• تاریخ انتشار خبر : چهارشنبه ۸ اردیبهشت ۱۴۰۰ | کد خبر : 40836
 • داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  کاهش ۵۹ درصدی کانون‌های بیماری‌ هاری در آذربایجان شرقی
  دیبا:مدیر کل دامپزشکی آذربایجان شرقی از کاهش ۵۹ درصدی کانون‌های بیماری هاری در آذربایجان شرقی طی سال ۹۹ خبر داد.

  به گزارش دیبا خبر به نقل از ایسنا،  امیر حسین بهداد در گفت‌وگو با خبرنگاران اظهار کرد: هاری یک بیماری حاد ویروسی سیستم اعصاب مرکزی است که موجب آنسفالومیلیت در همه پستانداران خونگرم و انسان می‌شود و شخص مبتلا شده در صورتی که واکسن این بیماری را دریافت نکرده باشد، صد در صد محکوم به مرگ است.

  وی افزود: این بیماری عفونی، از بیماری‌های مشترک بسیار مهم بین انسان و دام محسوب می‌شود و یکی از قدیمی‌ترین بیماری‌های ویروسی است، هاری به طور معمول پس از حیوان گزیدگی از راه بزاق حیوان هار به حیوان دیگر یا انسان منتقل می شود.

  وی با اشاره به اهمیت بالای کنترل بیماری‌هاری در بین سگ‌های صاحب دار و بدون صاحب، اظهار کرد: اهمیت بیماری هاری از سه جنبه قابل توجه است، یکی از آن‌ها میزان کشندگی بالا بوده و مورد دیگر افزایش گزارشات در مورد افزایش روند حیوان گزیدگی در انسان‌ها است و مورد سوم تلفات دام‌ها در اثر حیوان گزیدگی توسط حیوانات اهلی و وحشی هار و ایجاد خسارتهای اقتصادی به دامداران است، از این رو دامپزشکی استان همه ساله اقدام به واکسیناسیون سگهای گله و نگهبان می‌کند.

  وی ادامه داد: توصیه می‌شود صاحبان سایر سگ‌های صاحبدار نیز به جهت در امان ماندن خود و خانواده خود حتما اقدام به واکسیناسیون مرتب سالانه حیوانات خود کنند.

  مدیر کل دامپزشکی استان با اعلام این مطلب که در سال ۹۹ نسبت به سال ۹۸ میزان کانون‌های بیماری هاری در استان کاهش ۵۹ درصدی داشته است، افزود: در سال ۹۹ میزان ۲۳۷۳۰  قلاده سگ گله و نگهبان  علیه بیماری هاری توسط ادارات دامپزشکی شهرستان ها مورد واکسیناسیون قرار گرفته اند که این میزان واکسیناسیون موجب شده  تا تعداد کانون‌های این بیماری از ۱۲۸ کانون در سال ۱۳۹۸ به ۵۲ کانون در سال ۱۳۹۹ تقلیل پیدا کند.

  وی همچنین با اشاره به فرار رسیدن هفته جهانی ایمن سازی، اظهار کرد: این هفته که در سراسر جهان گرامی داشته می‌شود در واقع برای افزایش آگاهی و بالا بردن میزان ایمن سازی در برابر بیماری‌های قابل پیشگیری با واکسن است که در این حوزه دامپزشکی با واکسیناسیون منظم سالانه دامها علیه انواع بیماری های قابل انتقال بین انسان و حیوان، موجب مقابله با شیوع این بیماری در حیوانات شده و از انتقال بیماری‌های خطرناک و کشنده ای همچون هاری به انسان ها جلوگیری می‌کند.

  وی با اشاره به این‌که اصلی‌ترین راه انتقال بیماری هاری از حیوانات به انسان، حیوان گزیدگی توسط حیوان هار است، افزود: در صوتی که شخصی دچار حیوان گزیدگی شود باید در سریع‌ترین زمان ممکن خود را به مراکز بهداشت رسانده و اقدام به تزریق واکسن ضد هاری کند و از مبتلا شدن به این بیماری نجات یابند.

  داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  دیبا خبر پر از خبر اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز