• تاریخ انتشار خبر : شنبه ۷ اسفند ۱۴۰۰ | کد خبر : 43000
  • داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
    راهکارهایی برای کاهش ضایعات غذایی
    دیبا:تازه نگه‌داشتن سبزی و میوه طعم و مواد مغذی آن را حفظ می‌کند. بث استارک، متخصص تغذیه در این بررسی اظهار کرد: بیشتر سبزی‌ها مملو از ویتامین هستند اما بلافاصله پس از برداشت به دلیل قرار گرفتن در معرض هوا، نور و گرما و در حین انتقال از مزرعه به محل‌های فروش، ارزش غذایی خود را از دست می‌دهند.

    به گزارش پایگاه خبری دیبا خبر به نقل از ایسنا، بث استارک گفت: با ذخیره‌سازی صحیح میوه و سبزی تازه، نه تنها می‌توانید بهترین تجربه غذایی را از نظر طعم و بافت داشته باشید بلکه می‌توانید حداکثر حفظ مواد مغذی را تضمین کنید زیرا زمانی که سبزی و میوه تازه به‌طور نامناسب نگهداری شوند، ممکن است سریع‌تر فاسد شوند یا طعم و بافت کمتری داشته باشند.

    با استفاده از برخی از راهکارها می‌توانید سبزی و میوه‌های خود را در مدت طولانی نگهداری کنید و البته ضایعات موادغذایی را نیز کاهش دهید. برای مثال، نگهداری گوجه‌فرنگی‌های نارس از رسیده آنها بسیار بهتر است.

    در ذیل مهم‌ترین موارد برای نگهداری بهتر میوه و سبزی ارائه شده است.

    توجه به جداسازی میوه و سبزی

    لیزا جونز، متخصص تغذیه در فیلادلفیا گفت: بسیاری از موادغذایی گیاهی را می‌توان در کیسه پلاستیکی و در یخچال نگهداری کرد اما دانستن اینکه برخی از این مواد گاز اتیلن تولید می‌کنند که باعث رسیدن و احتمالا پوسیدگی سریع می‌شوند بسیار مهم است. گاز اتیلن، یک هورمون گیاهی است که با رشد و نمو گیاه مرتبط است.

    برخی از میوه‌هایی که گاز اتیلن تولید می‌کنند شامل سیب، زردآلو، موز و طالبی است. همچنین نگهداری قارچ در کیسه کاغذی قهوه‌ای ایده خوبی برای نگهداری از این ماده است زیرا رطوبت اضافی قارچ را جذب می‌کند و مانعی برای از بین‌رفتن آنها خواهد شد.

    بهتر است گوجه‌فرنگی را پس از دو یا سه روز نگهداری در یخچال مصرف کنید البته بهتر است که تا حد ممکن در خارج از یخچال باشند و زمانی که کاملا رسیده‌اند یا مصرف و یا در یخچال نگهداری کنید. همچنین سیب‌زمینی را نباید در یخچال نگهداری کنید زیرا بر طعم آن تاثیر خواهد داشت و بهتر است در فضای تاریک و با تهویه مناسب نگهداری شود.

    فریزکردن مواد غذایی

    انجماد یکی از ساده‌ترین راه ها برای نگهداری موادغذایی گیاهی است. استارک می‌گوید: تقریبا همه سبزی‌ها را به استثنای کلم و سیب‌زمینی می‌توان منجمد کرد. قبل از انجماد، به مدت یک تا سه دقیقه مواد را بجوشانید و سپس در آب یخ قرار دهید تا سریع خنک شوند سپس آنها را بسته‌بندی کنید.

    استفاد موادغذایی خوردشده در کمترین زمان

    مواد گیاهی خورد شده باید در کمترین زمان ممکن مصرف شوند تا مواد غذایی خود را حفظ کنند و البته طعم بهتری داشته باشند. بهترین زمان مصرف دو تا سه روز بعد از خوردکردن مواد است.

    خشک کردن

    خشک‌کردن یک راه آسان برای حفظ میوه و سبزی تازه است اما از افزودن روغن‌ یا چربی اضافی اجتناب کنید. می‌توانید در فر به مدت ۶ تا ۸ ساعت با دمای ۲۰۰ درجه خشک کنید و یا هشت تا ۱۲ ساعت در مقابل نور خورشید قرار دهید.

    استفاده از محصولات تازه و ترشی‌ کردن

    محصولاتی مانند چغندر، کلم، قارچ و کدو را تازه مصرف کنید تا بتوانید بیشترین بهره را از آنها ببرید. البته می‌توانید برخی از مواد را با ترشی‌ کردن در مدت بیشتری نگهداری کنید.

    بر چسب ها: ,
    داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
    دیبا خبر پر از خبر اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز