خطاب به معاونین بهداشت دانشگاه‌های علوم پزشکی نسبت به طغیان سرخک در کشور هشدار داد.

  به گزارش پایگاه خبری دیبا خبر به نقل از تسنیم ؛ کمال حیدری، معاون بهداشت وزارت بهداشت طی نامه‌ای خطاب به معاونین بهداشت دانشگاه‌های علوم پزشکی نسبت به طغیان سرخک در کشور هشدار داد.

  در بخش‌هایی از این نامه آمده است:

  به استحضار می‌رساند طغیان شدید سرخک در افغانستان همچنان ادامه دارد و از ابتدای سال ۲۰۲۱ تا کنون ۴۸ هزار و ۳۶۶ مورد ابتلا و ۲۵۰ مورد مرگ را به همراه داشته که از این تعداد ۱۴۲ مورد مرگ در کودکان بوده است. سازمان جهانی بهداشت نسبت به افزایش نگران کننده موارد در این کشور هشدار داده بویژه اینکه پوشش پایین واکسیناسیون با شیوع بالای سو تغذیه در افغانستان همراه شده است. در طی دو هفته گذشته نظام بهداشتی کشور افغانستان عملیات واکسیناسیون تکمیلی برای ۱٫۲ میلیون کودک در ۴۹ شهرستان از ۲۴ استان را به اجرا گذاشته است تا شاید بتواند همه گیری یاد شده را مهار نماید.

  به تبعیت همه گیری شدید سرخک در افغانستان، در طی ماه‌های اخیر تعداد موارد وارده کشور رو به افزایش بوده و بیماران در استان‌های مختلف شناسایی شده اند که می تواند وضعیت حذف بیماری سرخک را در کشورمان متاثر نماید. لذا ضروری است اقدامات ذیل به دقت مورد توجه قرار گیرد:

  موارد تاخیری نوبت اول و دوم MMR در اسرع وقت شناسایی و نسبت به واکسیناسیون آنها اقدام شود – آموزش و بازآموزی کارکنان بهداشتی و واکسیناتورها در خصوص نحوه نگهداری، بازسازی واکسن و تزریق صحیح آن انجام شود.

  در تمامی شهرستان‌ها پوشش نوبت اول و دوم MMR باید بالای ۹۵ درصد باشد. معیار محاسبه پوشش نیز سامانه‌های الکترونیک سلامت هستند لذا ورود داده‌های واکسیناسیون در سامانه‌های مورد تاکید و نظارت دقیق قرار گیرد.

  وزارت بهداشت , بهداشت و درمان ,

  به والدین توصیه می‌شود با مراجعه به نزدیکترین واحد بهداشتی، حتما واکسن‌های روتین کودکان خود به‌ویژه سرخک را در ۱۲ ماهگی و ۱۸ ماهگی را تزریق کنند.

  بر چسب ها: ,
  داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  دیبا خبر پر از خبر اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز