• تاریخ انتشار خبر : چهارشنبه ۵ خرداد ۱۴۰۰ | کد خبر : 41260
 • داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  روحانی:استخراج بیت کوین ممنوع است
  دیبا:انتخابات باشکوه، ضامن مشروعیت نظام است و این اساس است و ما این را فراموش کردیم. ادامه مشروعیت نظام با حضور مردم پای صندوق انتخابات است.

  به گزارش پایگاه خبری دیبا خبر به نقل از جهان نیوز، حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور امروز در جلسه هیئت دولت با اشاره به حوادث رخ داده در خردادماه در سالیان گذشته گفت: در همین خرداد ماه شاهد انتخاب خلف امام بودیم که دنیا را به حیرت واداشت و کسی باور نمی‌کرد که مجلس خبرگان رهبری که از صبح جلسه را شروع می‌کند، قبل از غروب این مسئله بسیار مهم پیچیده مذهبی، دینی، سیاسی که فوق‌العاده مهم بود را به ثمر بنشاند و با رای بسیار قاطع مقام معظم رهبری پرچم را بر دوش گرفتند و الحمدالله این پرچم را تا به امروز بر دوش دارند.

  وی افزود: امسال در ۱۴۰۰ با خرداد دیگری مواجه هستیم. انتخابات ریاست‌جمهوری مسئله بسیار مهمی است و تنها این نیست که ما نسبت به رئیس قوه مجریه پای صندوق رای می‌آییم و اظهار نظر می‌کنیم. در میان همه انتخابات‌هایی که داریم و همه در جای خودشان با اهمیت هستند، مسلئه انتخاب ریاست‌جمهوری بحث این است که یک فرد می‌خواهد رئیس‌جمهور شود. نه رئیس یک جناح و حزب، بلکه رئیس یک جمهور. مردم باید با آگاهی کامل پای صندوق رای بیایند و ملاکش هم تشخیص ملت است و همه زمینه‌ها باید آماده  شود تا مردم پای صحنه بیایند و باید با تشخیص آنها انتخابات به ثمر بنشیند.

  روحانی در بخش دیگری از سخنانش درخصوص فرایند احراز صلاحیت داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری گفت: آنچه به عهده دولت بوده انجام داده و انجام خواهد داد به عنوان وظیفه بزرگی که بر دوش ما است. ما به فکر این نیستیم که چه کسی رییس جمهور می شود. هرکسی را که مردم می خواهند و صلاح دیدند به آن رای دهند. اما همه باید حس کنند که انتخابات است. همه حس کنند که پای صندوق انتخابات می روند و همه حس کنند که رای آنها است که امروز کسی را انتخاب می کنند.

  وی ادامه داد: یک مرحله، مرحله احراز صلاحیت است که به عهده دولت نیست به عهده یک نهاد دیگری که البته مهم است آنها تصمیم می‌گیرند.  مقدمات این تصمیم آنها از کجا می‌آید و چگونه تصمیم سازی می‌شود بحث‌های جداگانه دارد که مورد بحث ما نیست اما به هر حال در اختیار دولت نیست، نهادی مستقل است که خود بررسی می‌کند و تصمیم می‌گیرد که به هر حال تصمیم گرفت.

  وی گفت: تصمیمی که از سوی شورای نگهبان عصر روز دوشنبه از آن مطلع شدیم و بعد شب برای ما روشن و  واضح شد مشخص شد که چه کسانی مدنظرهستند.

  برای خیلی از سیاسیون و ما دلمان می‌خواست که شرایطی می‌شد و شورای نگهبان فرصت بیشتری می‌داشت تا افراد دیگری اضافه می‌شدند و ترکیبی می‌شد که اصل انتخابات است. جان انتخابات رقابت است. اگر این جان را از انتخابات بگیرید کالبد بی‌جان می‌شود و می‌افتد اصل آن این است که یک رقابت فشرده باشد که انتخابات واقعی شکل بگیرد.

  روحانی افزود: دولت در این زمینه کار زیادی نمی‌توانست انجام دهد من البته نسبت به اصل ۱۱۳ حتما متذکر هستیم و اشکال دارم منتها اصل ۱۱۳ را هر زمانی به شورای نگهبان می‌نویسیم آنها تفسیری از اصل ۱۱۳ دارند که طبق آن تفسیر می گویند شما نمی‌توانید به ما تذکر دهید بنابراین به ناچار دیشب خدمت رهبر معظم انقلاب نامه‌ای فرستادم و آنچه در ذهن من بود که اگر ایشان در این زمینه می‌توانند کمکی انجام دهند خدمت ایشان تقدیم کردم. ایشان هم هر طور که مصلحت می‌دانند، و کار را شورای نگهبان انجام می‌دهد.

  وی در عین حال گفت: آقا هم معمولا در دوره های گذشته کمتر وارد شدند البته بوده موردی که ایشان نسبت به فرد یا افرادی را با حکمشان و دستور حکومتی اضافه کردند. مربوط به مصلحت خود ایشان است. آنچه که ما می توانستیم انجام دهیم درخواست از ایشان بود که اگر ایشان صلاح و مصلحت می‌دانند در این زمینه اقدامی انجام دهند.

  روحانی با تایید ارسال نامه به مقام معظم رهبری گفت:  تصمیمی که ما عصر روز دوشنبه مطلع شدیم و معلوم شد چه کسانی مد نظر هستند برای خیلی از سیاسیون دوست داشتیم که شورای نگهبان فرصت بیشتری می‌داد تا افراد بیشتری اضافه می‌شدند. به هرحال جان انتخابات رقابت است، اگر این رقابت را از آن بگیرید، می‌شود یک انتخابات بی‌جان. دولت در این زمینه کار زیادی نمی‌توانست انجام دهد.

  البته من نسبت به اصل ۱۱۳ حتماً متذکر هستم و اشکال دارم و این اصل را هر وقت به شورای نگهبان می‌نویسیم آنها یک تفسیری دارند و می‌گویند نمی‌توانید تذکر دهید به ناچار دیروز خدمت رهبر انقلاب نامه‌ای نوشتم که ایشان کمکی کنند. ایشان هم در دوره‌های گذشته کمتر به اینگونه مسائل وارد شده‌اند و در بعضی اوقات در یک مورد ورود کردند.

  وی همچنین با اشاره به مشکلات قطعی برق در کشور گفت:  استخراج رمز ارز از امروز تا پایان شهریور باید تعطیل شود و غیرمجازاست

  بر چسب ها: ,
  داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  دیبا خبر پر از خبر اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز