• تاریخ انتشار خبر : یکشنبه ۲ آذر ۱۳۹۹ | کد خبر : 38805
 • داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  ۲۱٫۲ درصد از سهم اشتغال آذربایجان شرقی در اختیار بخش کشاورزی
  دیبا: معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی گفت: آذربایجان شرقی با بیش از ۳۱۰ هزار نفر بهره بردار شاغل در بخش کشاورزی حدود ۲۱٫۲ درصد از سهم اشتغال استان را به خود اختصاص داده است.

  به گزارش دیبا خبر به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی، علی رخ افروز در مراسم افتتاح همزمان برنامه آموزشی نیروی ماهر گلخانه در ۹ استان، گفت: آذربایجان شرقی با دارا بودن تعداد ۴۹۰ واحد گلخانه‌ای فعال در سطح ۲۳۶ هکتار دارای رتبه ۱۱ کشوری از لحاظ مساحت و با تولید بیش از ۵۰ هزار تن انواع محصولات گلخانه‌ای، رتبه چهارم کشوری را از حیث تولید به خود اختصاص داده است.

  وی با بیان این‌که بزرگ ترین پروژه کشت گلخانه‌ای شیشه‌ای خاورمیانه به روش هیدروپونیک نیز در آذربایجان شرقی قرار دارد، گفت: بیش از ۵۱۱ گلخانه کوچک مقیاس نیز در مرحله احداث و راه اندازی است.

  وی، تعداد نیروی کار فعال در سطح گلخانه‌های استان را بیش از ۲۸۰۰ نفر دانست و گفت: پیش بینی می‌شود با راه اندازی گلخانه‌های در دست اجرا و تا سال ۱۴۰۴ این رقم به حدود ۱۰ هزار نفر افزایش پیدا کند.

  رخ افروز ادامه داد:، با ابلاغ برنامه اجرایی همکاری مشترک برای تربیت نیروی کار ماهر گلخانه‌ای در سال جاری، کارگروه استانی در شهریور ماه تشکیل و همکاری مشترک بین اعضای کارگروه در تکمیل بانک اطلاعات گلخانه‌ها و پتانسیل آموزشی استان آغاز شد؛ در این راستا تعداد شش مورد مرکز توان افزایی از طرف سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی و دو مورد مرکز آموزش خصوصی از سوی مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان به عنوان مجریان آموزشی معرفی شدند که البته کمیته شهرستانی نیز در شهرستان‌های مرند، شبستر، هریس، مراغه، تبریز، اسکو، جلفا، ملکان و عجبشیر تشکیل شده و مشخصات نیروی کار فعال در آن شهرستان‌ها ثبت شده است.

  وی با بیان این‌که ضمن صدور فراخوان استانی، تاکنون مشخصات تعداد ۵۰ نفر از نیروی کار شاغل در گلخانه‌ها جهت ارائه آموزش‌های مهارتی موردنظر، در سامانه سابک ثبت شده است، گفت: از تعداد ۸۵ نفر متقاضیان جدید نیز ثبت نام به عمل آمده است.

  وی با بیان این‌که اولین برنامه آموزشی تربیت نیروی کار ماهر گلخانه‌ای استان در شهرستان مرند آغاز شده است، افزود: معتقد هستیم که تولید دانش بنیان در همه عرصه‌های کشاورزی راهکاری اساسی برای دست یابی به جهش تولید محصولات کشاورزی است

  این برنامه آموزشی با تاکید بر مهارت افزایی و ایجاد اشتغال به صورت ویدئو کنفرانس با حضور بازرگان، معاون وزیر و رییس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی و طهماسبی سرپرست معاونت امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی برگزار شد.

  انتهای پیام /

  داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  دیبا خبر پر از خبر اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز