• تاریخ انتشار خبر : شنبه ۸ آذر ۱۳۹۹ | کد خبر : 38959
 • داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  برنامه‌های سازگاری با کم‌آبی آذربایجان‌شرقی تصویب شد
  دیبا: مدیرکل دفتر مدیریت مصرف و ارتقاء بهره‌وری آب و آبفای وزارت نیرو و دبیر کارگروه ملی سازگاری با کم‌آبی، از تصویب برنامه‌های سازگاری با کم‌آبی استان‌های کرمان و آذربایجان‌شرقی خبر داد.

  به گزارش دیبا خبر به نقل از فارس، بنفشه زهرایی با اشاره به برگزاری هفدهمین جلسه کارگروه ملی سازگاری با کم‌آبی در تاریخ هشتم آذرماه ۱۳۹۹ به ریاست وزیر نیرو و با حضور نمایندگان سازمان‌ها و وزارتخانه‌های عضو کارگروه ملی سازگاری با کم‌آبی، استانداران، مدیران شرکت‌های آب منطقه‌ای، آب و فاضلاب، سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی، سازمان جهادکشاورزی و سازمان صنعت، معدن و تجارت استان‌های کرمان و آذربایجان‌شرقی اظهار کرد: برنامه‌های سازگاری با کم آبی استان‌های کرمان و آذربایجان‌شرقی به ترتیب در چهل و هشتمین و پنجاهمین جلسه کمیته تخصصی کارگروه ملی سازگاری با کم‌آبی مورخ یکم و ۲۹ مهرماه ۱۳۹۹ مطرح و پس از اعمال اصلاحات پیشنهادی تمام دستگاه‌ها در جلسه هفدهم کارگروه ملی مطرح و به تصویب رسید.

  وی با بیان اینکه به‌منظور جبران کسری آبخوان‌ها در استان کرمان، برنامه سازگاری با کم‌آبی در دو فاز پیش‌بینی شده است، ادامه داد: در فاز اول برنامه‌ها، میزان کاهش برداشت از منابع آب زیرزمینی ناشی از اجرای طرح‌‌های مندرج در برنامه سازگاری با کم‌آبی استان کرمان برابر با ۱۰۳۷ میلیون متر مکعب تا پایان برنامه هفتم توسعه است که سهم بخش شرب ۴۲ میلیون متر مکعب، بخش صنعت، ۳۷ میلیون متر مکعب و بخش کشاورزی ۹۵۸ میلیون متر مکعب است. لازم به ذکر است که کاهش مصارف مورد انتظار در بخش کشاورزی در اثر اقدامات مشترک سازمان جهادکشاورزی و شرکت آب منطقه‌ای استان حاصل خواهد شد.

  زهرایی یادآور شد: همچنین با اجرای برنامه‌های سازگاری با کم‌آبی استان آذربایجان‌شرقی در مجموع ۲۲۸ میلیون متر مکعب از مصارف آب زیرزمینی و ۱۱۵ میلیون متر مکعب از مصارف آب سطحی تا سال ۱۴۰۹ کاهش خواهد یافت.

  مدیرکل دفتر مدیریت مصرف و ارتقاء بهره‌وری آب و آبفای وزارت نیرو تصریح کرد: برای این منظور از منابع آب زیرزمینی در بخش کشاورزی به میزان ۲۰۳ میلیون مترمکعب و در بخش‌های شرب، صنعت و فضای سبز به ترتیب به میزان ۱۷، ۵٫۳ و ۳ میلیون مترمکعب و از منابع آب سطحی تنها در بخش کشاورزی ۱۱۵ میلیون متر مکعب کاهش مصارف پیش‌بینی شده است.

  وی خاطرنشان کرد: در هفدهمین جلسه کارگروه ملی سازگاری با کم آبی مقرر شد دستگاه‌های عضو کارگروه، بسته سیاستی لازم برای پیگیری پیشنهادات استان‌های کرمان و آذربایجان‌شرقی در خصوص پیاده‌سازی الگوی کشت کم آب طلب، ایجاد معیشت جایگزین برای صاحبان چاه‌های غیرمجاز و تحویل حجمی آب را تدوین و به هیات وزیران ارائه کنند.

  انتهای پیام/

  داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  دیبا خبر پر از خبر اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز