• تاریخ انتشار خبر : دوشنبه ۱۳ دی ۱۴۰۰ | کد خبر : 42601
 • داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  چرا نباید طلای بدون کد شناسایی بخریم؟
  دیبا:افراد هنگام خرید مصنوعات طلا باید توجه داشته باشند که طلای بدون کد شناسایی را نخرند؛ زیرا ممکن است قاچاق یا فاقد استاندارد باشد و ضرر کنند.

  به گزارش پایگاه خبری دیبا خبر به نقل از ایرنا، روز گذشته مدیرکل استاندارد استان تهران اعلام کرد که افراد از خرید طلا بدون کدشناسایی پرهیز کنند.

  به گفته «عباس نوری»، افراد حتی برای سرمایه‌گذاری، از خرید هرگونه مصنوع طلای بدون کد شناسایی یا کدهای ابطال‌شده که مشخصات آن‌ها به اتحادیه‌های مربوطه اعلام می‌شود، خودداری کنند.

  نائب رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران در این خصوص گفت: درج کد شناسایی بر روی مصنوعات طلا از ۱۵ سال پیش در کشور اجرایی شد و اداره استاندارد کدهایی را به واحدهای تولیدی طلا و جواهر اعطا می‌کند که یکتا (یونیک) هستند و تولیدکنندگان موظفند این کدها را بر روی مصنوعات درج کنند.

  «محمد کشتی‌آرای» افزود: هر شهرستان کد لاتین مختص به خود را دارد و در کنار آن عددی درج می‌شود که مربوط به واحد تولیدی است و چنان‌چه واحدها تخلفی داشته باشند کد آنها حذف می‌شود.

  وی تاکید کرد: افراد هنگام خرید مصنوعات طلا باید از درج کد مطمئن شوند، زیرا چنان‌چه این کد را نداشته باشد یا قاچاق است یا خارج از استاندارد تولید شده است و افراد با خرید آن ممکن است دچار ضرر و زیان شوند.

  نائب رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران گفت: کد واحدهای تولیدی ممکن است به دلیل تخلف واحد، تغییر آدرس یا تعطیلی ابطال شود بنابراین ضروری است که افراد از درج کد مطمئن شوند.

  وی تصریح کرد: کافی است تنها افراد از درج عیار و کد شناسایی مطمئن شوند و صحت و اصالت این کدها توسط اتحادیه‌ها و سازمان استاندارد بررسی می‌شود.

  کشتی‌آرای گفت: طبق قانون استاندارد حداقل عیار مجاز طلا در کشور ۱۸ است که به صورت رقمی ۱۸ یا ۷۵۰ درج می‌شود، البته عیارهای ۲۱، ۲۲ و ۲۴ نیز عیار مجاز در کشور هستند.

  وی توضیح داد: چگونگی نظارت بر واحدهای عرضه کننده این گونه است که خود اتحادیه از بین فعالان بازرسان را انتخاب می‌کنند و چون آشنایی کاملی با منطقه دارند با مراجعه به واحدها و نمونه‌برداری عیار را کنترل می‌کنند.

  نائب رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران گفت: فاکتور فروش نیز موضوع مهمی در خرید و فروش طلا است و باید در فاکتور آدرس، شماره تماس،‌ مشخصات طلا و عیار کدهای استاندارد در فاکتور درج شود.

  بر چسب ها: ,
  داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  دیبا خبر پر از خبر اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز