• تاریخ انتشار خبر : یکشنبه ۲۵ آبان ۱۳۹۹ | کد خبر : 38628
 • داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  دانش آموزان آذربایجان شرقی منتخب مسابقات نور
  دیبا: دانش‌آموزان آذربایجان شرقی برگزیده چهارمین دوره مسابقه علمی بین المللی «نور» شدند.

  به گزارش دیبا خبر به نقل از خبرگزاری صداوسیما مرکز آذربایجان شرقی، ۸ تیم از تبریز و یک تیم از مراغه در چهارمین دوره مسابقه بین‌المللی دانش‌آموزی «نور»، برگزیده جایزه مصطفی (ص) شدند.

  این رقابت‌ها با حضور ۲ هزار و ۴۰۹ دانش آموز در قالب یک هزار و ۸۷ تیم از ۶ کشور هندوستان، مالزی، مراکش، الجزایر، افغانستان و ایران در تهران برگزار شد.

  طرح‌های برگزیده آذربایجان شرقی در این مسابقات، شامل آبگرمکن خورشیدی، استخر خورشیدی، بالن هوای گرم، ضد هوایی، قایق خورشیدی، انبساط طولی و آزمایش ارشمیدس است.

  هر تیم دانش آموزی شامل سه عضو بود که به کمک مربی گروه طرح‌های خود را اجرا و پس از تهیه فیلم ۶۰ ثانیه‌ای از روند اجرا و ساخت طرح، آن را به دبیرخانه مسابقات ارسال کردند.

  مسابقه دانش‌آموزی «نور» هر سال به عنوان یکی از رویداد‌های بنیاد علم و فناوری مصطفی (ص) در حوزه دانش‌آموزی برگزار می‌شود و هدف از برگزاری آن، ایفای نقش در انگیزش نسل نوجوان جهان اسلام، ایجاد افق‌­های نوین در زمینه علم و فناوری و کمک به رشد استعداد‌های درخشان است.

  این دوره مسابقه دانش­­­‌آموزی «نور»، گرامی داشت پروفسور عمر یاغی، برگزیده جایزه مصطفی (ص) ۲۰۱۵، از مردادماه آغاز شد و موضوع این دوره از مسابقه ساخت فیلم‌­های علمی یک دقیقه‌­­ای از آزمایش‌­­­هایی در مباحث مختلف ماده و انرژی بود.

  مسابقه دانش‌آموزی «نور» که هر ساله به نام و بزرگداشت یکی از دانشمندان بزرگ جهان برگزار می‌شود، در دوره نخست خود با عنوان «مسابقه دانش‌­آموزی نور؛ گرامیداشت ابن­­­‌هیثم» به مناسبت یک­ هزارمین سال انتشار کتاب المناظرِ ابن‌هیثم، ریاضی­‌دان و فیزیک­‌دان شهیر جهان اسلام و دانشمند صاحب نام جهانی در زمینه فیزیک نور، برگزار شد.

  موضوع آن دوره از مسابقه که مباحث نور و کاربرد‌های آن بود، مشارکت بیش از چهار هزار دانش‌آموز در سراسر کشور را با ارسال ۱۶۵۰ فیلم ثبت کرد و از صاحبان ۲۰۰ اثر منتخب تقدیر شد.

  این رقابت‌ها در سال دوم برگزاری خود، گرامی داشت پروفسور جکی­ یینگ؛ برگزیده جایزه مصطفی (ص) ۲۰۱۵ نام گرفت.
  این دوره از مسابقه در تمامی حوزه‌های علمی همچون فیزیک، شیمی، زیست‌شناسی، ریاضیات، نجوم و یا ترکیبی از علوم مختلف بود که در نهایت بیش از ۵ هزار دانش‌آموز ۲ هزار فیلم از آزمایش‌های علمی خود را ارسال کردند و در روز اختتامیه نیز از ۱۰۰ گروه دانش‌آموزی منتخب تقدیر شد.

  دور سوم هم به نام و بزرگداشت الجزری در بخش مدارس در حوزه رباتیک برگزار شد. الجزری از موثرترین دانشمندان در علم رباتیک و بنیان­گذار مکانیزم‌های مکانیکی در جهان بود.
  موضوع این دوره از مسابقه ساخت ساز و کار‌های حرکتی و آزمایش ­­هایی در مباحث مختلف مکانیک بود که ۵ هزار و ۱۲۲ دانش‌آموز در قالب ۲ هزار و ۱۸۳ گروه ثبت ­نام کردند و یک هزار و ۷۳۳ فیلم به سایت دبیرخانه ارسال شد و در نهایت در روز اختتامیه از ۱۰۰ گروه منتخب تجلیل شد.

  انتهای پیام/

  داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  دیبا خبر پر از خبر اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز