• تاریخ انتشار خبر : سه شنبه ۴ خرداد ۱۴۰۰ | کد خبر : 41223
 • داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  انتخابات ۱۴۰۰؛ مناظره‌های نامزدها چاشنی مهم انتخابات
  دیبا:همیشه هر وقت که به روز موعود انتخابات ریاست جمهوری نزدیک تر می‌شویم هیجان آن هم بیشتر می‌شود و یکی از عوامل هیجان انگیز ، برگزاری مناظره‌های داغ بین نامزدهاست. مناظره‌های انتخاباتی انقدر مهم است که برخی آن را چاشنی مهم انتخابات می‌دانند که نبود آن در انتخابات ، لطفی ندارد.

  به گزارش پایگاه خبری دیبا خبر به نقل از ایرنا،شمار قابل توجهی از هموطنان، نوبه برگزاری مناظره نامزدها که می رسد سعی می کنند خود را به این برنامه جذاب برسانند ؛ آنان که به هر دلیلی مناظره را از دست می دهند از دیگران کسب اطلاع می کنند. به طور کلی آنان که چیزی از مناظره فهمیده اند به آنان که آن را ندیده یا نشنیده اند، منتقل می کنند .

  هر وقت جلسه مناظره ای هم پایان می یابد ، تازه مردم به تجزیه و تحلیل اظهارات نامزدها می پردازند و در کفه ترازوی قضاوت خود قرار می دهند که کدام سنگین تر و کدام سبک تر گفته است.

  اتفاقا امروز سید نبی سجادی، مدرس دانشگاه علامه محدث نوری شهرستان نور برگزاری مناظره برنامه ای نامزدها را در مشارکت حداکثری مردم موثر دانست و گفت: برگزاری مناظره میان نامزدهای ریاست جمهوری مردم را به مشارکت بیشتر در انتخابات ترغیب خواهد کرد و هر چه مناظره ها بر اساس  واکاوی برنامه های نامزدها و نقد برنامه های یکدیگر باشد ، تاثیر بیشتری خواهد گذاشت.

  سجادی البته این را هم تاکید کرد که در برگزاری مناظره ها ، تخریب یکدیگر باید خط قرمز باشد ؛ یعنی نباید سمت و سوی مناظره بزرگنمایی نقاط ضعف دولت های گذشته یا دولت مستقر باشد. نامزدها باید برنامه های خودشان را مطرح و آن را برای مردم تبیین کنند و نشان دهند که چگونه می توانند با چنین برنامه هایی مشکلات کشور و مردم را حل کنند.

  این استاد دانشگاه با اظهار این که بزرگنمایی ضعف دولت سبب ایجاد ناامیدی در مردم می شود، افزود : در صورتی که داوطلبان پیش از برگزاری مناظره انتخاباتی و در جریان برگزاری آن برنامه های مدون خودشان را اطلاع رسانی کنند، مردم می توانند  با آشنایی کامل نامزدی را که بهترین برنامه را برای حل مشکلات کشور دارد، انتخاب کنند .

  سجادی یکی از راهکارهای مهم برای مشارکت حداکثری مردم در انتخابات را امیدوار کردن مردم نسبت به آینده کشور دانست و تاکید کرد : متاسفانه عملکرد برخی از مسئولان موجب کاهش امید در جامعه به عنوان یک سرمایه اجتماعی شده است. این یک گناهی نابخشودنی است در حالی که باید فضای جامعه را از یاس و نا امیدی خارج کرد.

  از عملکرد نه چندان مطلوب برخی مسئولان ، سخن به میان آمد. در این میان مجید صیاد نورد ،  کارشناس اندیشه و علوم سیاسی در رشت می گفت: امروز شهروند مسئول برای مطالباتش به دنبال پاسخ‌گیری از دولت و افراد منتخب خود است که از مسیر انتخابات میسر می‌شود.

  صیادنورد افزود: این دوره به دلیل فضای سیاسی ناشی از عملکرد دولت های گذشته که بر انتخابات ۱۴۰۰ اثرگذاشته است و همچنین تحولاتی که در عرصه قدرت داخلی و مناسبات خارجی کشور ایجاد می کند، فرصت خوبی جهت به چالش کشیدن نظرات و برنامه های مختلف نامزدهای انتخاباتی است.

  امروز همچنین مولوی غلام نبی توکلی ، امام جمعه اهل سنت تایباد در شرق خراسان رضوی نیز اظهارداشت: مردم برای انتخاب افراد اصلح باید بدانند کدام داوطلب گره‌گشای مشکلات مردم است، داوطلبی که برای کسب آرای مردم با هر شیوه و روش نادرست دست به تبلیغات می‌زند بدون شک دغدغه مردم و حل مشکلات جامعه را ندارد.

  ضمنا حبیب الله گل محمدی، کارشناس مسائل سیاسی و مسوول شبکه تشکیلاتی ایران اسلامی توانمند در کرج  به خبرنگار ایرنا گفت : رییس جمهورآینده باید دربطن مردم کارکرده باشد و مردم نحوه کارکرد او را در راه عدالت گستری، مبارزه با فساد، توجه و رسیدگی به مشکلات مردم را از او درهر پستی که تا کنون مسوولیت داشته است دیده یا شنیده باشند.

  مشارکت پایین چه پیامدی دارد؟

  این روزها برای پیش بینی اینکه آیا مشارکت انتخابات ۱۴۰۰ بالا یا پایین خواهد بود ، اقوال مختلفی وجود دارد . حتی برخی در اظهاراتشان اینگونه می توان نتیجه گرفت که نباید از مشارکت احتمالا پایین نگران بود. البته این فقط یک نظر است و نظر هر کسی هم با ارزش است و باید بدان احترام گذاشت.

  اما مساله این است که برخی کارشناسان نظری جز این دارند و مشارکت پایین را دارای پیامدهایی می دانند . به عنوان نمونه امروز جابر فضلی ، دبیر دبیر حزب مردم سالاری در مازندران ، حضور و مشارکت حداکثری مردم در انتخابات را به عنوان یک جایگاه سرنوشت‌ساز و تعیین کننده پشتوانه و سرمایه کشور بیان کرد.

  فضلی افزود : در تمام انتخابات همواره از حضور و مشارکت حداکثری به عنوان یک اصل نام برده می شود و آن را به عنوان یکی از ملزومات مشروعیت بخشی به نظام بر می شمارند و حتی در قانون اساسی نیز به تعیین سرنوشت کشور به دست مردم تاکید شده است تا جایی که در انتخابات اولویت و اصل بر مبنای مشارکت قرار داده شده و در درجه بعدی موضوع انتخاب فرد اصلح مطرح می شود.

  وی ادامه داد : هر چقدر مشارکت مردم بیشتر باشد ، انتخاب مردم می تواند واقعی تر باشد ؛ چون مشارکت بالا به این معنا است که فرصت و فضا برای رای دهندگان فراهم شده است تا به صورت آزادانه و از میان فهرستی از سلایق و گرایش های سیاسی مختلف نامزد مورد نظر خود را انتخاب کنند و طبیعی است مشروعیت هر نظام و حکومت هم به میزان مشارکت مردم در آن انتخابات بستگی دارد .

  دبیر حزب مردم سالاری در مازندران گفت : جلب مشارکت حداکثری مردم در انتخابات به فضای انتخاباتی دو و چند قطبی نیاز دارد که در این صورت می توانیم مشارکت را بالا بیاوریم و در نبود چنین فضایی طبیعی است که مشارکت کاهش خواهد یافت و این پیام را به صحنه بین المللی  صادر می کند که منتخب فاقد پایگاه و مقبولیت و مشروعیت مردمی است و در داخل کشور هم این پیام به مردم داده می شود که انتخابات تزیینی بوده چون در درون یک جریان خاص خلاصه شده است.

  چه زمانی فرد پیروز انتخابات از انتخاب شدنش افتخار نمی کند؟

  فضلی در رابطه با این سوال ، چنین پاسخی داد: واقعیت این است که مشارکت پایین مردم در انتخابات این پیامد را هم خواهد داشت که فرد پیروز نتواند به انتخاب شدنش توسط اکثریت مردم افتخار کند ، چرا که رای تمامی افراد جامعه از طیف های مختلف را ندارد و به واسطه تک بعدی شدن روند انتخابات و کنار رفتن نامزدهای بقیه جریان ها و گروه ها  ، مشارکت حداقلی سبب پیروزی یک فرد می شود.

  فضلی با تاکید بر این که مشارکت حداقلی از منظر بین المللی نیز برای  فرد منتخب و کشور تبعات زیانباری خواهد داشت ، گفت  : چنین منتخبی نمی تواند ابهت و هیبت یک منتخب با رای حداکثری را در عرصه بین الملل به نمایش بگذارد و در صحنه بین المللی جدی گرفته نمی شود.

  اتفاقا فضلی امروز که این اظهارات را بیان کرد از طرفی سردار غلامرضا سلیمانی ، رئیس سازمان بسیج مستضعفین کشور که در ساری حضور داشت به مقوله انتخابات و اهمیت حضور مردم در این عرصه سیاسی اشاره کرد و گفت : تمامی جزئیات انتخابات ۲۸خرداد ریاست جمهوری زیر ذره‌بین دشمنان قرار دارد و آنها در صدد ایجاد تزلزل بین مردم برای کاهش مشارکت هستند.

  رئیس سازمان بسیج مستضعفین کشور نیز تاکید کرد که آحاد مردم باید در انتخابات شرکت کنند تا انقلاب در مسیر کامل دولت اسلامی قرار بگیرد .

  حجت الاسلام و المسلمین علی ایمانی تبار، مسئول حوزه نمایندگی ولی فقیه هم به اهمیت حضور حداکثری در انتخابات، اشاره کرد و  گفت:  انتخابات پرشور، آینده درخشان کشور و سعادت جامعه را رقم خواهد زد.عقل حکم می‌کند که از این ظرفیت برای سرعت بخشیدن به مسیر پیشرفت کشور استفاده کنیم.

  وی با اشاره به این که بی تفاوتی در زندگی فردی و اجتماعی به صلاح نیست، ادامه داد: در همین رابطه بی تفاوت بودن نسبت به انتخابات که سرنوشت کشور را رقم می‌زند به طور حتم اشتباه است.

  کرونا و تبلیغات انتخاباتی

  امروزدر خصوص چگونگی تبلیغات انتخاباتی با توجه به مشکل همه گیری کرونا تاکیداتی وجود داشت؛ غفور قاسم پور، معاون استاندار البرز و فرماندار ویژه کرج یکی از مسئولانی بود که اعلام کرد : راه اندازی کارناوال و کاروان های تبلیغاتی ممنوع است.تجمع در مقابل ستادهای انتخاباتی نیز نیاز به مجوز دارد و هر گونه تجمع در فضاهای بسته در ستادها ممنوع است.

  قاسم پور این را هم اظهارداشت که دستور العمل تبلیغات انتخابات به فرمانداری ها ابلاغ نشده، اما راه اندازی کارناوال ها و کاروان های تبلیغاتی ممنوع  و تجمع در فضاهای بسته در ستادها نیز منع داشته و نقض قوانین و پروتکل های بهداشتی در شرایط کرونا به شمار می رود.

  وی اضافه کرد: طبق اعلام وزارت بهداشت به ازای هر یک نفر، هشت متر مربع فضا در نظر گرفته شده و حداکثر ۳۰ درصد از ظرفیت مکان ها باید مورد استفاده قرار گیرد.همچنین در فضاهای باز مانند استادیوم ها و سالن های ورزشی روباز و فضای باز مراکز آموزش عالی و مدارس، این امکان وجود دارد که ضمن رعایت پروتکل های بهداشتی، فاصله گذاری اجتماعی و زدن ماسک، نامزدهای انتخاباتی بتوانند سخنرانی های خود را برگزار کنند.

  وی با بیان اینکه جزئیات نحوه استفاده از اماکن مذکور و منع تبلیغات در شرایط کرونایی طی روزهای آتی اطلاع رسانی خواهد شد؛ گفت: در تبلیغات نامزدها، اصل بر تبلیغات سالم با اولویت حفظ سلامتی مردم و تجمع های حداقلی درنظر گرفته شده و هرگونه تجمع در فضاهای بسته مانند مساجد، سالن های اجتماع، مساجد، تالارهای پذیرایی و سالن های ورزشی سربسته، ممنوع است.

  از طرفی صیاد نورد در خصوص کرونا و هیجانات انتخاباتی اینگونه اظهارداشت:  امسال به دلیل بیماری کرونا هیجانات و تجمعات انتخاباتی در بستر اینترنت و نرم‌افزارهای موبایلی تلفن همراه متمرکز شده است .این چالش فرصت جدیدی برای ترسیم نوع متفاوت و نوینی از مراودات اجتماعی در فضای مجازی برای ایرانیان خواهد بود که باید از آن به نحو احسن استفاده کرد.

  سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری ایران همزمان با ششمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا و دومین میاندوره‌ای پنجمین دوره انتخابات مجلس خبرگان رهبری روز جمعه ۲۸ خردادماه سال ۱۴۰۰ برگزار می شود.

  بر چسب ها: ,
  داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  دیبا خبر پر از خبر اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز